wysilkowe-nietrzymanie-moczu-cz-2

W poprzedniej części naświetliliśmy problem tej wstydliwej choroby. W tej prezentujemy kolejne metody walki z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, który to problem dotyka coraz większej grupy kobiet.

Hormony

U niektórych kobiet WNM pojawia się z powodu spadku poziomu hormonów, po menopauzie. Z tego samego powodu kobiety te doświadczają częstych zakażeń dróg moczowych. Aby odzyskać kontrolę nad wstrzymywaniem moczu i odbudować tkankę nabłonkową cewki moczowej należy stosować kremy zawierające estriol. Ten rodzaj estrogenu wykazuje dobre działanie miejscowe i słabe działanie systemowe.

Wkładki dopochwowe

Istnieją specjalne wkładki dopochwowe wykonane z plastiku lub specjalnej gumy, które stosuje się zwykle w celu podtrzymania wypadającej macicy. Mogą je również stosować kobiety z WNM. Taka sama wkładka, zaprojektowana specjalnie z myślą o kobietach cierpiących na nietrzymanie moczu, podnosi szyjkę pęcherza i nadaje mu pierwotne ułożenie pod właściwym kątem, przywracając w ten sposób kobiecie kontrolę nad utrzymywaniem moczu.

Przyrząd ten doskonale spełnia swoje zadanie u kobiet, które nie mogą poddać się zabiegowi chirurgicznemu, a także u kobiet, u których operacja nie przyniosła spodziewanego rezultatu.

Pessar należy wprowadzać od strony jego cienkiej części. Musi być tak dobrany wielkością krążka, by kalota (czyli najszersza wystająca część pessara) leżała bezpośrednio pod cewką moczową, w przeciwnym wypadku pessar nie będzie spełniał swojej roli. By usunąć pessar, należy kalotę przesunąć na bok lub do tyłu i dopiero wtedy wysunąć przyrząd.

dr Preeti Agrawal