Dbaj o ciało Uroda

Wpływ cyklu miesiączkowego na skórę

cyklu miesiączkowego

Zastanawiasz się czasem, dlaczego nagle wyskakują Ci pryszcze, a skóra staje się bardziej błyszcząca? Dlaczego czasami Twoje włosy mocniej się przetłuszczają i musisz je myć codziennie? Winowajcą jest cykl miesiączkowy.

Cykl trwa przeciętnie 25-36 dni, najczęściej 28. Niektóre z nas intensywnie odczuwają przemiany zachodzące co miesiąc w organizmie, inne zauważają jedynie miesiączkę.

Pierwszy tydzień

Pierwszy tydzień cyklu zaczynamy przeważnie w kiepskiej formie. Jego początek to miesiączka trwająca około pięciu dni. W tym czasie tracisz ok. 130 ml krwi (mniej więcej pół szklanki).

 • Włosy mogą się bardziej przetłuszczać, bywa, że na skórze pojawiają się drobne wypryski.
 • Pod wpływem estrogenu mogą wystąpić zmiany powiązane z nadmiernymi reakcjami naczyniowymi, zatrzymanie wody i soli w ustroju, czasami obserwuje się zwiększone wydzielanie łoju.

 • Warto pamiętać o tym, że pierwsza faza cyklu miesiączkowego nie jest dobrym momentem na przeprowadzanie szczególnie silnie inwazyjnych zabiegów kosmetycznych – złuszczania naskórka, botoksu, peelingu mechanicznego czy laserowego zamykania naczynek. W tej fazie cyklu lepiej dać odpocząć skórze i włosom i trochę je porozpieszczać.
 • Zamiast używać kosmetyków z alkoholem, kwasami owocowymi czy nawet witaminą C, które mogą w tej chwili skórę jeszcze dodatkowo podrażnić, warto „potraktować” ją delikatnymi kremami, tonikami i maseczkami nawilżająco-kojącymi.

Zuzanna Górka

Zastanawiasz się czasem, dlaczego nagle wyskakują Ci pryszcze, a skóra staje się bardziej błyszcząca? Dlaczego czasami Twoje włosy mocniej się przetłuszczają i musisz je myć codziennie? Winowajcą jest cykl miesiączkowy.

8-14 dzień

Faza przedowulacyjna (trwa do momentu uwolnienia jajeczka) to czas, w którym mamy najlepsze samopoczucie. Czujemy się piękne, olśniewamy urodą i seksapilem. Wszystko dlatego, że matka natura tak zaprogramowała nasz organizm, abyśmy w chwili, kiedy może dojść do zapłodnienia, najbardziej kusiły i wabiły mężczyzn.

 • Cera staje się promienna, lepiej nawilżona, zmniejsza się łojotok, poprawia się jej naturalny koloryt
 • Włosy stają się puszyste i zdrowo lśniące, mniej się przetłuszczają
 • Jest to również najlepszy czas na wszelkie zabiegi kosmetyczne, które w tej fazie cyklu skóra przyjmie łagodnie i szybko się po nich zregeneruje.

 • Jednocześnie podczas owulacji należy uważać na słońce i lampy solarium, bowiem mogą one spowodować silniejsze przebarwienia.

Większość z nas zna doskonale ten czas, kiedy na kilka dni przed miesiączką dopada nas zespół napięcia przedmiesiączkowego. Spoglądamy w lustro i czujemy się ociężałe, napuchnięte, nieatrakcyjne.

Zuzanna Górka

Zastanawiasz się czasem, dlaczego nagle wyskakują Ci pryszcze, a skóra staje się bardziej błyszcząca? Dlaczego czasami Twoje włosy mocniej się przetłuszczają i musisz je myć codziennie? Winowajcą jest cykl miesiączkowy.

15-21 dzień

 • Nasza skóra zaczyna się silniej przetłuszczać (włosy niestety też) – pojawiają się na niej bolesne krostki, których pod żadnym pozorem nie można wyciskać, ponieważ skóra jest bardziej podatna na zakażenia i wszelkiego rodzaju stany zapalne.
 • W tym czasie w organizmie dochodzi do zatrzymania zapasów wody, przez co możemy przybrać na wadze i wydawać się pełniejsze.
 • To również nie jest dobry czas na inwazyjne zabiegi kosmetyczne, walkę z cellulitem lub podejmowanie prób odchudzania.

22-28 dzień

Z reguły ten tydzień to najtrudniejszy czas w miesiącu, zwłaszcza dla tych pań, które dobrze znają dolegliwości napięcia przedmiesięczkowego (PMS). Organizm zatrzymuje wodę, co widać po zaokrąglonym brzuchu, obrzękach i wydatniejszym biuście. Piersi stają się bolesne i wrażliwe. Pogarsza się wygląd cery i nasila łojotok. Jedyne co nam pozostaje, to czekać aż ta faza minie…

Drogie Panie, jesteśmy uwarunkowane naszym cyklem miesiączkowym, który wpływa na nasze samopoczucie, a także wygląd, zwłaszcza cery. Starajmy się jak możemy ulżyć naszej skórze, aby przetrwać trudne dni.

Zuzanna Górka

Komentarze (6)

elle@elle

6 lat temu

ja tez jestem w okresie premenopauzy, ale artykól wszystko mi wyjasnil i bardzo dobrze,teraz wszystk wiem jak na dloni co i dlaczego sie dzialo z moja skora :)))

Blanka

9 lat temu

Z kalendarza artykułu wynika, ze do życia jesteśmy jedynie pomiędzy 8-14 dniem cyklu, czyli jeden jedyny tydzień, bo przed mamy miesiączkę, a zaraz po zaczyna się PMS bardziej lub mniej nasilony? Wydaje mi się, że opis dni 15-21 powinien jednak być nieco inny, łagodniejszy, bo przecież faza przed miesiączką zaczyna się dopiero w dniach 22-28.

summer

9 lat temu

U mnie hormony robią co chcą;), ale i tak sprawdza się zasada, że drugi tydzień cyklu jest najkorzystniejszy dla mojej „urody”;).

pati25

9 lat temu

Bardzo fajnie został napisany ten artykuł.Dokładnie opisano kolejne dni cyklu i zmiany jakie mogą wystąpić w związku z naszą skórą.Co prawda minął już czas tych cykli u mnie i wszystkie lub prawie wszystkie te zmiany minęły.Pojawiły się inne

mejgosia

9 lat temu

Wszystkie te zmiany zauważałam u siebie dokładnie tak jak napisano w artykule, do czasu , aż przestałam regularnie miesiączkować! Teraz jest calkiem inaczej, nie widzę tych zmian, są inne!

Zostaw komentarz