Kobiece dolegliwości Zdrowie

Nadmierne owłosienie u kobiet

owłosienie u kobiet

Dawno temu jedną z największych atrakcji objazdowych jarmarków była… kobieta z brodą. Dziś również patrzymy z niechęcią na panie, które mają charakterystyczny wąsik lub włosy na twarzy. Wydaje nam się, że to efekt zaniedbania, a tymczasem może to być spowodowane poważną chorobą.

hirsutyzm, bo o nim mowa, to nadmierne owłosienie typu męskiego występujące u kobiet. W każdym przypadku jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, a w szczególności podwyższonym poziomem hormonów androgennych, czyli męskich.

Objawy i przyczyny

Nadmierne owłosienie pojawia się głównie na twarzy – pod nosem i na brodzie, na klatce piersiowej i brzuchu. W ciężkich przypadkach może dojść do łysienia typu męskiego, czyli tworzenia się zakoli, owłosienia sutków i skroni. Niechciane włosy mogą się też pojawić w okolicach sromu.

Przyczyna zaburzenia może leżeć po stronie genetyki – mowa tu o hirsutyzmie rodzinnym. Jednak najczęściej pojawia się ono w wyniku dużych zmian hormonalnych w organizmie, na przykład w okresie ciąży i – oczywiście – przekwitania. Może być również efektem długotrwałego przyjmowania leków: na nadciśnienie tętnicze, hormonów nadnerczy (kortykosterydów), których używa się w leczeniu alergii.

Może być również objawem znacznie groźniejszych chorób, takich jak guzy jajników, zespół policystycznych jajników, rak nerki czy rak tarczycy, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ukrywać się przed światem z powodu wąsika. Jeśli tylko zauważysz u siebie pierwsze zmiany, koniecznie udaj się do lekarza!

Joanna Pastuszka-Roczek

Dawno temu jedną z największych atrakcji objazdowych jarmarków była… kobieta z brodą. Dziś również patrzymy z niechęcią na panie, które mają charakterystyczny wąsik lub włosy na twarzy. Wydaje nam się, że to efekt zaniedbania, a tymczasem może to być spowodowane poważną chorobą.

U kobiet podczas menopauzy hirsutyzm najczęściej połączony jest z wypadaniem i znacznym ściemnieniem włosów na głowie lub powstawaniem zakoli. Dodatkowo osoba chora doświadcza nieprzyjemnych uderzeń gorąca, wahania ciśnienia krwi, kołatania serca, bólów głowy oraz zmian osobowości. Staje się bardziej agresywna, nieracjonalna, w oczach otoczenia staje się kimś innym.

Łagodne formy nadmiernego owłosienia występują u około 35% kobiet.

Leczenie

Najważniejszym etapem, który pozwoli nam pozbyć się nadmiernego owłosienia, jest rozpoznanie jego przyczyny. Jeśli ma ona podłoże genetyczne, jedyne, co nam pozostaje, to elektroliza czy inna forma depilacji (fotodepilacja, depilacja laserowa), która raz na zawsze zlikwiduje cebulki niechcianych włosów.

W każdym innym przypadku przede wszystkim zalecane jest przeprowadzenie badań ginekologicznych i hormonalnych, nawet, jeśli przypuszczalnie za hirsutyzmem stoi czas przekwitania. W końcu w tym okresie kobiety są szczególnie narażone na choroby układu płciowego.

Badanie powinno obejmować USG macicy i przydatków, konieczna jest morfologia krwi i ustalenie poziomu hormonów. Dodatkowo należy zbadać tarczycę i nerki, by wykluczyć nowotwory tych narządów.

Joanna Pastuszka-Roczek

Dawno temu jedną z największych atrakcji objazdowych jarmarków była… kobieta z brodą. Dziś również patrzymy z niechęcią na panie, które mają charakterystyczny wąsik lub włosy na twarzy. Wydaje nam się, że to efekt zaniedbania, a tymczasem może to być spowodowane poważną chorobą.

Jeśli przyczyną jest konieczność przyjmowania leków, których nie można niestety odstawić, należy się zastanowić nad ich zmianą, o ile to możliwe.

Menopauzalne nadmierne owłosienie wymaga terapii estragonowej, prowadzonej pod ścisłą kontrolą lekarza. W przypadku nowotworów konieczne jest wcześniejsze wyleczenie zmian rakowych.

Zastosowanie właściwej terapii nie od razu skutkuje zmniejszeniem owłosienia – niestety, raz wyrośnięte włosy należy usunąć mechanicznie. Tutaj również doskonale sprawdzą się różne rodzaje depilacji – laserowa, elektroliza, fotodepilacja.

Zanim zaczniemy usuwać zbędne owłosienie, należy zapytać lekarza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań co do danego zabiegu. Zawsze jednak pozostają nam sprawdzone metody – krem do depilacji, plastry woskowe czy najzwyczajniejsza pęseta.

Nadmierne owłosienie to przyczyna zgryzoty wielu pań. Jednak o wiele gorsze jest ukrywanie problemu i brak konsultacji z lekarzem. Moment wstydu nie jest wart utraty zdrowia, a nawet życia.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (8)

nicolle_26@o2.pl

8 lat temu

To jest straszne. Mam koleżankę , która ma okropne owłosienie na brodzie. Codziennie goli się , ale wiadomo że te włoski sa po goleniu jeszcze gorsze. Niestety jest z nia trudno o tym rozmawiać. Może kiedyś da się przekonać do wizyty u lekarza

filodendron

8 lat temu

Basiek ,to własnie jest ciekawe,skoro wyrywamy włosek z cebulką ,to powinien zaniknąć -jakie jest wytłumaczenie tego ,że wyrasta ciemniejszy i grubszy.
Widziałam reportaż o dziewczynie,która całe ciało miała pokryte ciemnymi włoskami ,likwidowali jej te włoski laserem ,ale gdyby robiła to prywatnie to koszta byłyby ogromne.Zresztą ona miała tysiące włosków – ile to czasu potrzeba , przecież każdy jeden wymaga indywidualnego podejścia. To naprawdę jest bardzo poważny problem i dotyczy coraz większej ilości kobiet.

Basiek

8 lat temu

mam bardzo uparte trzy włoski na brodzie. Niby nic, a strasznie denerwujące. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, jak strasznie muszą się czuć kobiety, które mają całą twarz we włoskach.

Filo, coś jest w tym, że wyrywane rosną większe – moje po tylu latach powinny już dawno zaniknąć, a są jakieś takie czarne, twarde i grubaśne. Paskudztwo.

filodendron

8 lat temu

Nie wiem ,czy kobiety dawniej miały mniej wasików,czy były sprytniejsze w ich pozbywaniu się.Kiedyś też słyszałam ,że lepiej tych włosków nie wyrywać bo urosną wieksze.teraz widać,ze kobiety bardzo dbają o te sprawy.a młode dziewczyny ,które wyrosły w czasach ,gdy często reklamowane są depilatory-wszelkiego rodzaju nie będą się zastanawiać, tylko wyrywać -bo stało się to tak normalne jak mycie.

Margotka

8 lat temu

straszny problem, którego raczej nie da się ukryć. Chyba, żę będziemy udawać arabską księżniczkę i zakrywać twarz na ulicy… Żal mi tych kobiet, które nagle dostają wąsika, muszą się depilować i golić. Mam nadzieję, że mnie to nie trafi, choć u mnie w rodzinie coś tam przebąkują o dodatkowych włoskach na brodzie i szyi..

pati25

8 lat temu

Z tym nadmiernyym owłosieniem ma kłopot coraz więceej kobiet.I walczy z nim stosując różne sposoby.Przyczyny owłosienia też mogą być różne i warto znaleźć jego przyczynę

alineczka

8 lat temu

Dobrze,że poruszacie ten temat..dotyczy bardzo dużej liczby kobiet.Z owłosieniem ” walczą” kobiety którym daleko do menopauzy.Czasem jest to faktycznie objaw choroby,czasem objaw starości ale też i geny mają coś do powiedzenia..
Ja osobiście nie widzę zadnego związku problemu nadmiernego owłosienia – z dietą!
Usuwanie włosów laserem czy fototerapią jest drogie i jeden zabieg nie wystarczy..Przecież znamy ceny kremów do depilacji… Marzy mi się aby osoby cierpiące na tę przypadłość z powodu choroby były leczone na koszt NFZ….

drobina

8 lat temu

Niestety , coraz więcej kobiet boryka się z problemem nadmiernego owłosienia. Myślę, że przyczyna tych zaburzeń leży nie tylko po stronie genetyki, czy zaburzeń hormonalnych. Ważna jest odpowiednia dieta.

Zostaw komentarz