polski-kolagen

Mało kto wie, że to właśnie polskim chemikom kosmetyka zawdzięcza jedno z największych odkryć: naturalny kolagen. Czym on jest, gdzie go można spotkać i jakie ma właściwości? Oto krótka historia polskiego kolagenu.

Kolagen stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego. To właśnie on jest odpowiedzialny za jędrność, sprężystość, i właściwe nawilżenie skóry. To właśnie kolagen nieustannie odnawia jej komórki. Występuje w całym ciele człowieka – w mięśniach, chrząstkach, a nawet zębach!

Niestety nasz organizm stopniowo, wraz z wiekiem, zmniejsza produkcję kolagenu – a jego niedobór ma katastrofalne skutki. Nie pomaga też nieustanna aktywność fizyczna, która niszczy kolagen. Także powtarzające się infekcje przyczyniają się do jego utraty, gdyż bierze on czynny udział w obronie naszego organizmu przed drobnoustrojami czy toksynami.

Ponieważ kolagen jest naturalnym budulcem występującym w tkankach żywych organizmów, naukowcy od dawna próbowali uzyskać preparaty zawierające te cenne białko. Niestety – tracił on swoje właściwości w momencie wydzielenia go z tkanki zwierząt.

Udało się to dopiero polskim naukowcom z Pracowni Badań Spółdzielczości Rybackich w Gdyni w latach ’80. M.Skrodzki, A.Michniewicz i H.Kujawa wyizolowali bezpośrednio ze skóry rybiej niezwiązane molekuły kolagenu, które wiązały cząsteczki wody – dokładnie tak, jak robi to kolagen w naszej skórze.

Joanna Pastuszka-Roczek