Seks Seksualna dojrzałość

Wysłuchaj partnera

wysluchaj-partnera

Większość małżeństw wkracza w okres przekwitania i starości w tym samym czasie. Objawy menopauzy u kobiet są widoczne i potwierdzone licznymi badaniami. Andropauza natomiast jest procesem stopniowym i trudnym do zdiagnozowania.

Nam kobietom wydaje się, że nasi mężowie po prostu nie mogą zaakceptować faktu, że ich młodość się skończyła. Z powodu zwykłej próżności zaczynają farbować włosy, myśleć o nowym, szybszym samochodzie czy oglądać się za mini spódniczkami na ulicy. Okazuje się jednak, że w ich organizmie również zachodzą poważne zmiany hormonalne. Spadek testosteronu pociąga za sobą zmiany fizyczne w jego ciele, jak zmniejszenie masy i siły mięśni, przyrost tkanki tłuszczowej czy osłabienie kości i częste bóle pleców.

Ogólna kondycja i nasilające się dolegliwości wpłyną również na osłabienie popędu seksualnego, a stąd już tylko jeden krok do obopólnego niezadowolenia partnerów. Dlatego tak ważne jest, abyś zrozumiała, że Twój mężczyzna również zmienia się emocjonalnie. Jego sytuacja jest o tyle trudniejsza, że poradników, portali i badań na temat starzenia się mężczyzn jest ciągle niewiele. Poza tym mężczyźni albo nie umieją odczytać sygnałów, które wysyła im ich ciało, albo wstydzą się porozmawiać o nich z lekarzem. Przecież żaden z nich nie odważy się przyznać, że się starzeje, skoro film i prasa, bombardują go stereotypem dojrzałego, męskiego i seksownego mężczyzny, który z łatwością zdobędzie każdą dwudziestolatkę.

Na szczęście Ty jesteś mądrzejsza, dojrzalsza i bogatsza o doświadczenia związane z przekwitaniem. Wiesz, że wasze skrajne stany emocjonalne mogą być przyczyną konfliktów w związku. Wiesz też, że można ich uniknąć. Złe odczytanie kontekstu rozmowy, rozładowanie negatywnych emocji na partnerze, poddawanie w wątpliwość wierności po latach udanego pożycia czy brak uwagi ze strony jednego ze współmałżonków nie musi prowadzić do konfliktu.

Najważniejszym zadaniem, które stoi przed dojrzałymi partnerami jest właściwa komunikacja i umiejętność słuchania. Znasz różnicę w znaczeniu słów „słyszeć” oraz „słuchać”? Słuchanie to nie tylko fizjologiczna zdolność do rejestracji dźwięków przez korę mózgową, ale zapoznanie się z treścią wypowiedzi rozmówcy i odniesienie się do niej. W czasie słuchania partnerzy nawiązują kontakt wzrokowy, są zwróceni do siebie twarzami, podkreślają czynność słuchania przytakiwaniem, a wyraz ich twarzy odzwierciedla wzajemne emocje.

Zadawanie pytań to jeden z ważniejszych elementów aktywnego słuchania, pozwalający lepiej zrozumieć intencje współmałżonka. Wysłuchiwanie drugiej strony wcale nie oznacza słabości i uległości wobec partnera. Wszelkie psychologiczne badania udowadniają bowiem, że osoby, które potrafią słuchać, są bardziej lubiane, uchodzą za silniejsze i łatwiej osiągają zamierzone cele. Dobrzy słuchacze są dobrymi i wieloletnimi partnerami w związku.

Anna J

Komentarze (9)

dulcynea

8 lat temu

Słuchanie partnera to najważniejsze.
Ja słucham każdą osobę , z którą rozmawiam. Ale coraz częściej mam wrażenie , że z tym słuchaniem nie jest najlepiej.
Potem słyszę jak mąż pyta : -a skąd o tym wiem? Bo słucham !

pati25

11 lat temu

Powinnyśmy nauczyć się słuchać a nie słyszeć.W naszym związku ma to istotne znaczenie.Jest to bardzo ważne dla partnera

ulaa

12 lat temu

Drogie Panie. Autorka pokazuje nam czy my „słyszymy lub słuchamy”, są to bardzo ważne SłOWA. Po przeczytaniu tego artykułu,zwracam uwagę na na wyżej wymienione SŁOWA. Jest to bardzo ważne. Właściwa komunikacja w związku jest najważniejsza i umiejętność słuchania. Panie dajmy z siebie coś i będzie super. ZACHECAM.

okulary

12 lat temu

Bardzo ważna jest zdrowa relacja między małżonkami,ponieważ oni ze sobą spędzają wiele czasu,w okresie jesieni życia.W okresie postępującego upływu czasu,czujemy się nieraz częściej gorzej i słabiej,noi wzajemny szacunek zrozumienie daje radość i ukojenie duszy.Wsłuchujemy się patrząc w bliskości sobie w oczy,żeby,wzajemnie mieć to uczucie że sie nadal kochamy,i dobrze nam jest . razem

Emilly27k

12 lat temu

Słuch to bardzo ważny element komunikacji interpersonalnej.My często zapominamy o prostej czynności związanej z uszami. Należy je myć i czyścić codziennej. Ja tą czynność robię co 2 dzień.
Mam tu na myśli wacik, który doskonale czyści.Należy uważać przy czyszczeniu uszów, aby nie uszkodzić sobie błony bębenkowej.

krewetka

12 lat temu

Właściwa komunikacja i umiejętność słuchania są ważnymi elementami do prawidłowego funkcjonowania związku.To dzięki nim buduje się zdrowe relacje. Dzięki rozmowie poznajemy siebie i swoje potrzeby.

kasia1358

12 lat temu

artykuł dał mi do myślenia…Bo tak naprawde to ja częsciej „słysze” niz „słucham”Niby byłam przekonana ,że słucham ,ale czy tak jest napewno?Życie tak szybko płynie,praca ,dom ,dzieci i ciągłe mijanie się.Mało mamy wspólnych dni wolnych i tego słuchania jest o wiele ,wiele za mało.Takich wspólnych rozmów powinno być znacznie więcej,choć absolutnie nie mogę powiedzieć ,że jestesmy złym małzeństwem.Tak sobie rozmyslam i doszłam do wniosku ,że kiedy nie pracowałam wciąz „słuchałam” co sie stało ,że wkradło się to słowo „słyszeć”?

Zostaw komentarz