nie-taka-menopauza-straszna

Menopauza stanowi etap w życiu kobiety, który wiąże się z trwałym, zatrzymaniem cyklu menstruacyjnego. U pań, które wkraczają w ten okres, ustaje czynność gonad, czyli żeńskich narządów płciowych, które produkują komórki jajowe.

Źródła fitoestrogenów

Suplementy diety na bazie fitoestrogenów poprawiają jakość życia pań, które przechodzą menopauzę. Jednocześnie obniżają ryzyko osteoporozy. Na rynku dostępne są preparaty zawierające fitoestrogeny wyodrębnione z siemienia lnianego (lignany), soi zwyczajnej (izoflawony), pluskwicy groniastej, czerwonej koniczyny i krokosza barwierskiego.

Jak wybrać suplement diety?

Osoby, które rozważają przyjmowanie suplementów diety na bazie fitoestrogenów, powinny zasięgnąć porady lekarza. Ginekolog dobierze odpowiedni preparat, kierując się potrzebami pacjentki. W związku z tym, iż w naszej strefie klimatycznej nie uprawia się soi, izoflawony uzyskane z tej rośliny mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Lekarze polecają produkty, które opierają się na lignanach, czyli fitoestrogenach wyodrębnionych z siemienia lnianego. Przykładem takiego preparatu jest suplement diety Ligunin, który zawiera ekstrakt z nasion lnu (Linum usitatissimum) standaryzowany na 20% lignanów.

Milena L.