Sekretne życie introwertyków

Introwertycy  nie mają w życiu łatwo. Bardzo często bowiem muszą się tłumaczyć ze swojego zachowania, którzy inni postrzegają jako dziwne i aspołeczne. Jennifer Granneman dość długo czuła się inna i wyobcowana. Dopiero z czasem odkryła, że introwertyzm i ekstrawertyzm są sobie równoważne. Nikt nie jest lepszy ani gorszy tylko dlatego, że wykazuje jeden z tych dwóch temperamentów. Jej odkrycie stało się impulsem do stworzenia w internecie społeczności dla introwertyków. Jennifer Granneman chciała ich uspokoić, pokazać, że wszystko z nimi okej. Sekretne życie introwertyków ma na celu przybliżenie natury osób, które postrzegamy jako ciche i mało towarzyskie.

Dlaczego introwertycy są postrzegani jako aspołeczni?

Introwertycy często są postrzegani przez społeczeństwo jako jednostki aspołeczne, które unikają kontaktu z drugim człowiekiem. Ekstrawertyk może mieć problem ze zrozumieniem, dlaczego jego znajomy nie chce uczestniczyć w spotkaniach klasowych, chodzić na imprezy czy koncerty. Dla niego rzeczą niezrozumiałą jest chęć spędzenia sobotniego wieczoru w towarzystwie telewizora. Ekstrawertyk woli w takie dni wyjść do ludzi, umówić się z koleżanką na pizzę i porozmawiać. Jennifer Granneman w swojej książce Sekretne życie introwertyków zwraca uwagę na problem związany z brakiem zrozumienia dla potrzeb drugiej osoby. To, że ktoś jest inny, nie oznacza, że jest od razu gorszy.

Stereotypy, czyli przekonanie, że introwertyk nie lubi ludzi

Bardzo często zakładamy, że introwertyk nie lubi innych ludzi. To także nieprawda. On nie przepada za przebywaniem w dużym gronie. Natomiast dość dobrze odnajduje się w grupce zaufanych przyjaciół. W ich towarzystwie czuje się swobodnie. Czasem nawet pozwala sobie na żarty czy tańce. Nie powinieneś nigdy brać do siebie milczenia introwertyka, z którym dzielisz biuro. Jak przekonuje Jennifer Granneman, introwertycy tak po prostu mają, że czują się lepiej, pracując w ciszy i koncentrując na danym zadaniu.

Introwertyk nie zadzwoni do nas, by po prostu sobie pogadać

Zapewne wielu z nas zauważyło, że istnieją osoby, które lubią dzwonić do nas, aby po prostu pogadać, gdy np. jadą samochodem czy idą na spacer. To cecha typowa dla ekstrawertyków. To, że introwertyk do nas nie dzwoni, nie oznacza, że nas nie lubi. On po prostu nie czuje takiej potrzeby, ma inny temparement.

Introwersja jest uwarunkowana genetycznie

Bycie introwertykiem lub ekstrawertykiem stanowi nasz temparement. Z nim przychodzimy na świat, ponieważ jest on uwarunkowany genetycznie. W wyniku wpływu środowiska kształtuje się nasza osobowość, która w naszym życiu może ulegać licznym zmianom. Np. ktoś może mieć temperament ekstrawertyka, ale być wyśmiewanym przez rodziców i znajomych, przez co czasem wstydzi się odezwać. Z czasem jednak odkrywa, że inni ludzie doceniają jego wypowiedzi, chwalą je za trafność. Taka osoba cały czas była ekstrawertykiem. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku introwertyków. Ci mogą być wychowywani w warunkach otwartości i wzajemnego poszanowania. W rezultacie nie przeraża ich konieczność wyrażenia własnego zdania. Niemniej jednak odzywają się dużo mniej od ekstrawertyków, bo wolą zabrać głos, gdy mają coś ważnego do przekazania.  Z pozoru mogą zatem nie wyglądać na introwertyków, bo wypowiadają się pewnie do szerszego grona odbiorców, vide wykładowca. Jednak nie podejmują rozmów na tematy poboczne, skupiają się na meritum.

Każdy inny, wszyscy równi

Jennifer Granneman rozprawia się z licznymi stereotypami nt. Introwertyków. Stara się pokazać, że każdy z nas wybiera inne formy rozrywki, ale nie czyni go to lepszym czy gorszym od innych. Wszyscy bowiem jesteśmy równi i tak samo wartościowi.  Autorka poradnika Sekretne życie introwertyków stara się też pomóc nam w określeniu swojego temperamentu poprzez opis sygnałów wskazujących na bycie introwertykiem. Podkreśla też wyraźnie, że nie ma osób skrajnie intowertycznych i ekstrawertycznych. Każdy z nas znajduje się gdzieś pomiędzy skrajnościami. W jednych sytuacjach może być introwertykiem, a w drugich ekstrawertykiem.

Cała prawda nt. introwertyków

Jakie zalety mają introwertycy? W jakich zawodach i zadaniach odnajdują się najlepiej? Co sprawia im trudności i dlaczego? Jakie są typy introwertyków i czym się one charakteryzują? Dlaczego introwertyk w dużej grupie ludzi szybko się męczy? Czy może stworzyć szczęśliwy związek? Jak bywa postrzegany w pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku Jennifer Granneman pt. Sekretne życie introwertyków. To świetnie skonstruowana książka, która choć porusza tematykę psychologiczną, jest przystępna w odbiorze i doskonale zrozumie ją każdy z nas. Autorka posiada lekkie pióro, przez co książka intryguje już od pierwszej strony. Sekretne życie introwertyków to poradnik, który przyda się każdemu z nas. Introwertykowi, aby zaakceptował swoje cechy temperamentu i ekstrawertykowi, aby był bardziej tolerancyjny dla osób innych od siebie.

Książka Sekretne życie introwertyków ukazała się nakładem Wydawnictwa Feeria.