zadbaj-o-skore-po-chemioterapii-i-radioterapii

Nowotwory złośliwe są są drugą co do częstości przyczyną zgonów w Polsce. Leczenie ich jest trudne i bardzo obciąża nasz organizm. W jaki sposób terapia nowotworów wpływa na naszą skórę, jak możemy odzyskać piękno?

Nie ma czegoś takiego, jak zdrowa opalenizna. Nawet, jeśli czujesz się szara i blada, istotnym elementem ochrony jest unikanie dodatkowego napromienienia promieniowaniem UV. Należy zadbać o skórę nie tylko w czasie trwania kuracji, ale i wiele miesięcy (a nawet lat) po jej zakończeniu. Również solarium, nawet z najlepiej zablokowanymi szkodliwymi frakcjami promieniowania UV, jest w tych sytuacjach absolutnie przeciwwskazane. Należy stosować kremy ochronne z filtrem SPF 15 lub większym.

Podobnie negatywne działanie mają niskie temperatury powietrza, obniżające automatycznie bezwzględną wilgotność powietrza atmosferycznego. Działa to dodatkowo wysuszająco na skórę. Bezwzględnie przeciwwskazane są zabiegi krioterapeutyczne w komorach niskich temperatur, a w mroźne dni najlepiej się odpowiednio opatulić.

Częste mycie wydłuża życie

Powszechnie uważa się, że mycie okolic napromienianych prowadzi do zwiększania liczby i stopnia nasilenia odczynów i zakazuje mycia tych obszarów. Jednakże część badaczy podkreśla, że mycie skóry wodą i mydłem nie tylko nie zwiększa efektu toksycznego, ale wręcz zmniejsza ryzyko wystąpienia złuszczania wilgotnego poprzez eliminację mikroorganizmów z powierzchni skóry.

Nie należy używać wody zbyt gorącej lub zbyt zimnej, stosować mydła łagodne, najlepiej przeznaczone dla dzieci. Absolutnie przeciwwskazane są mydła wysuszające, jakiekolwiek preparaty na bazie alkoholu (również perfumy) i plastry samoprzylepne. Czasem zezwala się na mycie dopiero po zakończeniu kuracji, zwykle po 4-6 tygodniach (dotyczy to częściej nowotworów głowy i szyi, gdzie ryzyko powikłań skórnych jest większe z powodu stosowania indywidualnych masek i bolusów podwyższających dawkę promieniowania na skórze).

Wacław Pawliszyn