ABC Zdrowia Zdrowie

Znaczenie kwasów tłuszczowych dla zdrowia

znaczenie-kwasow-tluszczowych-dla-zdrowia

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają zbawienny wpływ na nasze ciało – ochraniają serce i układ krążenia, są pomocne w zwalczaniu wielu chorób. Okazuje się, że chronią również naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami.

Nasycone kwasy tłuszczowe spożywane w nadmiarze prowadzą do otyłości i insulinooporności, podwyższają poziom cholesterolu i są odpowiedzialne za zmiany miażdżycowe. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie diety o tłuszcze nienasycone. Muszą one być dostarczane z pożywieniem, gdyż organizm ludzki nie ma możliwości ich syntezy.

Gdzie znaleźć WNKT?

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNTK) omega-6 możemy spożyć wraz z olejami roślinnymi: lnianym, kukurydzianym, słonecznikowym i sojowym. Występują w dużych ilościach w oleju wiesiołkowym, oleju z nasion ogórecznika oraz oleju z nasion porzeczki czarnej. Z kolei źródłem WNKT omega-3 są wyłącznie ryby oraz stworzenia morskie, a dokładnie – ich tłuszcze.

Kwas alfa-linolenowy zawarty jest także w oleju canola oraz w zielonych warzywach liściastych i orzechach.

Zaczęło się od Eskimosów

Duża zawartość długołańcuchowych WNKT pochodzącyc z tłuszczów rybnych w diecie Eskimosów z Grenlandii
tłumaczy rzadkie występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego w tej populacji. Stosowanie w lecznictwie koncentratów z olejów rybnych wprowadzono po obserwacji, że wśród Eskimosów, mimo wysokokalorycznej, bogatej w tłuszcz diety, bardzo rzadko występuje miażdżyca oraz zawał mięśnia sercowego.

Uznano, że przyczyną tego zjawiska nie są czynniki genetyczne, lecz obecność substancji ochronnych w oleju rybnym. Stwierdzono bowiem, że emigranci eskimoscy, pozbawieni tradycyjnego pożywienia rybnego, zapadają równie często jak Europejczycy na wyżej wymienione choroby cywilizacyjne.

Ewa Gluza, Anna Skoczyńska

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają zbawienny wpływ na nasze ciało – ochraniają serce i układ krążenia, są pomocne w zwalczaniu wielu chorób. Okazuje się, że chronią również naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami.

Pierwszym objawem niedoboru WNKT w tkankach bywa zapalenie skóry (obserwacje dotyczą zarówno ludzi, jak i zwierząt). Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 są opisywane jako bezpieczne substancje wspomagające leczenie takich chorób skóry, jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik pospolity, toczeń rumieniowaty układowy, rak skóry typu non melanoma i czerniak.

Nienasycone kwasy tłuszczowe a skóra

Kwasy te podwyższają próg oparzenia słonecznego, hamują działania zapalne, wspomagają gojenie się ran oraz przyspieszają śmierć komórek nowotworowych, w tym czerniaka. W ostatnich latach zbadano przemiany głównych komponentów kwasów tłuszczowych w naskórku ludzkiej skóry w procesie naturalnego starzenia, fotostarzenia oraz pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Zaobserwowano, że skóra poddana promieniowaniu UV zawiera więcej pochodnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które ją chronią przed uszkodzeniami. Brak tych substancji w organizmie może zwiększyć ryzyko oparzeń. Dzięki temu kwasowi (ETA) nasz naskórek jest gęstszy, a skóra – zdrowsza.

Podanie WNKT łagodzi stany zapalne wywołane oparzeniami słonecznymi, poprawia kondycję skóry, rany oparzelinowe goją się szybko i skutecznie. Po 3 miesiącach leczenia suplementem elastyczność skóry wzrosła o 10%, zaobserwowano także korzystne zmiany w funkcji ochronnej skóry, jednak nie stwierdzono wpływu leczenia na szorstkość skóry.

Ewa Gluza, Anna Skoczyńska

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają zbawienny wpływ na nasze ciało – ochraniają serce i układ krążenia, są pomocne w zwalczaniu wielu chorób. Okazuje się, że chronią również naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami.

W czym jeszcze pomagają nienasycone kwasy tłuszczowe?

W ostatnich latach spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 przez kobiety ciężarne znacznie się zmniejszyło, co prawdopodobnie przyczyniło się do występującego obecnie zwiększonego ryzyka alergii u dzieci.

Suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 w okresie ciąży zmniejsza ryzyko alergicznych zmian skórnych (wyprysku alergicznego) w ciągu pierwszego roku życia u niemowląt, które są genetycznie zagrożone alergią od strony rodziców.

Korzyści zdrowotne wynikające z przyjmowania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie omega-3, zarówno dla ogólnego stanu zdrowia, jak i zapobiegania chorobom w leczeniu wielu chorób o podłożu zapalnym, są potwierdzone wieloma badaniami.

Używanie w diecie artykułów spożywczych wzbogaconych w kwasy omega-3 uważa się za bezpieczne na tyle, by zastosować je u dzieci. Dodatkowym wskazaniem są korzystne wyniki w leczeniu zaburzeń koordynacji ruchowej i ADHD.

Choć wielonienasycone kwasy tłuszczowe niosą sporą nadzieję naukowcom i lekarzom, najważniejsze pozostają zmiana nawyków żywieniowych i zdrowy styl życia.

Kosmetologia Estetyczna nr1 (1), 2012

Ewa Gluza, Anna Skoczyńska

Komentarze (11)

elle@elle

5 lat temu

kwasy tluszczowe te niskonasycone omega sa w rybach i bardzo zdrowo jesc sardynki w oleju czy makrele jak tez wszystkie ryby smazone zamiast tabletki lepiej zdrowo i smacznie zjesc

filodendron

8 lat temu

Ja ostatnio piłam olej lniany ,codziennie łyżkę stołową rano i wieczorem ,czułam się po nim dobrze.Niestety ,ostatnio dokucza mi woreczek żółciowy i chwilowo zaprzestałam picia oleju.

Margotka

8 lat temu

mogłabym praktycznie żyć tylko rybami! Uwielbiam sushi! Jednak znalezienie zdrowej, nieskażonej i nie nafaszerowanej hormonami ryby graniczy z cudem. Najlepsze są te, które złowi się samemu w sprawdzonym miejscu. Mój dziadek był zapalonym wędkarzem, niestety nie ma już jego łowisk.

memorka

9 lat temu

Kwasy omega-3 świetnie wpływają na cerę. Kiedyś przez miesiąc zażywałam tabletki z tymi kwasami i miałam wtedy ładną cerę. Muszę wrócić do tej kuracji.

babka

9 lat temu

Ryby to moja miłość. Bardzo je lubię pod każdą postacią, no i dobrze, bo są takie zdrowe. Jednak rodzinka moja to już tak różnie z tymi rybkami. Mimo to staram się jakoś włączać je do naszego jadłospisu.

drobina

9 lat temu

Ze względu na moje choróbska powinnam się zajadać rybami
– zwłaszcza morskimi. Dlatego ryby serwuję dosyć często. Tym bardziej, że wszyscy domownicy je lubią.

pati25

9 lat temu

Super interesujący artykuł.Dowiedziałam się więcej informacji o dobroczynnych właściwościach kwasów tłuszczowych.Szczególnie zaskoczyło mnie zdanie,że „przyspieszają śmierć komórek nowotworowych”.I to pozytywnie.Uwiebiam ryby dorsze,pstrągi,śledzie i wędzoną makrelę

memorka

9 lat temu

Uwielbiam ryby, szczególnie zajadam się nimi podczas pobytu nad morzem. W żadnym innym miejscu nie smakują tak wybornie.

dulcynea

9 lat temu

Staram się by w naszej diecie było sporo ryb, za którymi ja specjalnie nie przepadam .
Ale moi domownicy je lubią, kupuję odpowiednie oleje oraz margaryny z zawartością kwasów omega-3.

filodendron

9 lat temu

Od wielu osób słyszałam ,że po kuracji Omegą 3 bardzo dobrze się czują.Należy oczywiście jeść systematycznie ryby i stosować odpowiednie oleje, co każda odpowiedzialna pani domu robi.

Zostaw komentarz