Zamień dwie pary okularów na jedne soczewki

Pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem to jest powszechnie znane i może znacznie obniżyć Twój komfortu życiu codziennym. Każdy, kto musi używać na przykład okularów do czytania, wie, że nie są one idealnym rozwiązaniem – takie okulary trzeba zawsze nosić ze sobą, a po ich założeniu widzimy ostro tylko na niewielkie odległości. Rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie chcą posiadać więcej niż jednej pary okularów są soczewki progresywne.

Soczewki progresywne to technologia stworzona przede wszystkim z myślą o osobach cierpiących na tak zwaną starczowzroczność, czyli prezbiopię. Jest ona związana ze zmniejszeniem się elastyczności soczewki w oku u osób po 40 roku życia. Mniej elastyczna soczewka oznacza gorszą akomodację, czyli dostosowanie się oka do przedmiotów w różnych odległościach od obserwatora. Właśnie stąd biorą się trudności w czytaniu lub patrzeniu w dal – oko nie potrafi już „nadążyć” za zmianą warunków.

Tradycyjną metodą wyrównywania pogorszenia widzenia spowodowanego prezbiopią było noszenie zamiennie dwóch par okularów, jednej do czytania, a drugiej do widzenia w dal.

Nie ma jednak wątpliwości, że życie codzienne pełne jest sytuacji, w których ciągłe ściąganie i zakładanie okularów jest uciążliwe. Dlatego opracowano specjalny rodzaj soczewek okularowych, które dają ostrość widzenia zarówno w bliży, jak i dali. Takie soczewki nazywamy progresywnymi.

Jak działają soczewki progresywne?

Soczewki progresywne są wyprofilowane w taki sposób, by miały różną dioptrię w różnych częściach. Jeżeli chcemy dobrze widzieć odległe przedmioty, nosząc soczewki progresywne, patrzymy przez górną część soczewki.

W celu oglądania przedmiotów z bliska lub czytania korzystamy z dolnej części soczewki progresywnej, która jest przystosowana do widzenia w bliży. Pomiędzy obszarami dali i bliży znajduje się tak zwana sfera progresji, gdzie moc soczewki płynnie przechodzi pomiędzy skrajnymi wartościami, by umożliwiać korekcję wzroku przy patrzeniu na średni dystans.

Jak dobrać soczewki progresywne?

Lekarz okulista w pierwszej kolejności powinien upewnić się, że pacjent zainteresowany soczewkami progresywnymi nie cierpi na żadne ze schorzeń stanowiących przeciwwskazanie dla ich noszenia. Należą do nich zez, różnowzroczność, jaskra, zaćma, zwyrodnieniowe zmiany plamki żółtej oraz zaburzenia błędnika. Istnieją także różnice w wadzie widzenia w dali i bliży tak duże, że niemożliwa jest ich korekcja za pomocą soczewek progresywnych.

Następnym etapem jest już specjalistyczne badanie wzroku, które pozwoli dobrać odpowiednie moce kanałów bliży i dali. Ustalenie ostrości wzroku musi być bardzo dokładne, ponieważ soczewki progresywne są bardziej skomplikowane od zwykłych, a ich niewłaściwe dobranie może spowodować znaczny dyskomfort podczas korzystania.

Dobór właściwych soczewek progresywnych jest kwestią przede wszystkim zdrowia i komfortu w życiu codziennym. Jeśli chcesz poprawić zarówno swoje zdrowie jak i ulepszyć styl życia to soczewki kontaktowe progresywne z pewnością przyjdą Ci z pomocą. Wystarczy zaufać specjaliście, który krok po kroku poprowadzi Twoje leczenie i wybierze odpowiednie dla Ciebie soczewki, abyś mogła cieszyć się komfortem ich noszenia każdego dnia.