wyrzucaj-splesniala-zywnosc

Prawidłowe przechowywanie żywności odgrywa niezwykle istotną rolę. Artykułów spożywczych nie należy umieszczać w wilgotnych pomieszczeniach, ponieważ te sprzyjają rozwojowi pleśni.

Mikotoksyny – związki rakotwórcze

W związku z tym, iż żywność nie jest tania, wiele osób nie wyrzuca spleśniałych artykułów spożywczych. Niektórzy odcinają zepsutą część i jedzą tę, która nie zdradza objawów zakażenia grzybiczego. W przypadku pleśni oszczędność nie popłaca. Te mikroorganizmy wydzielają do podłoża mikotoksyny, które przez lata kumulują się w organizmie człowieka. Z przeprowadzonych badań wynika, iż mikotoksyny posiadają właściwości rakotwórcze. Po latach mogą przypomnieć o swoim istnieniu. Usuwając zepsutą część jabłka itp., nie pozbywamy się problemu. Mikotoksyny dyfundują, toteż znajdziemy je w pozornie zdrowych partiach owoców.

W związku z tym, iż pleśnie wytwarzają mikotoksyny, które sprzyjają powstawaniu zmian nowotworowych, należy wyrzucać nadgniłe artykuły spożywcze. Nie można podawać ich zwierzętom, ponieważ szkodliwe substancje wrócą do nas wraz z mlekiem.

Irmina