wplyw-menopauzy-na-nasza-rodzine

W zależności od tego jak przechodzisz (lub będziesz przechodziła) przekwitanie, zmiany w Twoim organizmie mogą przebiegać niemal niezauważalnie lub mieć wyraźny przebieg, wymagający konsultacji z lekarzem. Choć zjawisko menopauzy dotyka bezpośrednio Ciebie – Twojego ciała i ducha, to powinnaś pamiętać, że ma również wpływ na Twoich bliskich.

Wiedza to do szczęścia klucz

Według obserwacji psychologów najwięcej problemów emocjonalnych przekwitającej kobiety wynika nie tyle z samego zachwiania poziomu hormonów, ale ze stresu. Jest on zazwyczaj wynikiem braku wiedzy na temat objawów okołomenopauzalnych nie tylko otoczenia, ale także samej “zainteresowanej”.

Panie, które doświadczają comiesięcznych wahań nastrojów przed miesiączką lub w jej trakcie, powinny rozumieć istotę zjawiska. Wszak zupełnie inaczej podchodzi się do samej siebie i swoich problemów, wiedząc, że ich nagłe skomasowanie może wynikać nie tyle z faktycznej sytuacji, co z naszego przewrażliwienia w tych kilku dniach. Znacznie łatwiej, posiadając tą wiedzę, odpuścić, przespać się z problemem, niż podejmować działania i mówić rzeczy, których w efekcie możemy żałować.

A. Złotkowska