Dbaj o zdrowie Zdrowie

Wkładki ortopedyczne – pomoc dla Twoich stóp

wkladki-ortopedyczne-pomoc-dla-twoich-stop

Wkładki ortopedyczne polecane są nie tylko dla dzieci z wadami postawy, ale również dla ludzi dorosłych, cierpiących z powodu różnych schorzeń stóp oraz kręgosłupa. Dzisiejszy rynek medyczny oferuje szeroką gamę produktów dostosowanych do konkretnych potrzeb i wykonanych z różnych materiałów.

Wkładki ortopedyczne a wkładki do butów

Nie wszystkie wkładki do butów są równocześnie ortopedyczne. Kupowane przez kobiety żelowe lub silikonowe wkładki antypoślizgowe, zapewniające komfort podczas chodzenia na wysokim obcasie, są z pewnością wygodne i pomocne. Nie są jednak ortopedyczne. Należy rozróżnić te dwa rodzaje wspomagaczy stóp. Wkładki ortopedyczne są lekkim sprzętem rehabilitacyjnym, który pomaga korygować wady postawy i kręgosłupa oraz jest pomocny w leczeniu niektórych schorzeń. Ich użycie powinno być konsultowane z lekarzem ortopedą i dobierane pod jego kontrolą. Zwykłe wkładki są noszone dla własnej wygody i nie trzeba zgłaszać tego faktu lekarzowi.

Jak działają wkładki ortopedyczne?

Wkładki wykazują korygujące właściwości na organizmie dziecka, kiedy kości są jeszcze miękkie i poddają się formowaniu. U dorosłych jednak również pełnią bardzo ważną funkcję – nie dopuszczają do dalszych deformacji wad stóp i uśmierzają ból związany z nieprawidłową postawą. Choć bezpośrednio nie leczą, są bardzo pomocne przy rehabilitacji i przyspieszają ją. Noszenie wkładek bez dodatkowych zabiegów, ćwiczeń i dbania o stopy również mija się z celem, gdyż sam fakt ich używania nie zlikwiduje problemu. Jeśli noga przyzwyczai się do wspomagania, ból pojawi się na nowo.

Kiedy po nie sięgnąć?

Przede wszystkim po konsultacji z ortopedą. Źle dobrane wkładki mogą pogłębić istniejącą wadę, a noszone bez przyczyny mogą wykoślawić stopy i sprawić, że staną się niezbędne do normalnego funkcjonowania. Wkładki ortopedyczne najczęściej stosuje się przy płaskostopiu podłużnym i poprzecznym, pod ostrogi piętowe, przy stopach koślawych, halluksach, u osób chorych na cukrzycę w przypadku tzw. stopy cukrzycowej, u osób z nadwagą, przy bólach stawów, bólach i wadach kręgosłupa, przy problemach z krążeniem krwi.

Do wyboru – do koloru

Dostępna jest cała gama produktów ortopedycznych do butów, produkowanych nie tylko według rozmiaru stóp, ale też w różnych kształtach i z różnych materiałów. Odpowiednia budowa wkładki jest dostosowana do danego schorzenia – np. inna przy płaskostopiu, a inna przy halluksach. Również materiał ma znaczenie. Przy płaskostopiu sprawdza się wkładka z owczej skóry, która „oddycha”, dobrze przepuszcza powietrze, jest trwała. Na ostrogę piętową polecane są jednak wkładki silikonowe, które są bardziej miękkie, amortyzują piętę i długo utrzymują swój kształt. Aby mieć stuprocentową pewność odpowiedniego doboru najlepiej udać się do ortopedy, który zrobi wkładkę na wymiar. Lekarz wcześniej bardzo dokładnie bada stopy (najczęściej komputerowo – w czasie stania, chodzenia i biegu) aby wykryć wszystkie nieprawidłowości, następnie bierze miarę i przygotowuje indywidualne wkładki, dobrane pod konkretną osobę.

Wkładka dobrana na miarę to większy koszt, jednak zwykłe wkładki dostępne w aptekach i sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym nie mają zbyt wygórowanych cen i stać na nie każdego. Można więc zapytać lekarza czy inwestycja w taki produkt pomoże zwalczyć istniejące dolegliwości i wypróbować ich działanie.

M. Borowik

Komentarze (5)

GloriaVictis

9 lat temu

Przy robieniu wkładek indywidualnych bardzo ważne jest, aby badający i wykonujący wkładki był jedną i tą sama osobą. Jeśli wkładkę wykonuje ktoś, kto nigdy nie widział danej stopy istnieje duże ryzyko, że wkładka nie spełni swojego zadania, a nawet może pogłębić problem.

Annagata

9 lat temu

Kiedyś przed laty,gdy okazało się,że mój kręgosłup wykręca się jak korkociąg i przez to skraca mi jedną nogę,ortopeda zalecił mi specjalne wkładki ortopedyczne.Obstalowałam sobie wtedy i powiem szczerze na początku nie mogłam się do nich przyzwyczaić.Jedna była normalna,oczywiście odpowiednio wyprofilowana,natomiast druga wyższa.Miało to swoje dobre strony,bo wkładałam wkładki do buta i nikt nie widział,że jedną nogę mam krótszą.Nie musiałam podwyższać obcasów.Teraz w każdym lewym bucie mam podpiętki,bo krótsza noga wpada mi głęboko i but obciera.

tereska56

9 lat temu

O, nie wiedziałam że są wkładki, które się nosi przy halluksach. Muszę poszperać na ten temat, bardzo by mi się przydały.

Emilly27k

9 lat temu

Uważam,że wkładki ortopedyczne są potrzebne i odgrywają wazną rolę w leczeniu naszych dolegliwości związanymi ze schorzeniami stóp.Na rynku istnieje wiele rodzaji wkladek ortopedycznych, które są dostosowane do schorzeń stóp pacjenta.

Zostaw komentarz