choroby-nerek-profilaktyka

Wiele osób lekceważy dolegliwości ze strony nerek, wierząc, że te ustąpią samoistnie. Warto konsultować niepokojące objawy z lekarzem, ponieważ ten parzysty narząd oczyszcza organizm z toksyn.

Choroby nerek początkowo przebiegają bezobjawowo. Symptomy najczęściej pojawiają się wówczas, gdy problem jest zaawansowany. Jeśli nie zareagujemy stosunkowo szybko, musimy się liczyć z trwałym uszkodzeniem nerek i dializami.

Dobroczynne działanie wody

Schorzeniom nerek można zapobiegać. Wystarczy, że wcielimy w życie kilka prostych zasad. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w ciągu doby należy dostarczać organizmowi minimum 1,5 l wody. W związku z tym, iż niektóre osoby rzadko odczuwają pragnienie, warto wyrobić sobie nawyk systematycznego sięgania po płyny. Jeśli postawimy butelkę z wodą mineralną na biurku, przy którym pracujemy, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że chwilach zmęczenia będziemy z niej korzystać. Dobre rezultaty przynoszą przypomnienia, które można ustawić w telefonie komórkowym. Urządzenie będzie nas informowało o konieczności wypicia szklanki wody.

Kamica nerkowa – objawy

Szacuje się, iż kamica nerkowa dotyka 5% populacji. Niestety, tę przypadłość diagnozuje się stosunkowo późno. U osób dotkniętych tym schorzeniem powstają złogi w układzie kielichowo-miedniczkowym. Do objawów kamicy zaliczamy kilkugodzinne, ostre bóle nerek. Do powstawania złogów przyczynia się nadmierna krystalizacja składników obecnych w moczu.

Irmina