Life Style Psychologia
Zadania średniej dorosłości

Przedział wiekowy 35-65 określany jest przez psychologów jako średnia dorosłość. W tym czasie pierwsze kroki w roli dorosłych mamy już za sobą. Zazwyczaj codzienne zadania i ich organizacja nie sprawiają nam problemu. Zaczynamy zbierać plony z czasu i wysiłku, który zainwestowaliśmy w wykształcenie, karierę zawodową, rodzinę.
Havinghurst wyróżnia dwa typy zadań rozwojowych w tym okresie. Zadania typu „ja dla innych” obejmują wspieranie dzieci w stawaniu się szczęśliwymi dorosłymi, rozwinięcie w sobie dojrzałości społecznej i obywatelskiej oraz utrzymanie satysfakcjonującej kariery zawodowej. W zadaniach typu „inni dla mnie” uwzględnia: rozwijanie pasji i hobby, przystosowanie się i akceptację fizjologicznych zmian w własnym ciele oraz starzejących się rodziców. Osiągnięcie równowagi pomiędzy zadaniami wykonywanymi dla innych, a zadaniami wobec własnego rozwoju, jest podstawowym elementem poczucia spełnienia i zadowolenia z życia.
Głównym zadaniem średniej dorosłości jest opieka nad rozwojem i światopoglądem młodszego pokoleniem oraz ciągłe komponowanie w sobie tożsamości poprzez osobisty, wielokierunkowy rozwój. Stabilizacja, którą osiągamy na tym etapie życia pozwala na rozszerzanie zainteresowań oraz wzbogacanie życia wewnętrznego. Uczestniczenie w szerszym zakresie w życiu społecznym i kulturalnym.
W okresie średniej dorosłości statystycznie najwięcej osób otrzymuje awans i cieszy się wybitnymi osiągnięciami w sferze zawodowej. Stajemy się najbardziej cenionymi profesjonalistami w swoich dziedzinach.
A.Sajdak
Przedział wiekowy 35-65 określany jest przez psychologów jako średnia dorosłość. W tym czasie pierwsze kroki w roli dorosłych mamy już za sobą. Zazwyczaj codzienne zadania i ich organizacja nie sprawiają nam problemu. Zaczynamy zbierać plony z czasu i wysiłku, który zainwestowaliśmy w wykształcenie, karierę zawodową, rodzinę.
Średnia dorosłość jest kojarzona z kryzysem połowy życia i negatywnymi stereotypami. Błędnie zaczynamy myśleć, że po czterdziestych czy pięćdziesiątych urodzinach zestarzejemy się w trybie ekspresowym i najczęściej sami wbijamy sobie do głowy frazesy na temat własnej bezużyteczności. Co gorsze – zaczynamy wierzyć, że to inni tak nas widzą.
Czas połowy życia to wspaniały moment na wprowadzenie zmian, jeżeli dotychczas nie odczuwamy satysfakcji z własnych działań lub przeciwnie podtrzymania i rozwinięcia tych płaszczyzn, z których czerpiemy poczucie szczęścia.
A.Sajdak
« Astma sercowa i astma oskrzelowa
pati25
12 lat temu
O!Fajnie to psychologowie określili.Ten wiek.Nie wiek średni,wiek dojrzały ale „średnia dorosłość”.To inaczej brzmi
drobina
12 lat temu
Bardzo budujący artykuł. Aż mi poprawił humor. Średnia dorosłość – fajnie brzmi, tzn., że jeszcze wszystko przede mną. Zgadzam się z tym, że „czas połowy życia to wspaniały moment na wprowadzenie zmian”. Mam nadzieję, że nie zestarzeję się w trybie ekspresowym. Bo tak w ogóle, o takich osobach jak ja (po pięćdziesiątce) mówię starsza młodzież i od razu czuję się młodsza o 20 lat.
Stenka
12 lat temu
Nie słyszałam jescze tego okreslenia „średnia dorosłość”, ale rzeczywiście jest ono miłe dla tejk ategorii wiekowej, zdecydowanie lepsze niż np, kobieta w podeszłym wieku
tereska56
12 lat temu
Bardzo podoba mi się to określenie „średnia dorosłość”, będę go używać 🙂
Jeśli chodzi o opiekę nad światopoglądem młodszego pokolenia – myślę , że w dzisiejszych czasach to dosyć trudne.
stazyz
12 lat temu
Zgadzam się w 100% z autorem artykułu.. żeby jeszcze tak większość społeczeństwa myślała, to świat byłby wtedy jeszcze piękniejszy:)
Narcyza
13 lat temu
A mi jeszcze jak byłam w gimnazjum potrafili dawać 30-stke. Zawsze czułam się starsza. Dziś mam 20 a czuję się na 30 parę. Ale myślę, że to może być sprawa tego, że mam narzeczonego o 24 lata starszego, również znajomię się z wieloma osobami właśnie mniej więcej w jego wieku 🙂