Osteoporoza Przyczyny osteoporozy

Zadowolenie z życia chroni przed osteoporozą

zadowolenie-z-zycia-chroni-przed-osteoporoza

Kobiety, które są zadowolone ze swojego życia oraz podchodzą do niego optymistycznie mają statystycznie zdrowsze kości i są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie osteoporozy w dojrzałym wieku – taką informację możemy przeczytać na w naukowym czasopiśmie „Psychosomatic Medicine”.

Osteoporoza zwana osłabieniem układu kostnego to schorzenie, które w głównej mierze występuje u kobiet znajdującym się w okresie menopauzy. Kobiety, które wchodzą w okres przekwitania częściej mają problemy z spadkiem elastyczności kości i ich zwiększoną łamliwością. Badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii dowiedli, że zadowolenie z życia jest istotnym elementem, który zapobiega rozwojowi osteoporozy oraz utracie masy kostnej wśród kobiet w dojrzałym wieku.

Wyniki badań

Naukowcy zbadali gęstość kości wśród dwóch tysięcy kobiet, następnie na 50% z nich powtórzyli pomiary po dziesięciu latach. Jednocześnie pytali uczestniczki o satysfakcję z życia, mierzyli ją na podstawie deklaracji dotyczących zainteresowania swoim życiem, oceny jego trudności, poczucia ogólnego poziomu szczęścia oraz wielkości osamotnienia. Pomiary są jednym z elementów dużego projektu prowadzonego od 1989 roku, którego celem jest identyfikacja czynników ryzyka oraz czynników prewencyjnych w rozwoju osteoporozy.

Specjaliści zajmujący leczeniem i profilaktyką osteoporozy często powtarzają, że większość pacjentów bardzo martwi się z powodu zagrożenia w postaci osteoporozy z jakim mają do czynienia w starszym wieku. Statystyki pokazują się, że z chorobą tą walczy 10% populacji, dodatkowo z ryzykiem pojawienia się tego schorzenia
powinna liczyć się co trzecia kobieta powyżej pięćdziesiątego roku życia.

W ciele zdrowego i młodego człowieka kości stale się niszczą, cały czas dochodzi jednak do ich odbudowy, w związku z tym nie zdajemy sobie nawet sprawy że nasze kości zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. Pozytywne procesy, dzięki którym kości są stale wzmacniane przeważają nad tymi, które je osłabiają do naszych 30 urodzin, po tym czasie dochodzi do stabilizacji opisanych procesów. U osób po 40 roku życia tempo procesów, podczas których kości się odbudowują zostaje zahamowane, zaczyna dochodzić powolnej utrata masy kostnej. Cały proces przebiega jednak bardzo wolno, przez co zmiany są praktycznie niezauważalne.

Pamiętaj! Pozytywne podejście = zdrowe kośći

Pomimo tego, że badania potwierdzają wśród uczestników eksperymentu zmniejszenie gęstości kości średnio o 4% (jest to naturalne zjawisko), to po dokładnej analizie badanych ustalono, że panie które odczuwały wysoki stopień zadowolenia z życia mogły pochwalić się znacznie lepszym stanem układu kostnego niż kobiety, które czuły się nieszczęśliwe i niezadowolone z życia (o 52 proc.). Z przeprowadzonego badania możemy wyciągnąć pozytywne wnioski, pamiętajmy więc o tym aby starać się dostrzegać tylko pozytywne aspekty naszego życia. Takie postępowanie na pewno pomoże nam cieszyć się z tego co mamy przez wiele lat.

Ewa Małecka

Komentarze (10)

xtina120

5 lat temu

Emilly27k napisał(a):
> Życzę Wam tego abyście miały zawsze wspaniałe optymistyczne myśli
My Tobie także;) Nie ma to jak cieszyć się z małych rzeczy i żyć chwilą;)

xtina120

5 lat temu

O tak optymizm na pewno sprawi, że będziemy się lepiej czuły oraz lepiej wyglądały. Trzeba się często uśmiechać i mieć zawsze pozytywne myśli;)

Mindi

5 lat temu

Chciałabym być zdrową optymistką 🙂 Będę się starała wykrzesać z siebie więcej radości w życiu bo to co przeczytałam w tym artykule bardzo zachęca do pozytywnego spojrzenia. Choć dobrze wiemy, że optymizm jest zależny od samopoczucia i zdrowia a zdrowie od pozytywnego myślenia.

Emilly27k

5 lat temu

Artykuł moim zdaniem jest bardzo ciekawy ,ponieważ zawiera wiele informacji dotyczących badań kości.
Wiele teraz jest chorób, które stanowią niebezpieczeństwo dla wszystkich nawet osób młodych.
Dobrze,że są wykonywane przez naukowców eksperymenty. Pozwolą one w przyszłości zastosować je w leczeniu potencjalnego pacjenta..

pati25

5 lat temu

Pocieszający artykuł.To jakie jest nasze życie,czy jesteśmy zadowolone ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.Ja jestem zadowolona,więc osteoporoza mi nie grozi.Cieszę się 🙂

filodendron

5 lat temu

Zadowolenie z życia chyba chroni w ogole przed wszystkimi chorobami,człowiek niezadowolony choruje na depresje,nerwicę,serce,wątrobe itp.

dulcynea

5 lat temu

Wyniki tego badania naukowego są bardzo interesujące.
Zresztą pozytywne podejście do życia jest często synonimem zdrowia:-X
Czego Nam , Koleżanki, życzę 🙂

Zostaw komentarz