wysluchaj-partnera

Większość małżeństw wkracza w okres przekwitania i starości w tym samym czasie. Objawy menopauzy u kobiet są widoczne i potwierdzone licznymi badaniami. Andropauza natomiast jest procesem stopniowym i trudnym do zdiagnozowania.

Nam kobietom wydaje się, że nasi mężowie po prostu nie mogą zaakceptować faktu, że ich młodość się skończyła. Z powodu zwykłej próżności zaczynają farbować włosy, myśleć o nowym, szybszym samochodzie czy oglądać się za mini spódniczkami na ulicy. Okazuje się jednak, że w ich organizmie również zachodzą poważne zmiany hormonalne. Spadek testosteronu pociąga za sobą zmiany fizyczne w jego ciele, jak zmniejszenie masy i siły mięśni, przyrost tkanki tłuszczowej czy osłabienie kości i częste bóle pleców.

Ogólna kondycja i nasilające się dolegliwości wpłyną również na osłabienie popędu seksualnego, a stąd już tylko jeden krok do obopólnego niezadowolenia partnerów. Dlatego tak ważne jest, abyś zrozumiała, że Twój mężczyzna również zmienia się emocjonalnie. Jego sytuacja jest o tyle trudniejsza, że poradników, portali i badań na temat starzenia się mężczyzn jest ciągle niewiele. Poza tym mężczyźni albo nie umieją odczytać sygnałów, które wysyła im ich ciało, albo wstydzą się porozmawiać o nich z lekarzem. Przecież żaden z nich nie odważy się przyznać, że się starzeje, skoro film i prasa, bombardują go stereotypem dojrzałego, męskiego i seksownego mężczyzny, który z łatwością zdobędzie każdą dwudziestolatkę.

Na szczęście Ty jesteś mądrzejsza, dojrzalsza i bogatsza o doświadczenia związane z przekwitaniem. Wiesz, że wasze skrajne stany emocjonalne mogą być przyczyną konfliktów w związku. Wiesz też, że można ich uniknąć. Złe odczytanie kontekstu rozmowy, rozładowanie negatywnych emocji na partnerze, poddawanie w wątpliwość wierności po latach udanego pożycia czy brak uwagi ze strony jednego ze współmałżonków nie musi prowadzić do konfliktu.

Najważniejszym zadaniem, które stoi przed dojrzałymi partnerami jest właściwa komunikacja i umiejętność słuchania. Znasz różnicę w znaczeniu słów „słyszeć” oraz „słuchać”? Słuchanie to nie tylko fizjologiczna zdolność do rejestracji dźwięków przez korę mózgową, ale zapoznanie się z treścią wypowiedzi rozmówcy i odniesienie się do niej. W czasie słuchania partnerzy nawiązują kontakt wzrokowy, są zwróceni do siebie twarzami, podkreślają czynność słuchania przytakiwaniem, a wyraz ich twarzy odzwierciedla wzajemne emocje.

Zadawanie pytań to jeden z ważniejszych elementów aktywnego słuchania, pozwalający lepiej zrozumieć intencje współmałżonka. Wysłuchiwanie drugiej strony wcale nie oznacza słabości i uległości wobec partnera. Wszelkie psychologiczne badania udowadniają bowiem, że osoby, które potrafią słuchać, są bardziej lubiane, uchodzą za silniejsze i łatwiej osiągają zamierzone cele. Dobrzy słuchacze są dobrymi i wieloletnimi partnerami w związku.

Anna J