Dbaj o zdrowie Zdrowie

Choroby nerek – profilaktyka

choroby-nerek-profilaktyka

Wiele osób lekceważy dolegliwości ze strony nerek, wierząc, że te ustąpią samoistnie. Warto konsultować niepokojące objawy z lekarzem, ponieważ ten parzysty narząd oczyszcza organizm z toksyn.

Choroby nerek początkowo przebiegają bezobjawowo. Symptomy najczęściej pojawiają się wówczas, gdy problem jest zaawansowany. Jeśli nie zareagujemy stosunkowo szybko, musimy się liczyć z trwałym uszkodzeniem nerek i dializami.

Dobroczynne działanie wody

Schorzeniom nerek można zapobiegać. Wystarczy, że wcielimy w życie kilka prostych zasad. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w ciągu doby należy dostarczać organizmowi minimum 1,5 l wody. W związku z tym, iż niektóre osoby rzadko odczuwają pragnienie, warto wyrobić sobie nawyk systematycznego sięgania po płyny. Jeśli postawimy butelkę z wodą mineralną na biurku, przy którym pracujemy, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że chwilach zmęczenia będziemy z niej korzystać. Dobre rezultaty przynoszą przypomnienia, które można ustawić w telefonie komórkowym. Urządzenie będzie nas informowało o konieczności wypicia szklanki wody.

Kamica nerkowa – objawy

Szacuje się, iż kamica nerkowa dotyka 5% populacji. Niestety, tę przypadłość diagnozuje się stosunkowo późno. U osób dotkniętych tym schorzeniem powstają złogi w układzie kielichowo-miedniczkowym. Do objawów kamicy zaliczamy kilkugodzinne, ostre bóle nerek. Do powstawania złogów przyczynia się nadmierna krystalizacja składników obecnych w moczu.

Irmina

Wiele osób lekceważy dolegliwości ze strony nerek, wierząc, że te ustąpią samoistnie. Warto konsultować niepokojące objawy z lekarzem, ponieważ ten parzysty narząd oczyszcza organizm z toksyn.

Powstawanie złogów

W związku z tym, iż powstałe kryształy przemieszczają się z nerek w kierunku moczowodu, pojawia się silny ból. Osoby, które pragną ustrzec się przed kamicą, powinny zredukować ilość składników mineralnych, obecnych w moczu. Udowodniono, iż ludzie, którzy regularnie piją wodę wysokozmineralizowaną, częściej borykają się z tą bolesną chorobą. W związku z tym warto zastąpić ją wodą źródlaną. Odkładaniu złogów sprzyja konsumpcja pokarmów bogatych w szczawiany. Te związki znajdziemy w szpinaku, szczawiu, natce pietruszki, fasoli, soi, burakach, czekoladzie i mocnej herbacie. W celu zredukowania ryzyka rozwoju kamicy należy ograniczyć podaż wyżej wspomnianych produktów spożywczych.

Dieta wysokobiałkowa – zagrożenia

Dieta wysokobiałkowa nie służy nerkom. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że walcząc o zgrabną sylwetkę, uszkadza nerki. Białka składają się z aminokwasów, te z kolei zawierają grupę aminową, które w odpowiednich warunkach może przekształcić się do toksycznego amoniaku. Ten związek wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie nerek.

Znaczenie higieny okolic intymnych

Prawidłowa higiena okolic intymnych może nas ustrzec przed wieloma schorzeniami. Genitalia należy podmywać delikatnym płynem przeznaczonym do pielęgnacji tej części ciała. Specyfiki do okolic intymnych powinny charakteryzować się kwaśnym pH. Zasadowy odczyn oddziałuje niekorzystnie na bakterie kwasu mlekowego, które chronią nas przed infekcjami.

Wielu dotkliwym schorzeniom nerek można zapobiec, stosując się do kilku prostych zasad. Wbrew pozorom, profilaktyka nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Wystarczy, że będziemy uważać na szczawiany, podmywać okolice intymne i pić 1,5 l wody dziennie.

Irmina

Komentarze (4)

pati25

6 lat temu

O chorobach nerek wiem dosyć.Że trzeba o nie dbać.Miałam co pół roku atak nerki.Czułam,jak w moczowodach przesuwa się mały kamyczek.Podczas oddawania moczu wyszedł.Był maleńki jak główka od szpilki a jego krawędzie ostre.I on powodował ten okropny ból.Piję dużo wody,chodzę co roku na USG nerek.

Tess

7 lat temu

Natura dała nam wiele sposobów na radzenie sobie z chorobami. Tak też jest z kamieniami i piaskiem, który można rozpuścić za pomocą picia obierek ziemniaków. Wiele osób się krzywi i woli łykać tabletki lub idą na operację kamieni, zamiast ziół albo takiego wywaru.

filodendron

7 lat temu

Podobno mnóstwo ludzi ma nieszkodliwe, wodne torbiele na nerkach ja także miałam – nie przejmowalam się nimi . Co roku moja lekarka domowa dawała mi skierowanie na USG . Poszłam całkiem nie przeczuwając nic złego. A tu zadzwoniła do mnie do domu lekarka i kazała zglosić się szybko do urologa – on skierował mnie na tomografię komputerową . Okazało się ,że w jednym z torbieli zauważono kalk – a to oznacza ,że coś się tam zaczyna budować – wiadomo , że to nic dobrego. Trzeba takie rzeczy szybko usuwać , bo one mają tendencję do zezłośliwiania się. Najgorsze jest to ,że nie ma żadnych objawów ,nic nie boli ,badania krwi i moczu są idealne tylko USG pokazuje to coś, czasem jest to torbiel, u niektórych guz. Są to bardzo niebezpieczne sprawy. Gdy pojawiają się objawy to jest już późno.Na to nie ma leczenia , jedynym leczeniem jest wycinanie – niestety. Jest to podstępna choroba i jesli nie zatrzyma sie tego procesu w pore może być za późno.Gdy idziecie na Usg to zawsze kontrolujcie także nerki .

drobina

7 lat temu

Sama się przekonałam, jak ważną rolę spełnia woda dla prawidłowej pracy nerek. Należę do osób, którym trzeba przypominać o piciu wody, bo sama najchętniej piłabym jak wróbelek:-X Często, gdy „zapominam” o wodzie, to pojawia się ból prawej nerki (podobno mam piasek – tak stwierdził lekarz), jak o niej pamiętam, to mam spokój 🙂 . Nie mam wyjścia, muszę pić na siłę – wodę oczywiście;-)

Zostaw komentarz