Biust(o)nosze Moda

Historia bielizny

historia-bielizny

Piersi to atrybut kobiecości. Zdrowe piersi w dobrze dobranym, pięknym biustonoszu to powód do dumy ich właścicielek oraz obiekt pożądania, dla którego nie jeden mężczyzna stracił głowę. Kobiety są świadome tego jak biust jest ważny, dlatego próbują podtrzymywać, skrywać i uwydatniać biust już od 300 roku p.n.e.

Historia biustonosza – od starożytności do XXI wieku

 • Pierwszy biustonosz pochodzi z Krety i powstał w 300 roku p.n.e.
 • Katarzyna Medycejska nosiła żelazne gorsety, by podkreślić swą pozycje na dworze.
 • Purytanki słynęły z obcisłych gorsetów, mające odzwierciedlające ich surową etykę.
 • W 1890 roku skonstruowano szklany model o idealnej figurze.
 • W 1914 roku opatentowano biustonosz. Zrobiła go z dwóch chusteczek i wstążki Mary Phelps-Jacobs. Z powodu braku zainteresowania sprzedała prawa za 1500 dolarów.
 • Fundacja Fantasie w 1950 roku zastosowała materiał rozciągliwy w swoich gorsetach.
 • W latach 50. pojawiła się bardotka, czyli mocno wycięty i usztywniony fiszbinami staniczek. Nazwa pochodzi od nazwiska sławnej francuskiej aktorki – Brigitte Bardot, która pojawiła się na ekranie w biustonoszu robiąc tym furorę zwłaszcza wśród mężczyzn. Kobiety marzyły wówczas o takim biustonoszu. Chciały wyglądać tak seksownie, jak Bardot.
 • Koniec lat 60. to czas kiedy ta cześć bielizny popadła w niełaskę, za sprawą rewolucji seksualnej. Kobiety, a zwłaszcza feministki, uznały biustonosz za symbol zniewolenia i paliły je na stosach podczas manifestacji feministycznych.

Współczesny biustonosz
Staniki, które dzisiaj nosimy to małe dzieła sztuki, składające się z wielu składników.

 • Ramiączka: Równoważą biust w biustonoszu
 • Apeks (wierzchołek): Miejsce przy którym ramiączko łączy się z miseczką. Szerokie, dla lepszego podtrzymania lub wąskie, dla efektu lekkości.
 • Środkowy przód:Centralny punkt biustonosza pomiędzy miseczkami, który przylega płasko do klatki piersiowej, jeśli bielizna jest dobrze dopasowana.
 • Miseczka: Część biustonosza, która obejmuje i podtrzymuje samą pierś.
 • Fiszbin: Druciany element ,który pomaga osadzeniu i podtrzymaniu biustu. Im większy biust, tym mocniejsza fiszbina. Dzięki niemu kołyska biustonosza nabiera filigranowego płytkiego kształtu.

 • Kolebka: Punkt, na którym biustonosz jest osadzony i uzyskano efekt kontroli przez fiszbiny
 • Trenslo: Boczna fiszbina wzmacniająca i chroniąca przed opadnięciem skrzydełko biustonosza Chroni przed ześlizgiwaniem się bielizny i daje lepszy efekt osadzenia. Niezbędny przy dużych miseczkach.
 • Skrzydełko: Pomagają w utrzymaniu całej konstrukcji przenosząc punkt ciężkości z jednego punktu na całą powierzchnie biustonosza.
 • Hafki (zapięcie):Pomagają ścisłe zabezpieczyć i dopasować biustonosz. Mogą być 2-3 rzędy haftek umożliwiające ścisłe dopasowanie.

Idealnie dobrany materiał
W przypadku biustonosza bardzo ważną kwestią jest także materiał, z którego jest on wykonany.

 • Koronka –Dwa główne rodzaje:
  Levers-tkane bardzo precyzyjne wzory ukazujące kunsztowność i kontrastowy efekt ręcznego ściegu wykonanego na krośnie.
  Rashelle–jest z kolei efektem szydełkowania, bardziej oszczędny, wzór ściegu programuje komputer
 • Haft: Proces ten wymaga ściegów na dole tkaniny, a ilość ściegów i ich skomplikowanie odzwierciedlają luksusowy charakter i koszt materiału.
 • Modelowanie: Tkanina jest przemieniana pod wpływem ciepła w trójwymiarowy kształt
 • Powernet: Elastyczna siatka mocno trzymająca obwód i podtrzymująca figurę
 • Siatka: Dowolna dzianina używana do konstrukcji biustonosza, nierozciągliwa.
 • Simplex: Używany w dolnej części miseczek, by nadać im kształt i oparcie.
 • Mikrofibra: Używana do miseczek i skrzydełek, by uzyskać odmienną fakturę i dotyk „drugiej”skóry i świeżości (styl retro)

www.brastyle.pl

Komentarze (17)

sirena46

9 lat temu

Ja kiedyś nie przywiązywałam wagi do jakości i fasonu biustonosza. Jednak po wielu artykułach zdałam sobie sprawę jak ważny jest odpowiednio dobrany stanik. Nieraz nie zastanawiamy się zakładając biustonosz, że źle dobrany może przyczynić się nawet do raka piersi. „Dobrze dobrany stanik czyni cuda. Zapewnia zdrowie, wygodę, poprawia wygląd i chroni biust. Poprzez umieszczenie piersi na właściwym miejscu modeluje figurę, sprawia, że pojawia się talia, a sylwetka nabiera właściwych proporcji. Wpływa również na to, w jaki sposób układają się ubrania. „- wyczytałam to kiedyś na jednym z portali i stosuje się do tych rad 🙂

Maja

11 lat temu

Bardzo fajny artykuł. Szczególnie podobał mi się fragment, że z braku zainteresowania wynalazczyni sprzedała prawa za 1500$ ! Brak zainteresowania tak fantastycznym wynalazkiem! Dziś nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie mieć biustonoszy w mojej szufladzie na bieliznę!

summer

11 lat temu

Ale one są Meguszko otulone materiałem tym, w które są wciągnięte!;). Może masz zły rozmiar biustonosza, albo źle umiejscawiasz fiszbiny – ja sobie bez nich nie wyobrażam biustonosza!

Meguszka

11 lat temu

Nie mogę sie przyzwyczaić do fiszbin. Nabylam nowy stanik, i choc piersi poszly w górę – wyciagnelam fiszbiny, i po prostu mam dwie skarpetki 😛 Ale one sa twarde, te druty.. powinno sie je otulac jakims materialem a potem dopiero wsadzac w stanik..

Martyna34

11 lat temu

ha ! teraz tak naprawdę wiem co nosze, przed tym artykułem byłam w stanie wymienić może z 6 elementów biustonosza.

bardzo ciekawy artykuł, oby takich więcej !

okulary

11 lat temu

Historia bielizny jest bardzo ciekawa,w każym czasie ma swoje tradycje.Wlatach 50-tych modny był styl na bardotkę t,j.biustonosze,ubiory,fryzyry.od nazwiska słynnej gwiazdy filmowej to był szał czasów.
Obecnie w naszych czasach są też piękne biustonosze,z dobranego materiału i precyzyjnie wykonane.

Suzanna

11 lat temu

Super artykuł! Bardzo lubię takie modowe ciekawostki:) W końcu biustonosz to niezbędna rzecz w życiu każdej kobiety, dlatego warto wiedziec z czego jest zrobiony:)

ulaa

11 lat temu

Ciekawy artykuł napisała autorka. Nie wiedziałam, że biustonosze które nosimy składają się z tylu elementów. Należy zadbać o właściwy dobór biustonosza. Dla mnie jest jest to bardzo ważne, chcę się czuć komforto.

malgosia74

11 lat temu

W życiu nie zastanawiałam sie „jak to jest zrobione” 🙂 Świetny, ciekawy i edukujacy artykuł 🙂 Teraz wiem jaki biustonosz wybierać, aby moje piersi czuły sie komfortowo 🙂

sara

11 lat temu

Trochę historii nie zaszkodzi,wielu rewelacyjnych rzeczy się dowiedziałam,a współczesna bielizna jest tak piękna i w tak niesamowitym wyborze że aż oko cieszy a cóż dopiero ciało…

Zostaw komentarz