ABC Zdrowia Zdrowie

Zaburzenia tarczycy

tarczyca

Każdy z nas posiada gruczoł zwany tarczycą. Odgrywa on w naszym organizmie ważną rolę, ponieważ produkuje hormony. Zaburzenia tarczycy mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Hormony

Hormony produkowane przez tarczycę odpowiadają za kontrolę zużywania energii w organizmie oraz rozwój mózgu dzieci. Prawidłowo funkcjonująca tarczyca produkuje trzy hormony – trójjodotyroninę, tyroksynę oraz kalcytoninę. Większość z nich wiąże się z białkami. Wolnych hormonów jest znacznie mniej. Mają one możliwość wnikania w inne komórki naszego ciała, oddziałując tym samym na ich pracę.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to jedno z zaburzeń gruczołu. Występuje wtedy, gdy mamy styczność z niedoborem hormonów. Już u noworodków wykonuje się testy przesiewowe, sprawdzające ewentualny brak tarczycy lub jej niedostateczne funkcjonowanie. Wśród przyczyn niedoczynności tarczycy wymienia się zazwyczaj niedobór jodu lub chorobę Hashimoto, gdzie organizm sam produkuje białka, niszczące gruczoł. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą odczuwać ciągły chłód, zmęczenie oraz brak energii. Jednym z oznak jest także wypadanie włosów czy zaburzenia cyklu miesiączkowania.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność  to nadmiar produkowanych hormonów. Ich większa ilość może wywoływać stany roztrzęsienia i zdenerwowania. Trudności ze snem, osłabienie, zaburzenia koncentracji, bóle głowy czy spadek wagi to tylko niektóre z możliwych oznak, świadczących o problemie z tarczycą. W tym przypadku zaburzenia gruczołu może pojawić się charakterystyczne zgrubienie w okolicy szyi, zwane inaczej wolem. Przyczyną nadczynności jest często choroba Gravesa – Basedowa, przy która przyczynia się do nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. To zaburzenie tak samo jak niedoczynność, wymaga leczenia.

hormonyObjawy zaburzeń związanych z tarczycą bywają dokuczliwe, ale dzięki nowoczesnym metodom leczenia i terapii farmakologicznej można normalnie funkcjonować. Warto jednak wykonywać regularne badania profilaktyczne, sprawdzając czy nasze zdrowie jest zagrożone czy też nie. Już same wyniki morfologii krwi czy poziomu cholesterolu są wskaźnikiem pracy gruczołu, dlatego w każdym wieku można szybko odkryć przyczynę problemu i rozpocząć właściwe leczenie. Hormony tarczycy odgrywają szczególną rolę w ciąży, ponieważ niedobór hormonów może prowadzić do upośledzeń rozwoju dziecka a nawet poronienie. Kobietom w ciąży zalecane jest wykonanie badania dotyczącego poziomu hormonu i w razie potrzeby przyjmowanie dodatkowej porcji jodu.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

drobina

7 lat temu

Warto co jakiś czas wykonać badania dotyczącego poziomu hormonu tarczycy, by szybciej zacząć odpowiednie leczenie. U mnie chorobę Hashimoto zdiagnozowano dosyć późno – zbyt późno. Myślę, że na niedoczynność tarczycy cierpiałam przynajmniej z 10 lat przed jej ujawnieniem. Dobrze, że w końcu sama zaczęłam podejrzewać, że mogę mieć problemy z tarczycą i poprosiłam lekarza o skierowanie na badania. Od pięciu lat chodzę do endokrynologa, regularnie biorę leki i jest ok.

Stenka

7 lat temu

U syna również stwierdzono Hashimoto. Dopóki lekarze nie powiązali objawów z niedoczynnością tarczycy miał poważne problemy ze snem, nie pomagały nawet proszki nasenne. Do tego doszło potem drżenie rąk, a jest chemikiem i to utrudniało pracę bo mógł wylać jakąś żrącą substancję. Na szczęście po badaniach, uregulowaniu odpowiedniej dawki leków i systematycznych badaniach wszystko jest w porządku. A podejrzewano nawet stwardnienie rozsiane.

filodendron

7 lat temu

Moja koleżanka tak cierpiała na nadczynność tarczycy ,że musiała być operowana . Teraz wszystko jest z nią OK.

drobina

7 lat temu

Od lat zmagam się z niedoczynnością tarczycy (Hashimoto), ale regularnie odwiedzam endokrynooga, rano łykam tabletkę, pracuję nad koncentracją, prowadze aktywny tryb życia i…da się żyć.

dulcynea

7 lat temu

Po przeczytaniu tego artykułu , uświadomiłam sobie że dawno nie robiłam badań profilaktycznych .
Nowy rok , muszę zrobić poziom hormonów i usg 🙂

Zostaw komentarz