wirus-hpv-nie-daj-sie-zarazic

„Życie to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” – głosił tytuł znanego, polskiego filmu. Niestety, tą drogą przenosi się wiele chorób, w tym wirus HPV, który może prowadzić do raka szyjki macicy. Nie należy się jednak obsesyjnie bać prawdopodobieństwa zachorowania. Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny i bezpiecznego seksu, które mogą nas przed nim uchronić.

Czym jest wirus HPV?

HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka, który często odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Jest to powszechnie występujący wirus, przekazywany najczęściej przez kontakty seksualne, zwykle podczas stosunku klasycznego i analnego. HPV infekuje narządy moczowo-płciowe, atakuje głównie tkankę skórną i odbytowo-płciową. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których większość jest relatywnie nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Około 30 typów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn.

HPV zaraża

Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV.
W pewnym momencie swojego życia około połowa aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn zostaje zakażona wirusem HPV – statystycznie istotna większość kobiet, bo aż 80% zostaje zakażona przed ukończeniem 50 roku życia. Zakażenie wirusem HPV najbardziej rozpowszechnione jest wśród młodych osób dorosłych w wieku 18-28 lat. Dlatego tak ważne jest żebyś zadbała o edukację swojego dziecka na ten temat. Nie bój się rozmawiać ze swoimi dziećmi na temat seksu. Podkreślaj jakie niesie za sobą konsekwencje seks bez zabezpieczenia i z wieloma partnerami.
Zakażenie jest o tyle niebezpieczne, ponieważ większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo, a do transmisji wirusa (przeniesienia wirusa) może dojść nawet, gdy brak objawów zakażenia (brodawki lub inne widoczne zmiany).

Zuzanna Górka