wszechstronne-dzialanie-lecytyny

Wraz z wiekiem zmniejsza się nie tylko nasza wydolność fizyczna, lecz również umysłowa. Zaczynamy miewać problemy z pamięcią i koncentracją, czujemy się znużeni, nasz organizm nieco zwalnia obroty.

Dbajmy o swoje zdrowie

Oczywiście w poprawianiu wydajności funkcjonowania naszego organizmu nic nie zastąpi systematycznej aktywności na świeżym powietrzu, zbilansowanej diety bogatej w potrzebne składniki odżywcze czy też regularnego kontrolowania stanu naszego zdrowia przy współudziale profesjonalistów. Jednakże warto jest również pamiętać o tym, że istnieją składniki, które mogą wspierać nasz organizm i pomagać mu zachowywać sprawność na długo. Bez wątpienia należy do nich lecytyna, która pomaga utrzymać prawidłowe zdolności intelektualne, poprawia koncentrację, sprawność myślenia oraz kojarzenia.

Co to jest lecytyna?

Lecytyna jest tłuszczem złożonym, który tak naprawdę obecny jest w każdej komórce naszego ciała. Uczestniczy w licznych procesach przemiany materii, stanowi niezwykle istotną część składową mózgu i tkanki nerwowej, znajduje się w ścianach żołądka pełniąc rolę bariery ochronnej. Ponadto lecytyna wykazuje dobroczynne działanie na odporność organizmu oraz jest ważnym elementem w gospodarce cholesterolem. Istotnym elementem składowym lecytyny są nienasycone kwasy tłuszczowe oraz cholina, będąca witaminą z grupy B. Pomimo tego, że jest ona naturalnie wytwarzana przez nasz organizm, największa jej ilość znajduje się w niektórych produktach zwierzęcych oraz roślinnych (wątroba, jajka, kiełki pszenicy, orzeszki ziemne). W aptekach oraz sklepach dostępne są preparaty zawierające lecytynę pochodząca z ziarna soi, będącego doskonałym źródłem lecytyny.

Wszechstronne działanie lecytyny – kto powinien ją zażywać?

Dzięki bardzo pozytywnemu działaniu lecytyny na funkcje poznawcze szczególnie poleca się ją osobom będącym w stanie wzmożonego wysiłku umysłowego lub stresu, osobom cierpiącym na depresję, młodzieży w okresach intensywnej nauki, ludziom starszym oraz wszystkim osobom dążącym do utrzymania prawidłowych zdolności intelektualnych (koncentracja, sprawność myślenia oraz kojarzenia). W związku z tym, iż lecytyna pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu, powinny zażywać ją osoby z ryzykiem odkładania się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Wszystkie osoby prowadzące aktywny tryb życia, narażone na zmęczenie czy spadek koncentracji, pragnące poprawić wydolność umysłową i fizyczną, powinny wspomagać funkcjonowanie swojego organizmy lecytyną. Zaleca się ją nawet kobietom w okresie ciąży i karmienia piersią, a także sportowcom systematycznie poddawanym dużemu wysiłkowi fizycznemu.

Natalia Wieteska