Dbaj o zdrowie Zdrowie
Wkładki ortopedyczne – pomoc dla Twoich stóp

Wkładki ortopedyczne polecane są nie tylko dla dzieci z wadami postawy, ale również dla ludzi dorosłych, cierpiących z powodu różnych schorzeń stóp oraz kręgosłupa. Dzisiejszy rynek medyczny oferuje szeroką gamę produktów dostosowanych do konkretnych potrzeb i wykonanych z różnych materiałów.
Wkładki ortopedyczne a wkładki do butów
Nie wszystkie wkładki do butów są równocześnie ortopedyczne. Kupowane przez kobiety żelowe lub silikonowe wkładki antypoślizgowe, zapewniające komfort podczas chodzenia na wysokim obcasie, są z pewnością wygodne i pomocne. Nie są jednak ortopedyczne. Należy rozróżnić te dwa rodzaje wspomagaczy stóp. Wkładki ortopedyczne są lekkim sprzętem rehabilitacyjnym, który pomaga korygować wady postawy i kręgosłupa oraz jest pomocny w leczeniu niektórych schorzeń. Ich użycie powinno być konsultowane z lekarzem ortopedą i dobierane pod jego kontrolą. Zwykłe wkładki są noszone dla własnej wygody i nie trzeba zgłaszać tego faktu lekarzowi.
Jak działają wkładki ortopedyczne?
Wkładki wykazują korygujące właściwości na organizmie dziecka, kiedy kości są jeszcze miękkie i poddają się formowaniu. U dorosłych jednak również pełnią bardzo ważną funkcję – nie dopuszczają do dalszych deformacji wad stóp i uśmierzają ból związany z nieprawidłową postawą. Choć bezpośrednio nie leczą, są bardzo pomocne przy rehabilitacji i przyspieszają ją. Noszenie wkładek bez dodatkowych zabiegów, ćwiczeń i dbania o stopy również mija się z celem, gdyż sam fakt ich używania nie zlikwiduje problemu. Jeśli noga przyzwyczai się do wspomagania, ból pojawi się na nowo.
Kiedy po nie sięgnąć?
Przede wszystkim po konsultacji z ortopedą. Źle dobrane wkładki mogą pogłębić istniejącą wadę, a noszone bez przyczyny mogą wykoślawić stopy i sprawić, że staną się niezbędne do normalnego funkcjonowania. Wkładki ortopedyczne najczęściej stosuje się przy płaskostopiu podłużnym i poprzecznym, pod ostrogi piętowe, przy stopach koślawych, halluksach, u osób chorych na cukrzycę w przypadku tzw. stopy cukrzycowej, u osób z nadwagą, przy bólach stawów, bólach i wadach kręgosłupa, przy problemach z krążeniem krwi.
Do wyboru – do koloru
Dostępna jest cała gama produktów ortopedycznych do butów, produkowanych nie tylko według rozmiaru stóp, ale też w różnych kształtach i z różnych materiałów. Odpowiednia budowa wkładki jest dostosowana do danego schorzenia – np. inna przy płaskostopiu, a inna przy halluksach. Również materiał ma znaczenie. Przy płaskostopiu sprawdza się wkładka z owczej skóry, która „oddycha”, dobrze przepuszcza powietrze, jest trwała. Na ostrogę piętową polecane są jednak wkładki silikonowe, które są bardziej miękkie, amortyzują piętę i długo utrzymują swój kształt. Aby mieć stuprocentową pewność odpowiedniego doboru najlepiej udać się do ortopedy, który zrobi wkładkę na wymiar. Lekarz wcześniej bardzo dokładnie bada stopy (najczęściej komputerowo – w czasie stania, chodzenia i biegu) aby wykryć wszystkie nieprawidłowości, następnie bierze miarę i przygotowuje indywidualne wkładki, dobrane pod konkretną osobę.
Wkładka dobrana na miarę to większy koszt, jednak zwykłe wkładki dostępne w aptekach i sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym nie mają zbyt wygórowanych cen i stać na nie każdego. Można więc zapytać lekarza czy inwestycja w taki produkt pomoże zwalczyć istniejące dolegliwości i wypróbować ich działanie.
M. Borowik
« Zaburzenia miesiączkowania – to nie tylko objaw menopauzy
GloriaVictis
12 lat temu
Przy robieniu wkładek indywidualnych bardzo ważne jest, aby badający i wykonujący wkładki był jedną i tą sama osobą. Jeśli wkładkę wykonuje ktoś, kto nigdy nie widział danej stopy istnieje duże ryzyko, że wkładka nie spełni swojego zadania, a nawet może pogłębić problem.
Annagata
12 lat temu
Kiedyś przed laty,gdy okazało się,że mój kręgosłup wykręca się jak korkociąg i przez to skraca mi jedną nogę,ortopeda zalecił mi specjalne wkładki ortopedyczne.Obstalowałam sobie wtedy i powiem szczerze na początku nie mogłam się do nich przyzwyczaić.Jedna była normalna,oczywiście odpowiednio wyprofilowana,natomiast druga wyższa.Miało to swoje dobre strony,bo wkładałam wkładki do buta i nikt nie widział,że jedną nogę mam krótszą.Nie musiałam podwyższać obcasów.Teraz w każdym lewym bucie mam podpiętki,bo krótsza noga wpada mi głęboko i but obciera.
pati25
12 lat temu
Bardzo fajny artykuł.Taka wiedza o wkładkach na pewno przyda się wielu osobom
tereska56
12 lat temu
O, nie wiedziałam że są wkładki, które się nosi przy halluksach. Muszę poszperać na ten temat, bardzo by mi się przydały.
Emilly27k
12 lat temu
Uważam,że wkładki ortopedyczne są potrzebne i odgrywają wazną rolę w leczeniu naszych dolegliwości związanymi ze schorzeniami stóp.Na rynku istnieje wiele rodzaji wkladek ortopedycznych, które są dostosowane do schorzeń stóp pacjenta.