morwy

Morwa to roślina, która rośnie w Polsce. Choć często jest niedoceniana, ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Morwa na menopauzę także może pomóc, dlatego kobiety powinny bliżej poznać jej możliwości.

Morwa

Morwa to niewielkie drzewo liściaste, które możemy spotkać w parkach, ogrodach czy przy miejskich skwerach. Różne gatunki morwy rosną w Azji, Afryce i Ameryce, ale i w naszym kraju nie brakuje tej rośliny. Owoce morwy przypominają kształtem znane jeżyny. Mogą mieć barwę zależną od gatunku – białą, czerwoną lub czarną. Morwy mają smaczne owoce, które można spożywać w postaci świeżej lub suszonej. Roślina ma swoje zastosowanie nie tylko w gastronomii ale także w ziołolecznictwie.

Właściwości morwy

Morwa ma właściwości przeciwgorączkowe. Stosowana jest również jako środek regenerujący siły lub przy problemach żołądkowych oraz biegunkach. Choć morwy uprawiano już w czasach średniowiecza, dopiero w XX wieku odkryto jej cenne właściwości lecznicze. Wieloletnie badania potwierdziły korzystny wpływ morwy na leczenie otyłości oraz cukrzycy. Największym źródłem zdrowia jest morwa biała. Ten gatunek bez problemu uprawiany jest w Polsce. Morwa stanowi składnik wielu suplementów, herbat, mieszanek do naparów czy win i nalewek. Jest polecana diabetykom, ponieważ ogranicza proces przemiany cukrów w glukozę. Dzięki niej obniża się poziom cukru we krwi. Wspomaga również odchudzanie, więc stanowi skuteczny środek w walce z otyłością.

Morwa na menopauzę

owoce morwy

Skuteczne działanie morwy obserwuje się także w przypadku menopauzy. Owoce tej rośliny zawierają flawonidy, które usuwają wolne rodniki z organizmu. Mają działanie przeciwnowotworowe. Owoce morwy to także źródło fitohormonów. Ich substancje niwelują objawy menopauzy, dlatego kobiety będące w tym okresie powinny wprowadzić te owoce do swojej diety. Sok ze świeżych owoców morwy białej jest wskazany przy obfitych krwawieniach czy anemii. Ma także działanie przeciwstarzeniowe. Morwy zmniejszają łaknienie na słodycze, po które często sięgają panie w okresie przekwitania i nie tylko. Liście tej rośliny zawierają aktywne substancje, które obniżają poziom cholesterolu i chronią przed miażdżycą. Zdrowe są zarówno świeże owoce jak i te w postaci suszonej. Na rynku znajdziemy suplementy diety zawierające wyciąg z morwy oraz wszelkiego rodzaju herbaty. Samodzielnie możemy przygotować pyszne konfitury, nalewki czy soki z nieocenionej morwy. Jej spożywanie z pewnością korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Katarzyna Antos