O badaniach Profilaktyka

Badanie RTG

badanie-rtg

Zastanawiasz się, co właściwie znaczy RTG? Na czym polega to badanie? Czy jest bezpieczne dla zdrowia? Przeczytaj ten artykuł:

Co to jest RTG?

RTG to technika obrazowania skalibrowanego, wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X wynalezione przez niemieckiego fizyka Wilhelma Roengena). Ta metoda jest stosowana w medycynie, głównie w diagnostyce układu kostnego.

Jak to działa?

Wykorzystuje się tu zjawisko różnego pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała. Naukowcy już w XIX wieku zauważyli niezwykle duża różnicę między pochłanianiem tkanek miękkich i kości. Przechodzące przez ciało promieniowanie powoduje zaczernienie kliszy fotograficznej w stopniu zależnym od natężenia tego promieniowania. Kość wykazuje znacznie większą zdolność pochłaniania promieniowania niż otaczające ją tkanki miękkie, dzięki czemu widoczna jest na kliszy jako miejsce niezaczernione.

Mira Starobrzańska

Zastanawiasz się, co właściwie znaczy RTG? Na czym polega to badanie? Czy jest bezpieczne dla zdrowia? Przeczytaj ten artykuł:

Przebieg

Do badania rentgenowskiego, popularnie zwanego prześwietleniem, nie trzeba się specjalnie przygotowywać, stosować diety itp. W wybranych przypadkach, wyłącznie na zalecenie lekarza stosuje się środki kontrastujące, zwane kontrastami. Ten rodzaj badania zaleca się w celu lepszego zobrazowania niektórych struktur organicznych.

Wpływa na zdrowie

Badania rentgenowskie niestety nie są obojętne dla zdrowia. Aż 99% promieniowania jest pochłaniane przez nasz organizm. Z tego właśnie powodu tego typu badania ogranicza się do minimum.

Ważne! Zamiennie można zastosować inne, nowocześniejsze metody diagnostyki. Są one precyzyjniejsze i – co najważniejsze – bardziej bezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. warto więc spytać o nie, gdy lekarz skieruje nas na RTG.

Mira Starobrzańska

Komentarze (5)

pati25

12 lat temu

Dzięki promieniom RTG możliwe jest wykryci wielu poważnych chorób.Mają zastosowanie nie tylko przy prześwietleniach np płuc ale także w takich urządzeniach medycznych jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny,które okazały się niezastąpionymi metodami diagnozowania.

drobina

12 lat temu

Pewnie, że promienie RTG są szkodliwe i nie pozostają bez wpływu na organizm, ale spójrzmy też na to z drugiej strony. Pomyślmy też o tym, ile dobrego wniosły promienie RTg w rozwój medycyny i nasze życie? Ile istnień ludzkich zostało uratowanych dzięki wynalazkowi Wilhelma Röntgena?

mejgosia

12 lat temu

Też mnie zastanawiało, jak to jest, bo moja mama miała nowotwór na płucu i przeciętnie raz w miesiącu miała robione RTG , myślałam sobie czy to jej bardziej nie zaszkodzi niż sam nowotwor? Ale profesor powiedzial .ze w takim przypadku wykonuje się to inną dawką promieni i nie jest aż tak bardzo szkodliwe!

pati25

12 lat temu

O szkodliwości badań RTG wiadomo nie od dziś.Wykonuuje się je w wielu schorzeniach.Pozwalają one zdiagnozować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie.Jednak najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.Warto więc upewnić się czy ośrodek w którym przeprowadzamy badanie dysponuje ważnym certyfikatem przeglądu technicznego aparatu RTG. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sprzęt jest całkowicie bezpieczny i sprawny.

summer

12 lat temu

No właśnie – promienie RTG są takie szkodliwe, a mojemu tacie pulmonolog zleciła prześwietlenie po leczeniu, po niespełna miesiącu od poprzedniego zdjęcia RTG. Czy to się nie odbije niekorzystnie na jego zdrowiu?

Zostaw komentarz