Life Style Psychologia

Zadania średniej dorosłości

zadania-sredniej-doroslosci

Przedział wiekowy 35-65 określany jest przez psychologów jako średnia dorosłość. W tym czasie pierwsze kroki w roli dorosłych mamy już za sobą. Zazwyczaj codzienne zadania i ich organizacja nie sprawiają nam problemu. Zaczynamy zbierać plony z czasu i wysiłku, który zainwestowaliśmy w wykształcenie, karierę zawodową, rodzinę.

Havinghurst wyróżnia dwa typy zadań rozwojowych w tym okresie. Zadania typu „ja dla innych” obejmują wspieranie dzieci w stawaniu się szczęśliwymi dorosłymi, rozwinięcie w sobie dojrzałości społecznej i obywatelskiej oraz utrzymanie satysfakcjonującej kariery zawodowej. W zadaniach typu „inni dla mnie” uwzględnia: rozwijanie pasji i hobby, przystosowanie się i akceptację fizjologicznych zmian w własnym ciele oraz starzejących się rodziców. Osiągnięcie równowagi pomiędzy zadaniami wykonywanymi dla innych, a zadaniami wobec własnego rozwoju, jest podstawowym elementem poczucia spełnienia i zadowolenia z życia.

Głównym zadaniem średniej dorosłości jest opieka nad rozwojem i światopoglądem młodszego pokoleniem oraz ciągłe komponowanie w sobie tożsamości poprzez osobisty, wielokierunkowy rozwój. Stabilizacja, którą osiągamy na tym etapie życia pozwala na rozszerzanie zainteresowań oraz wzbogacanie życia wewnętrznego. Uczestniczenie w szerszym zakresie w życiu społecznym i kulturalnym.

W okresie średniej dorosłości statystycznie najwięcej osób otrzymuje awans i cieszy się wybitnymi osiągnięciami w sferze zawodowej. Stajemy się najbardziej cenionymi profesjonalistami w swoich dziedzinach.

A.Sajdak

Przedział wiekowy 35-65 określany jest przez psychologów jako średnia dorosłość. W tym czasie pierwsze kroki w roli dorosłych mamy już za sobą. Zazwyczaj codzienne zadania i ich organizacja nie sprawiają nam problemu. Zaczynamy zbierać plony z czasu i wysiłku, który zainwestowaliśmy w wykształcenie, karierę zawodową, rodzinę.

Średnia dorosłość jest kojarzona z kryzysem połowy życia i negatywnymi stereotypami. Błędnie zaczynamy myśleć, że po czterdziestych czy pięćdziesiątych urodzinach zestarzejemy się w trybie ekspresowym i najczęściej sami wbijamy sobie do głowy frazesy na temat własnej bezużyteczności. Co gorsze – zaczynamy wierzyć, że to inni tak nas widzą.

Czas połowy życia to wspaniały moment na wprowadzenie zmian, jeżeli dotychczas nie odczuwamy satysfakcji z własnych działań lub przeciwnie podtrzymania i rozwinięcia tych płaszczyzn, z których czerpiemy poczucie szczęścia.

A.Sajdak

Komentarze (6)

pati25

8 lat temu

O!Fajnie to psychologowie określili.Ten wiek.Nie wiek średni,wiek dojrzały ale „średnia dorosłość”.To inaczej brzmi

drobina

8 lat temu

Bardzo budujący artykuł. Aż mi poprawił humor. Średnia dorosłość – fajnie brzmi, tzn., że jeszcze wszystko przede mną. Zgadzam się z tym, że „czas połowy życia to wspaniały moment na wprowadzenie zmian”. Mam nadzieję, że nie zestarzeję się w trybie ekspresowym. Bo tak w ogóle, o takich osobach jak ja (po pięćdziesiątce) mówię starsza młodzież i od razu czuję się młodsza o 20 lat.

Stenka

8 lat temu

Nie słyszałam jescze tego okreslenia „średnia dorosłość”, ale rzeczywiście jest ono miłe dla tejk ategorii wiekowej, zdecydowanie lepsze niż np, kobieta w podeszłym wieku

tereska56

8 lat temu

Bardzo podoba mi się to określenie „średnia dorosłość”, będę go używać 🙂
Jeśli chodzi o opiekę nad światopoglądem młodszego pokolenia – myślę , że w dzisiejszych czasach to dosyć trudne.

stazyz

8 lat temu

Zgadzam się w 100% z autorem artykułu.. żeby jeszcze tak większość społeczeństwa myślała, to świat byłby wtedy jeszcze piękniejszy:)

Narcyza

9 lat temu

A mi jeszcze jak byłam w gimnazjum potrafili dawać 30-stke. Zawsze czułam się starsza. Dziś mam 20 a czuję się na 30 parę. Ale myślę, że to może być sprawa tego, że mam narzeczonego o 24 lata starszego, również znajomię się z wieloma osobami właśnie mniej więcej w jego wieku 🙂

Zostaw komentarz