Kultura Styl życia

Zgiń, przepadnij – Olga Rudnicka

Zgiń, przepadnij – Olga Rudnicka

Olga Rudnicka to autorka komedii kryminalnych, które bawią i intrygują. Zgiń, przepadnij to najnowsza powieść autorki, która wchodzi w skład cyklu Zezowate szczęście Tekli. Jaką historię tym razem przygotowała dla swoich czytelników pisarka? Dlaczego warto sięgnąć po jej najnowszy tytuł?

Piekło życia na wsi, w której wciąż obowiązuje patriarchat

Tekla to trzydziestokilkuletnia singielka, która nie cieszy się niczyją sympatią. Kobieta mieszka na wsi w domu z rodzicami i braćmi. Jej matka usługuje mężczyznom i tego samego oczekuje od córki. Choć Teklę to męczy, zawsze kapituluje. Na co dzień główna bohaterka pracuje w zakładzie zajmującym się przetwórstwem mięsa. Tekla czuje się uwięziona na wsi, gdzie każdy wytyka ją palcami.

Błąd w papierach, który determinuje życie Tekli

Wieść niesie, że młoda kobieta miała nazywać się Telimena. Ktoś jednak dopuścił się błędu i wpisał jej w urzędzie imię Tekla. To miało przynieść nieszczęście głównej bohaterce. W jej rodzinie żyła bowiem Tekla, która miała 4 mężów. Każdy z nich dość szybko odchodził w zaświaty. Uznano, że przodkini głównej bohaterki przynosiła ludziom pecha. Tak samo zaczęto postrzegać Teklę.

Kobieta przynosząca pecha

Młoda kobieta została już przez mieszkańców wsi posądzona o wszystko, co najgorsze. Zgiń, przepadnij to książka, która ukazuje w krzywym zwierciadle małe miejscowości, gdzie wciąż wierzy się w zabobony i siły magiczne. Z jednej strony ludzie uchodzą za bogobojnych i wierzących, z drugiej pasjonują ich gusła.

Trudne życie wśród zabobonów

Tam, gdzie zjawia się Tekla, często dzieje się jakieś nieszczęście, które automatycznie zostaje jej przypisane. Nikt nie patrzy na to, że kierowca śmieciarki zmarł, ponieważ borykał się z otyłością. Wszyscy uważają, że skoro Tekla wyrzuciła przed domem sąsiadki zepsuty zegar, to przyczyniła się do jego zgonu. Niestety, życie młodej kobiety wcale nie jest zabawne. Nie może ona przejść nad ułańską fantazją swoich sąsiadów do porządku dziennego. Niestety, negatywna opinia na jej temat sprawia, że nie tylko nikt jej nie lubi, ale też pracodawca zwalnia ją z pracy. Współpracownicy biorą bowiem masowo L4 po tym, jak Tekla wyrzuciła zepsuty zegar, który rzekomo miał przyczynić się do zgonu kierowcy śmieciarki.

Zdrada narzeczonego

Na tym pech Tekli się nie kończy. W jej przypadku sprawdza się powiedzenie, że nieszczęścia nie lubią samotności. Wkrótce po utracie pracy młoda kobieta przyłapuje swojego narzeczonego w łóżku z najlepszą przyjaciółką. Jest tak wściekła, że udaje, iż rzuca na nich złowrogie zaklęcie. W gruncie rzeczy recytuje pod nosem dziecięcy wierszyk.

Nieoczekiwane wsparcie kuzynki

Tekla może liczyć jedynie na wsparcie kuzynki, Dominiki. Ta okazuje jej sporo życzliwości i bawi ją postawa mieszkańców wsi. Dominika znajduje pracę w Hiszpanii, dlatego postanawia zostawić swoje mieszkanie pod opieką kuzynki, aby ta mogła odbudować swoje życie. Jednak wkrótce pech zaczyna prześladować także Dominikę. Okazuje się, że jej bilet do Hiszpanii nie został zarejestrowany w systemie. Ta nagła zmiana planów wpływa znacząco na jej życie. Wkrótce zostaje znaleziony trup…

Zgiń, przepadnij – kolejna świetna komedia kryminalna w dorobku Olgi Rudnickiej

Zgiń, przepadnij to komedia kryminalna, która z jednej strony śmieszy ukazanymi w niej zabobonami, a z drugiej intryguje ze względu na wątek morderstwa. Olga Rudnicka zadbała o to, aby czytelnikowi nie zabrakło emocji. Zezowate szczęście Tekli to seria, która zapowiada się bardzo obiecująco. Powieść Zgiń, przepadnij uważam za niezwykle udany początek nowej serii.

Dodaj komentarz