ABC Odżywiania Dieta

Uzależniające produkty spożywcze

uzależniające produkty spożywcze

Mówiąc o uzależnieniu od jedzenia, zazwyczaj mamy przed oczami osobę otyłą, która nie potrafi zapanować nad swoim apetytem i zjada wszystko, na co ma ochotę.  Innymi słowy nałóg łączymy z ilością, tymczasem naukowcy udowodnili, iż niektóre artykuły powodują przymus porównywalny do tego, jaki odczuwają alkoholicy. Poznaj najbardziej uzależniające produkty spożywcze.

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu natknął się na produkt spożywczy, który działał na niego jak narkotyk. Za każdym razem osoba uzależniona spożywała go coraz więcej i tym samym zatruwała swój organizm. Przymus do jedzenia danych artykułów spożywczych wynika z ich składu oraz smaku. Amerykańscy naukowcy zauważyli, że niektóre produkty działają na nasz mózg podobnie jak alkohol czy narkotyki, które uchodzą za substancje silnie uzależniające.

Uzależniające produkty spożywcze – badania amerykańskich naukowców

Amerykańscy naukowcy pod kierownictwem doktor Nicole Aveny zaprosili do badań 504 osoby, które poprosili o wskazanie produktów, którym nie potrafią się oprzeć. Uczestnicy eksperymentu mieli za zadanie wymienić artykuły, po które sięgają wówczas, gdy ich nastrój gwałtownie się pogorszy oraz takie, które wywołują u nich przejedzenie.

Wyniki badań pozwoliły doktor Nicole Avenie opracować siedmiostopniową skalę dzielącą produkty na najbardziej i najmniej uzależniające. Bez obaw możemy sięgać po ogórka, marchewkę, fasolę, jabłko czy brązowy ryż. Tym, co najbardziej wpędza nas w nałóg jest pizza. To właśnie jej nie potrafiło oprzeć się najwięcej uczestników badania.  Produktami, które bardzo silnie uzależniają są chipsy i czekolada.  Silnie na nasz mózg oddziałują również ciastka i lody.

niezdrowe jedzenie

Dlaczego niektóre produkty spożywcze działają jak narkotyk?

Uzależniające produkty spożywcze  łączą dwie cechy – są wysoko przetworzone i dostarczają organizmowi sporo kalorii.  Nałogowo jemy chipsy i ciastka, ponieważ zawierają one tłuszcz i cukier.  Sacharoza uzależnia, podobnie działają tłuste potrawy.  Uzależniające produkty spożywcze bardzo szybko zwiększają stężenie cukru we krwi, co z kolei jest niekorzystne dla naszego zdrowia.  Natomiast tłuste chipsy i pizze zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Nie tylko cukier i tłuszcz działają na nas jak narkotyk.  Silnie uzależniają również substancje wzmacniające smak i zapach wyrobów spożywczych. Do najczęściej stosowanych zaliczamy glutaminian monosodowy i hydrolizat białek drożdży.  Te niepozorne substancje sprawiają, że trudno nam oprzeć się kolejnemu opakowaniu chipsów czy talerzowi chińskiej zupki. Substancje wzmacniające smak i zapach są powszechnie dodawane do artykułów spożywczych. Znajdziemy je zarówno w przekąskach takich jak chipsy, krakersy czy słone paluszki, jak również w kiełbasach,  gotowych sałatkach rybnych czy sosach pomidorowych do spaghetti. I tak produkt, który w obiegowej opinii funkcjonuje jako zdrowy, może okazać się nałogiem.

Badania poczynione przez amerykańskich naukowców otwierają przed nami nowe możliwości. Znając listę najsilniej uzależniających produktów spożywczych, dietetycy mogą opracować odpowiednią dietę dla swoich pacjentów.  Wiedza ta pomoże w walce z otyłością i innymi zaburzenia odżywiania.

Irmina Cieślik

Komentarze (6)

pati25

7 lat temu

Ciekawe te badania.Nie jestem od żadnych produktów spożywczych uzależniona.Chipsów nie jem bo niezdrowe.Ciastko tylko czasami.Z czekoladą miałam tak samo jak Dulcynea.Nie jadłam jej miesiąc,a jak już zaczęłam od kostki to skończyło się na tym,że zjadłam całą.Teraz ograniczam się do kostki albo dwóch.Kupuję teraz tylko gorzką czekoladę

filodendron

7 lat temu

Podobno nasze organizmy są mądre i mają apetyt na to czego im potrzeba. Dlaczego więc mają chęć na produkty niezdrowe. Kiedys badania wykazywały, że masło jest niezdrowe a margaryna zdrowa, że tłuszcz zwięrzęcy jest niezdrowy ,a teraz, że zdrowy.
A może my potrzebujemy nałogów? I one czemuś służą . Może chociaż chwilowej przyjemności ?
Znany doktor medycyny też z Ameryki powiedział, że jeżeli w 70 procentach jemy dobrze, to te 30 procent złego jedzenia nam nie zaszkodzi więc nie martwmy się 🙂

Mindi

7 lat temu

Jak przeczytałam tytuł artykułu to od razu pomyślalam o cukrze i jedzeniu typu fast-food. Chipsów także nie jadam ale przed słodyczami nie umiem się oprzeć. Dawno już twierdziłam, że słodycze to taki sam nałóg jak inne, np. papierosy czy alkohol i także bardzo szkodzą organizmowi.

dulcynea

7 lat temu

To ciekawe teorie na temat uzależnienia od pokarmów.
Ja chipsów nie jadam nigdy , ale czekolada to produkt od , którego jestem totalnie uzależniona. Staram się z tym walczyć. Nie jem czekolady przez tydzień lub dwa , lecz po tym czasie jak zacznę …. to końca po prostu nie widać. Staram się nie kupować czekolady , nie mieć jej w domu.

Zostaw komentarz