zaburzenia-miesiaczkowania-to-nie-tylko-objaw-menopauzy

Cykl menstruacyjny wyznacza naturalne fazy w życiu kobiety. Dojrzewanie i pierwsza miesiączka, etap rozrodczy, wreszcie – przygotowanie do nadejścia starości. Kiedy właściwy cykl nagle zostaje przerwany i rozregulowany nie musi to od razu oznaczać wejścia w fazę menopauzy. Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie możliwe tego przyczyny.

Świadomość nadchodzącego klimakterium nie powinna wpłynąć na naszą czujność. Przyczynami zaniku miesiączki lub nieregularnych cykli miesiączkowych mogą być choroby, przyjmowane leki oraz prowadzony tryb życia. Bagatelizowanie tych powodów i odwlekanie wizyty u lekarza w celu wykluczenia innych przyczyn, niż wejście w okres przekwitania, może skończyć się poważnymi powikłaniami. Niezauważona i nieleczona choroba może prowadzić nie tylko do niepłodności, ale także do tak ciężkich stanów, jak nowotwory złośliwe wraz z przerzutami.

Cykl miesięczny

Miesiączka jest procesem złuszczania i wydalania z organizmu wraz z krwią błony śluzowej jamy macicy. Za prawidłowe krwawienia odpowiadają hormony – estrogeny. Jeśli w organizmie utrzymuje się ich odpowiedni poziom, wówczas nie powinno być również problemów z regularnymi i prawidłowymi miesiączkami. W okresie okołomenopauzalnym poziom hormonów zaczyna się zmieniać, dlatego trzeba zachować tym większą ostrożność.

Kobiety narażone są w tym czasie na wiele różnych schorzeń, więc lepiej nie bagatelizować żadnych odstępstw w cyklu miesięcznym.

Przyczyny zaburzeń

Jedną z najczęściej występujących przyczyn zaniku miesiączki u kobiet, które do tej pory nie miały żadnych problemów ginekologicznych, jest ciąża. Zanim zaczniemy się martwić o jakąś poważną chorobę, warto najpierw zrobić test ciążowy i wykluczyć taką możliwość. Innymi bardzo częstymi powodami rozregulowania cyklu miesiączkowego, które kobiety same sobie „fundują”, są stosowane diety (zwłaszcza bardzo intensywne), wyczerpujące ćwiczenia fizyczne oraz życie pod wpływem intensywnego stresu.

M. Borowik