Związek z introwertykiem
Pexels, Vlada Karpovich

Związek z introwertykiem może być trudny, zwłaszcza gdy drugą stroną relacji okaże się ekstrawertyk. Gdy spotykają się dwie osoby o podobnej energii, dużo łatwiej im wypracować porozumienie, ponieważ rozumieją nawzajem swoje zachowanie i potrzeby. O czym warto pamiętać, decydując się na związek z introwertykiem?

Spis treści:

  1. Introwertyk woli najpierw poznać drugą osobą
  2. Związek z introwertykiem – jakie rodzi problemy?
  3. Przemyślane słowa introwertyka
  4. Zalety związku z introwertykiem
  5. Niechęć do narzucania się
  6. Przedmiotowe traktowanie czy potrzeba autonomii?
  7. Spotkania ze znajomymi a przebodźcowanie
  8. Dlaczego introwertycy unikają konfliktów?
  9. Związek oparty na dopełnieniu i zrozumieniu

Introwertyk woli najpierw poznać drugą osobą

Jeśli trafiasz na mężczyznę introwertyka, to zazwyczaj czujesz się dość komfortowo. Ktoś taki nie dąży bowiem do seksu na pierwszej randce. Zanim zdecyduje się na bliskość, pragnie lepiej poznać drugą osobę. Dopuszcza do siebie tylko tych, którym zaufa. Zyskanie apropaty introwertyka nie jest jednak łatwe. Z drugiej strony, gdy wszystko odbywa się w nieco wolniejszym tempie, ty również zyskujesz cenny czas do namysłu. Może się bowiem okazać, że po początkowej fascynacji szybko opadną emocje, a ty potrzebujesz innego partnera.

Związek z introwertykiem – jakie rodzi problemy?

Związek z introwertykiem nie należy do łatwych, ponieważ osoby, które energię czerpią z wewnątrz, a nie z kontaktów z ludźmi i ze światem, nie należą do specjalnie rozmownych. W rezultacie możemy odnieść wrażenie, że druga strona nas unika, nie zależy jej na nas, a nawet, że ma jakąś tajemnicę do ukrycia. Zazwyczaj jednak introwertyk okazuje się dobrym słuchaczem. Potrafi udzielić wsparcia i spojrzeć na nasz problem z innej perspektywy, znajdując ciekawe rozwiązania, na które sami byśmy nie wpadli.

Przemyślane słowa introwertyka

Introwertyk często waży słowa, które wypowiada. Nie chce cię bowiem nijak urazić. Zazwyczaj to, co mówi, zostało starannie przemyślane. Introwertyk jest zatem pewny swojej wypowiedzi. Na tę trzeba czasem jednak trochę zaczekać, bo osoby o tym typie osobowości zazwyczaj potrzebują czasu do namysłu. Ekstrawertyk nierzadko myśli na głos, co ułatwia mu wyciąganie ostatecznych wniosków.

Zalety związku z introwertykiem

Związek z introwertykiem ma jeszcze tę zaletę, że możesz w nim błyszczeć. Gdy spotyka się dwóch ekstrawertyków, czasem może pojawić się między nimi rywalizacja o to, kto podczas imprezy rodzinnej będzie znajdował się w centrum uwagi. W przypadku relacji z introwertykiem ten problem nie występuje.

Niechęć do narzucania się

Introwertyk nie lubi się narzucać. Ma to dobre i złe strony. Dobra jest taka, że jeśli należysz do osób o dużej potrzebie autonomii, to tutaj możesz ją w pełni zrealizować. Zła natomiast wygląda tak, że często możesz odnieść wrażenie, że introwertykowi w ogóle nie zależy na tobie i łączącej was relacji. Możesz zwątpić w jego uczucia.

Przedmiotowe traktowanie czy potrzeba autonomii?

Związek z introwertykiem nie jest łatwy także z tego powodu, że po każdej chwili bliskości, potrzebuje on pobycia w samotności. To może denerwować ekstrawertyka, zwłaszcza gdy partner wycofuje się po seksie. Wówczas można wręcz odnieść wrażenie, że zostało się wykorzystaną do zaspokojenia cudzych potrzeb erotycznych.

Spotkania ze znajomymi a przebodźcowanie

Na dodatek introwertyk nie przepada za spontanicznymi wyjściami i częstymi spotkaniami w gronie przyjaciół. Gdy przebywa z ludźmi, łatwo rozładowuje się jego wewnętrzny akumulator. Introwertyk pod wpływem natłoku informacji bardzo łatwo ulega przebodźcowaniu.

Dlaczego introwertycy unikają konfliktów?

Introwertyk unika konfliktu, nie lubi się z nikim kłócić. W związku z tym raczej nie zrobi ci awantury o błahostkę. Z drugiej strony, jeśli mocno się posprzeczacie, on mocno zapamięta słowa, które wypowiedziałaś w gniewie i może nabrać do ciebie dystansu. Jego nastawienie może być ciężko zmienić.

Związek oparty na dopełnieniu i zrozumieniu

Związek z introwertykiem nie zawsze jest skazany na porażkę. To dobrze, gdy jedna osoba mówi, a druga zawsze jej słucha. Trzeba jednak pamiętać, że introwertyk pewne sprawy woli zatrzymać dla siebie. To może u osób z niską samooceną rodzić strach przed odrzuceniem.  Należy także uszanować wyższą potrzebę autonomii, która występuje u introwertyka i korzystać z własnej wolności.