wstydliwe-choroby-i

Choroby, o których wstydzimy się rozmawiać dotyczą osób w różnym wieku i obojga płci. W większości chorób leczenie jest skuteczne, ale ze względu na wstydliwość danego problemy zbyt późno udajemy się do lekarza po poradę. Które choroby wywołują uczucie wstydu?

Hemoroidy

Hemoroidy zwane są również guzikami krwawniczymi, to uwypuklenia błony śluzowej odbytu, widoczne jedynie w badaniu wziernikiem. Wytworzony przez nie wewnętrzny odbytniczy splot żylny, stale wypełnia się krwią, a czasem wywołują także stan zapalny w ich okolicy. Ta dolegliwość jest dosyć częsta, ale ze względu na „wstydliwość” niewiele osób decyduje się na badanie lekarskie. Guzki zazwyczaj są bezbolesne, mogą wypadać poza odbyt utrudniając wprowadzenie ich powrotem. Powstawaniu hemoroidów sprzyja za duże ciśnienie w odbycie – podczas parcia na stolec – jak i zła dieta, która jest uboga w błonnik.

Hemoroidom mogą również towarzyszyć żylaki odbytu, które znajdują się poniżej hemoroidów i widać je gołym okiem. Odwrotnie do guzków, żylaki mogą sprawiać ból gdyż są unerwione, mogą wywołać również krwawienie i zakrzepicę.

Hemoroidy i żylaki o umiarkowanym zaawansowaniu można leczyć nieoperacyjnie. Jeśli cierpimy, na którąś z dolegliwości należy poddać się badaniu lekarskiemu ponieważ istnieje zagrożenie nowotworem (guziczki krwawnicze współistnieją z nowotworem odbytnicy). Lekarz w związku z krwawieniami zleca badanie endoskopowe, co pozwoli wykluczyć inne źródła krwawienia.
Aby uchronić się przed powstawaniem tych schorzeń należy przede wszystkim zmienić dietę. Dieta bogatoresztkowa oraz spożywanie dużej ilości płynów wyeliminuje nadmierne parcie podczas oddawania stolca. Rynek farmaceutyczny jest bogaty w różnego rodzaju maści i czopki, które zniwelują ból. Jeśli guzki i hemoroidy są w stanie zaawansowanym konieczna będzie operacja.

Nietrzymanie moczu

Schorzenie to dotyczy głównie kobiet po 45. roku życia, ryzyko występowania choroby związane jest z płcią, wiekiem jak i zakażeniami układu moczowego, menopauzą, brakiem aktywności fizycznej. Nietrzymanie moczu dzieli się na kilka rodzajów, wiąże się to z okolicznościami, w których wypieracz jest niestabilny (pęcherz spastyczny o wzmożonym napięciu), wysiłkowe nietrzymanie moczu (niewydolność zwieracza), nietrzymanie czynnościowe oraz jatrogenne (nieznanego pochodzenia).

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu? Najczęstszą jest niestabilność wypieracza, powodująca mimowolne skurcze pęcherza. Wysiłkowe nietrzymanie moczu związane jest z osłabieniem zwieraczy, mięśni dna miednicy albo nadmierną ruchomością szyi pęcherza. Niekontrolowane oddawanie moczu powiązane jest z wysiłkiem fizycznym, kaszlem, kichaniem lub gwałtownymi ruchami. Nie można precyzyjnie określić charakteru nietrzymania moczu, schorzenie to wiąże się z co najmniej z dwoma typami nietrzymania moczu.

Jak się leczyć? Jeśli w początkowym stadium choroby zgłosimy się do lekarza, to na pewno choroba będzie mniej uciążliwa. Należy zasięgnąć porad urologa, neurologa oraz ginekologa. Ważne jest ustalenie przyczyny nietrzymania moczu i zastosowanie właściwego leczenia. Leczenie polega na wzmacnianiu mięśni dna miednicy i przestrzegania właściwego oddawania moczu. Stosuje się również leczenie farmakologiczne, a w ostateczności operacyjne.

Artykuły powiązane

Wstydliwe choroby II

Anna J