ABC menopauzy Menopauza

Zioła na menopauzę

zioła

Stres, brak ćwiczeń czy odprężenia, zła dieta i problemy seksualne, potrafią zakłócić naturalne procesy w organizmie kobiety. Spróbuj więc przywrócić mu balans pijąc naturalne zioła znane od wieków.

W harmonii z organizmem

Naturalne, biologiczne funkcje i rytmy, które charakteryzują organizm kobiety i odpowiadają za comiesięczne krwawienia menstruacyjne, płodność, możliwość zajścia w ciążę oraz urodzenie dziecka, dysharmonizują się z czasem, a nawet zanikają. Może to osłabić równowagę hormonalną, obniżyć odporność organizmu, wpływać na cyrkulację systemu rozrodczego, zwiększyć napięcia, a przez to przyczynić się do powstawania problemów natury ginekologicznej.

Z duchem czasu

W dzisiejszych czasach wiele kobiet świadomie zdobywa wiedzę na temat swojego ciała i zachodzących w nim procesów, a przez zastosowanie zdrowej diety i dostosowanego do wieku aktywnego trybu życia potrafi zapobiec wielu chorobom. Ważne jest również zwrócenie się ku sobie samej przez obserwację swojego ciała, która potrafi informować nas o różnych dolegliwościach. Ciało często wysyła informacje o czyhających zagrożeniach, których nie należy bagatelizować.

Zioła na różne dolegliwości

Kobiety od dawna używały ziół w celu przywrócenia balansu hormonalnego, wspomagały układ rozrodczy, były pomocne w leczeniu niepłodności u kobiet. Ziołami leczono również niepłodność mężczyzn. Picie herbatki z ziela skrzypu polnego pomaga w przypadkach bolesnych menstruacji. Istnieje wiele ziół, które pomagają w walce z napięciem (np. rumianek), w łagodzeniu bólu, oraz te, które balansują hormony żeńskie (np. melisa lekarska). Zioła są środkami odżywczymi, które wzmacniają tkanki, z których jest zbudowany system rozrodczy kobiety, utrzymują je w dobrej formie i pomagają, aby funkcjonowały wydajnie i prawidłowo (np. wybrane odmiany koniczyny, szałwii). Niektóre z ziół zawierają saponiny, które przypominają hormony naturalnie występujące w ludzkim organizmie i dlatego są pomocne przy problemach ginekologicznych. Zdrowe odżywianie, prowadzenie zdrowego trybu życia oraz zażywanie ziół na co dzień pozwoli nam uniknąć większości chorób, na które cierpią kobiety we współczesnym świecie.

Mira Starobrzańska

Stres, brak ćwiczeń czy odprężenia, zła dieta i problemy seksualne, potrafią zakłócić naturalne procesy w organizmie kobiety. Spróbuj więc przywrócić mu balans pijąc naturalne zioła znane od wieków.

Wiedza zdobywana przez wieki

Mądrość kobiet rozwijała się na przestrzeni lat, zdobywały one doświadczenie na temat danych ziół jako środków leczących choroby. Preparaty lecznicze były testowane i udoskonalane, a następnie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Kobiety zaczęły również wykorzystywać zioła w kuchni do przyprawiania potraw oraz w formie leczniczych maści. To, co najbardziej przekonywało kobiety do stosowania naturalnych ziół to fakt, że rośliny oferują nam system leczenia, który jest łagodny i pozbawiony skutków ubocznych.

Współczesny sceptycyzm

Dziś większość ludzi podchodzi do ziół z przymrużeniem oka. Wierzy w siły uzdrawiające ziół tylko wtedy, kiedy przejdą one szereg eksperymentów laboratoryjnych i naukowcy dowiodą, że rzeczywiście zioła posiadają właściwości lecznicze. Jednocześnie coraz więcej ludzi szuka pomocy ziół na różne dolegliwości. Chorzy na raka sprowadzają zioła z Ameryki Południowej, wierząc w ich silne moce uzdrawiające.

Pamiętajmy, że zioła od wieków były stosowane na wszelkie dolegliwości kobiece, dlatego warto skomponować odpowiednią dla siebie mieszankę i zastosować . Kupując zioła w sklepach ziołowych lub w sklepach ze zdrową żywnością, należy zawsze sprawdzić źródło ich pochodzenia. Najlepsze są te z upraw ekologicznych. Warto też konsultować swój wybór z doświadczonym zielarzem lub fitoterapeutą.

Mira Starobrzańska

Komentarze (7)

pati25

9 lat temu

Inne zioła pomocne w menopauzie
1. Pluskawica gronista
Dzięki zawartości naturalnych fitoestrogenów (hormonów roślinnych przypominających kobiece estrogeny) plukawica pomaga łagodzić wahania nastroju towarzyszące menopazie.
2. Arcydzięgiel dnag gui
Zioło to ma korzystny wpływ na regulację cyklu miesiączkowego, wzmocnienie mięśni macicy oraz normalizację parametrów krwi.
3. Wiesiołek dwuletni
naturalny sposób na dokuczliwe objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (np. bóle piersi) oraz problemy z pęcherzem moczowym.
4. Kozłek lekarski
Dzięki działaniu uspokajającemu i nasennemu pomaga w problemach ze snem i łagodzi wahania nastrojów, które mogą towarzyszyć menopauzie.
5. Szałwia lekarska
Napary z szałwii pomagają poprawić pracę układu trawiennego, mają wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz skutecznie niwelują problem nadmiernego pocenia

pati25

12 lat temu

Ja ziół nie stosuję.Nie piję ziółek.Bo nie wiadomo czy nie zaszkodzą.Innym akurat mogą „służyć” a mi mogą zaszkodzić

pauzka

12 lat temu

Tak z ziołami trzeba ostrożnie to nie tylko ,, niewinne ziółka”,Summerku masz
rację, zioła choć o tym nie wiemy jako laicy w temacie, są często podstawą
bardzo inwazyjnych leków wykorzystywanych w medycynie konwencjonalnej,
Dlatego jeśli nie jestem pewna działania ziół , zwyczajnie ich nie stosuję)))

summer

12 lat temu

Ja nie ignoruję działania ziół! Już kilkakrotnie zioła mi zaszkodziły, bo źle je dobrałam (bo to przecież tylko ziółka, jak nie pomogą, to nie zaszkodzą). Teraz wiem, że nie tylko leki, ale także zioła czy nawet nieodpowiednio dobrana dieta potrafią nieźle narozrabiać w organizmie.

drobina

12 lat temu

Na mojej działce też nie brakuje ziół. Moje ulubione, to bazylia, mięta i lubczyk. Za melisą i skrzypem raczej nie przepadam, ale od czasu do czasu też je piję dla zdrowia.

mejgosia

12 lat temu

nie wiem gdzie kupic zioła z upraw ekologicznych, dlatego staram się sama je wyprodukować w swoim ogródku. Zawsze mam bazylię, majeranek, melise, mięte, szałwię i lubczyk. W przyszlym roku postaram się wysiac jeszcze inne!

Zostaw komentarz