Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Zaćma

zacma

Zaćma zwana jest również kataraktą, jest to zmętnienie soczewki, co wpływa na zaburzenia ostrości widzenia.

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu. Zachorowanie na zaćmię może mieć podłoże genetyczne, metaboliczne bądź może rozwijać się na bazie innych chorób. Najbardziej powszechną odmianą tej choroby jest zaćma starcza, związana z wiekiem. Zaćma ta związana jest ze zmianami zachodzącymi w organizmie podczas procesu starzenia się.

Warunkiem koniecznym do zachowani przejrzystości soczewki jest równowaga biochemiczna i osmotyczna, z wiekiem zostaje zachwiana. Zewnętrzne warstwy soczewki są bardziej nawodnione, a to wpływa na utratę przejrzystości, niekorzystnie wpływając na ostrość widzenia. Zaćma może mieć charakter wtórny, występując jako powikłanie po zapaleniu błony naczyniowej. Może też wystąpić po przebytych urazach oka, kiedy oko uszkodzone jest ciałami obcymi, silnym promieniowaniem i porażeniem prądu. Czynnikami sprzyjającymi zaćmie mogą być: cukrzyca, otyłość, choroby oka, a także może wiązać się z przyjmowanymi lekami np. sterydami.

Kobiety, które stosowały HTZ są częściowo chronione przed powstaniem zaćmy. Nabłonek soczewki oka posiada receptory estrogenowy, są one podczas terapii pobudzone i mogą wpływać na czynność jak i skład anatomiczny soczewki. Terapia zmniejsza nieprzezroczystość korowej soczewki i tylną podtorebkowej nieprzezroczystość.

Objawy

Zaćma, która związana jest z wiekiem może objawiać się przez: zamglone widzenie, problemy z widzeniem w jasnym świetle, szybkie męczenie się oczu oraz zniekształcone widzenie przedmiotów.

Zaćma – leczenie

Leczenie należy rozpocząć zanim soczewka całkowicie zmętnieje. Decyzję o leczeniu podejmuje się, gdy widzenie pogarsza się utrudniając normalne funkcjonowanie. Ważne jest by wcześnie wykryć zaćmę, gdyż nie następuje ona gwałtownie. Do stopniowego pogarszania się wzroku można przywyknąć, bagatelizując objawy zaćmy.

Zaćmę leczy się operacyjnie, zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej. Obecne metody operacyjne pozwalają na szybki powrót do normalnego funkcjonowania oka. Często stosuje się różne preparaty, które mają zapobiegać postępowaniu zmętnienia soczewki, jednak trudno udowodnić ich skuteczność, rozwój zaćmy jest sprawą indywidualną każdego organizmu.

Badania

Aby wcześnie wykryć zaćmę należy regularnie przeprowadzać badania okulistyczne

Kanka

Komentarze (4)

pati25

11 lat temu

Mój tata zaraz na drrugi dzień po operacji czytał te najmniejsze literki na tablicy u okulisty.Nikt z pacjentów operowanych w tym samym dniu co tata tego nie mógł przeczytać

filodendron

11 lat temu

Moja mama była tylko jeden wieczór w szpitalu.Najpierw jedno oko ,potem za parę miesięcy drugie.Stare soczewki zdjęto , a nałożono specjalny żel ,który stworzył nowe soczewki .Gdy jej zdjęto tę zaćmę mama poczuł sie bardzo szczęśliwa ,bo po wielu latach zobaczyła świat w naturalnych kolorach i zarysach.

pati25

12 lat temu

O zaćmie słyszy się często.W mojej rodzinie i nie tylko były osoby,które miały opercję na zaćmę.W trakcie tej operacji miły wszczepiane soczewki wcześniej odpowiednio dobrane.Mójj tata też był tylko 3 dni w szpitalu.Tak samo inne osoby.Po operacji były zalecenia aby przez parę dni starać się nie schylać głowy i nie nosić ciężarów (powyżej 2 kilo)

brysia

12 lat temu

Moja 80 letnia teściowa, która bardzo dba o zdrowie. Dzisiaj wróciła z zabiegu FAKOEMULSYFIKACJI jest to operacja zaćmy przy pomocy ultradźwięków. Teściowa bardzo się obawiała zabiegu.
11.05 pojechała do szpitala, 12 ,05 miała zabieg. Dzisiaj 13.05 jest już w domu.
Dostała receptę na lekarstwa , które ma stosować w domu koszt recepty 108 zł.
Na wypisie ze szpitala jest bardzo szczegółowa informacja co do minuty o której godzinie należy zakraplać kropelki
Oczywiście dostała kartkę z 22 punktami jak ma postępować po zabiegu wymienię kilka”
1.Należy zachować oszczędzający tryb życia {jak w trakcie pobytu w szpitalu. W okresie pooperacyjnym należy unikać wysiłku fizycznego!
2. W okresie pooperacyjnym nie stosować bardzo gorącej kąpieli, nie korzystać z sauny,
3. w drugim tygodniu po operacji można myc włosy zwracając uwagę, aby szampon i woda nie dostały sie do operowanego oka
4. Można oglądać TV czytać niezbyt długo w ciągu pierwszych 3 tygodni
5. Stosunki płciowe można podjąć najwcześniej po 3 tygodniach od operacji”

Zostaw komentarz