Depresja
Wygrać z depresją

Paradoksalnie można by sparafrazować i powiedzieć, że to trochę tak, jak wygrać z grypą. To już nie bagatela i nie przelewki. Nie mówimy o zwykłym przeziębieniu, tak samo jak nie mówimy o zwykłej chandrze, spadku nastroju, smutku, czy przygnębieniu.
Wygrać znaczy tutaj tyle co „nie dać się” Nie dać się depresji. I podobnie, jak w przypadku grypy, tak samo w przypadku depresji, zapobiegać lepiej niż leczyć. Psychologia zdrowia posługuje się terminami prewencji pierwotnej (pierwszego stopnia) i wtórnej (drugiego stopnia) na określenie zespołu tzw. zachowań zdrowotnych, które stosujemy w celu zapobiegania chorobom (prewencja nie jest więc procesem leczenia).
Prewencja pierwotna charakteryzuje się działaniami w obszarze ochrony zdrowia, zapobieganiu chorobom, oraz skierowana jest głównie do osób zdrowych. Jest tym, czym w głównej mierze zajmuje się promocja zdrowia. Prewencja tzw. wtórna ma na celu natomiast wykrycie choroby w jej jak najwcześniejszym stadium i skierowana jest do populacji ryzyka zagrożenia daną chorobą.
Kluczem do zwycięstwa nad depresją jest przestrzeganie zasad prewencji pierwszego i i drugiego stopnia. Należy pamiętać więc o wszystkich aspektach naszego życia, jakie mają wpływ na nasze emocje, samopoczucie, a w konsekwencji doświadczane stany psychiczne. Najpierw zadbaj więc o swoje otoczenie fizyczne. O miejsce w którym mieszkasz, przebywasz, o jego wygląd, kolorystykę. Miejsca w których często przebywamy nieświadomie moderują nasze stany psychiczne w dużo większym, niż na co dzień to doceniamy stopniu.
Psychologia pola K. Lewina mówi także o drugim, istotnym z punktu widzenia prewencji depresji, elemencie naszego otoczenia społecznego, a mianowicie innych ludziach. Relacje z ludźmi są równie ważne z punktu widzenia stanów psychicznych, jakich doświadczamy na co dzień. I nie mam tu wyłącznie na myśli dbania o bliskich, ale staranie się o nawiązywanie, jak najliczniejszych relacji z ludźmi w ogóle. Mnogość relacji na różnych poziomach głębokości relacji jest jednym z najważniejszych gwarantów zdrowia psychicznego w ogóle.
Trzecim i najważniejszym elementem jesteśmy my sami. Dbanie o siebie w wymiarze fizycznym i psychologicznym jest „tematem rzeką”. Zaniedbywanie swojego zdrowia, przemęczenie, stres, ignorowanie sygnałów złego samopoczucia ze strony naszego ciała i duszy sprawia, że ryzykujemy nie tylko swoim zdrowiem somatycznym, ale także zdrowiem naszej duszy i psychiki. I tak samo, jak w przypadku grypy nie wolno zignorować nam prostych objawów, tak samo winniśmy postępować, kiedy w grę wchodzi nasze zdrowie i komfort psychiczny, ponieważ jest to jedyna metoda, by wygrać z depresją.
Joanna P.
« Menopauza.pl na Facebooku
Emilly27k
9 lat temu
Depresja jest trudnym tematem , ale najistotniejsze jest wsparcie od strony najbliższych. Nie trzeba się wstydzić o tym problemie mówić.
filodendron
11 lat temu
Kasiu ,fajnie ,że sie odezwałaś ,najważniejsze ,żeby koleżanka miała dobrze dobrany antydepresant ,z ktorym dobrze się czuje i codziennie go brała.Przetłumacz jej ,że np.cukrzyk też musi brać codziennie insulinę i nikt z tego nie robi problemu .Mnóstwo ludzi tak żyje,normalnie pracuja ,mają dzieci ,prowadza normalne życie ,trzeba to po prostu zaakceptować i żyć dalej ,bo życie może przynieść jeszcze wiele szczęści i radości ,czego Tobie i kolezance życzę ,bo jestescie tego warte 🙂
kasia1358
11 lat temu
no własnie ona juz drugi raz była w szpitalu .Wraca,wraca ,ale najwazniejsze ,ze chce sie leczyć.Mysle ,że potrzebne jej wsparcie i rozmowa z kims zyczliwym,chociaz mówi ,że jej to wcale nie pomaga.A ja mysle ,że pomaga tylko ona boi sie o chorobie mówic własnie z tego powodu ,że ludzie zwyczajnie nie rozumieja tego problemu.Cieszę sie ,że przy mnie sie otworzyła,chociaz nigdy nie byłysmy przyjaciólkami tylko takimi kolezankami po sąsiedzku.obdarzyła mnie wielkim zaufaniem co z kolei dla mnie było swego rodzaju podbudowaniem psychicznym.Obie sobie pomagamy nawet poprzez zwykłą rozmowę
filodendron
11 lat temu
Lekarze mówią,że gdy ktoś 3 razy zaczyna kurację,poprawia mu się na jakiś czas a potem wszystko wraca ,to trzeba brać tabletki przez całe życie . Nie jest to nic wstydliwego ,jedni mają za mało np.hemoglobiny ,czy jakiś innych skladnikow ,a inni mają za mało serotoniny .Człowiek na poziomie nie wyśmieje osoby z depresją, zrozumie i pomoże – dobrym słowem ,wsparciem .
Kasiu 1358- jesteś bardzo dobrą koleżanką – na pewno tym ,że jesteś serdeczna i pomocna -bardzo jej pomagasz.:-)
kasia1358
11 lat temu
szukam własnie informacji o depresji.Moja kolezanka poddala sie leczeniu,wyszła ze szpitala.Przyszła do mnie i rozmawiałysmy ostatnio o tym ,ale za mało wiem ,żeby zrozumieć jej chorobę.Za mało wiem,by w odpowiedni sposób prowadzic rozmowe,by jej nie zranić czy nieodpowiednim słowem wprawic w zakłopotanie.Przykro mi było kiedy sama mówiła ,że ludzie ją wyśmiewali ,ze była w szpitalu psychiatrycznym.A ja ją podziwiam ,że zdecydowała sie na leczenie ,bo jak mówi sama by sobie nie poradziła.
pati25
11 lat temu
Istnieją różne stadia tej choroby.W zależności w jakim stadium choroby znajduje się osoba z depresją to tak długo trwa leczenie
Emilly27k
12 lat temu
Oczywiście,że depresja jest uciążliwą chorobą nie mająca
w naszym życiu nic pozytywnego do spełnienia.Człowiek dzięki depresji czuje ,że się wypalony i nie swój.
Wygrywa ten z depresją ,kto chce tak naprawdę wygrać.
pati25
13 lat temu
Depresja jest bardzo uciążliwą chorobą trudną w leczeniu.Najważniejsze to ustalic przyczynę depresji a potem wziąc się za leczenie
Annagata
13 lat temu
Depresja to bardzo uciążliwa dolegliwość wymagająca niejednokrotnie pomocy farmakologicznej i psychologicznej.Najgorsze,kiedy otoczenie nie rozumie co się dzieje i wtedy człowiek jeszcze bardziej zamyka się w sobie.
hallina
13 lat temu
Ja polecam na depresję terapię kolorami-najlepiej działa czerwony,pomarańczowy i żółty