ziola

Menopauza to okres, podczas którego mogą pojawić się różne dolegliwości. Odpowiednie zioła na menopauzę złagodzą uciążliwe objawy.

Okres menopauzy

Kobiety zwykle wchodzą w okres menopauzy w okolicach 50 roku życia. Nie jest to jednak przyjęta granica, ponieważ niektóre panie znacznie wcześniej zaczynają przekwitać. Powodów może być wiele. Często tryb życia lub inne czynniki wpływają na taką kolej rzeczy. Menopauza to czas wielu zmian, szczególnie tych natury fizycznej. Hormony zaczynają inaczej pracować, przez co mogą pojawić się dolegliwości. Zanim sięgniemy po farmakologiczne środki, warto spróbować naturalnych metod leczniczych. Zioła na menopauzę pomogą złagodzić uciążliwe objawy.

Melisa

Melisa ma właściwości uspokajające. Menopauzie często towarzyszy rozdrażnienie i problemy z zasypianiem. Na bezsenność skuteczny może okazać się napar z melisy. Kobiety powinny wypijać 2-3 filiżanki herbaty z melisy. Dzięki niej niepokój zniknie szybciej niż myślimy.

Wiesiołek

Wiesiołek ma wiele cennych właściwości leczniczych. Pomaga także na dolegliwości towarzyszące menopauzie. Złagodzi bóle piersi i problemy z pęcherzem moczowym, które dotykają kobiety w okresie przekwitania.

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski, podobnie jak melisa działa uspokajającą i nasennie. Łagodzi stany niepokoju czy lęku. Dodatkowo zawiera kwasy tłuszczowe, które wpływają korzystnie na stan skóry.

Pluskwica groniasta

Roślina ta jest źródłem fitoestrogenów, czyli hormonów roślinnych. Pluskwica groniasta działa na wahania nastrojów, lęki czy stany depresyjne. Przy jej stosowaniu należy uważać na właściwe dawkowanie.

Rumianek

Rumianek to jedno z najbardziej znanych ziół. Lista jego cennych właściwości jest niesamowicie długa. Kobietom w czasie menopauzy zaleca się picie naparu z rumianku w celu ukojenia nerwów i ułatwienia zasypiania. Dodatkowo poprawia no kondycję włosów i skóry.

Lukrecja

lukrecja

Lukrecja kojarzona jest ze słodyczą. Zioło to jest stosowane nie tylko w lecznictwie ale także w kosmetyce. Korzeń lukrecji znalazł swoje zastosowanie również przy dolegliwościach menopauzy takich jak uderzenia gorąca. Lukrecja chroni także przed osteoporozą, wzmacniając kości.

Koper włoski

Koper włoski inaczej zwany fenkułem zawiera fitoestrogeny, redukujące dolegliwości menopauzy. Wpływa także na walkę z nowotworami, więc warto po niego sięgnąć.

Katarzyna Antos