wysilkowe-nietrzymanie-moczu-cz-2

W poprzedniej części naświetliliśmy problem tej wstydliwej choroby. W tej prezentujemy kolejne metody walki z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, który to problem dotyka coraz większej grupy kobiet.

Pessar wyjmować co kilka tygodni w celu sprawdzenia ścian pochwy (czy nie ma stanu zapalnego, odleżyn), a następnie założyć, według uznania lekarza prowadzącego, w sposób gwarantujący zachowanie zasad higieny. Wymiary: średnica od 55 (co 5 mm) do 85 mm.

Femurin

Ekstrakt z pestek dyni, suplement diety. Hamuje aktywność enzymu, który powoduje lokalnie wzrost stężenia testosteronu, co zwiększa siłę mięśni ścian pęcherza moczowego oraz tkanek okołocewkowych. Można stosować go przez długi czas. Dawkowanie: dwa razy dziennie po 1 tabletce.

Leki stosowane w wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Yentreve (duloksetyna): zwiększa przewodzenie impulsów w neuronach motorycznych nerwu sromowego i napięcie zwieracza zewnętrznego cewki. Działa tylko w okresie przyjmowania i nie powoduje całkowitego wyleczenia, a jedynie łagodzi dolegliwości.

Ma liczne działania niepożądane (nudności, przyrost masy ciała, zaburzenia snu i nastroju). Opracowany z myślą o kobietach cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Leki alfaadrenomimetyczne* (efedryna, pseudoefedryna, midodryna, fenylopropanolamina): powodują wzrost napięcia zwieracza wewnętrznego. *Niestety, charakteryzują się stosunkowo niską skutecznością, a jednocześnie powodują szereg działań niepożądanych: bóle głowy, zaburzenia snu, wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

dr Preeti Agrawal