zadbaj-o-skore-po-chemioterapii-i-radioterapii

Nowotwory złośliwe są są drugą co do częstości przyczyną zgonów w Polsce. Leczenie ich jest trudne i bardzo obciąża nasz organizm. W jaki sposób terapia nowotworów wpływa na naszą skórę, jak możemy odzyskać piękno?

Po 3-6 miesiącach od napromieniania ciało nadal odczuwa jego skutki: są to przebarwienia lub odbarwienia skóry, krwawienia i podwyższona urazowość skóry, stwardnienia i zwłóknienia. Większość zmian to reakcja fibroblastów, które znajdują się w komórkach. Ich liczba zmniejsza się i zaczynają produkować kolagen o nieregularnym układzie włókien, co doprowadza do zwłóknień, zgrubień i stwardnień.

Zmiany te z kolei, utrudniając drenaż, powodują powstawanie obrzęków. Zbliznowacenie może przybierać różne postacie: od niewielkiego do powstania dużych bliznowców utrudniających krążenie chłonki i prowadzących do przykurczów. Zmiany te zwykle nasilają obrzęk, mogą spowodować zasinienie, owrzodzenia, pękanie w miejscu blizny, miejscowe oziębienie skóry czy złuszczanie naskórka.

Leczenie operacyjne często powoduje powstawanie bliznowców i trudnych do zakamuflowania ubytków tkankowych. Równoczesne wprowadzenie chemioterapiii radioterapii dodatkowo utrudnia proces przebudowy blizny i zmienia wygląd skóry w tej okolicy. Wspomaganie kosmetyczne często trwa miesiące lub lata.

Jak dbać o skórę po terapii?

Na wielkość i nasilenie odczynu skórnego ma wpływ nie tylko sam fakt naświetlania, ale także wiek oraz styl życia i wynikające z tego takie elementy, jak: palenie tytoniu, kondycja skóry i jej wcześniejsza pielęgnacja w okresie przed zachorowaniem, sprawność układu limfatycznego, współistniejąca otyłość lub inne choroby czy czynniki dziedziczne. Unikaj więc używek i dbaj o kondycję skóry od najwcześniejszych objawów choroby, jeśli jeszcze tego nie robisz.

Wacław Pawliszyn