Osteoporoza Profilaktyka osteoporozy

Wino, orzechy i czekolada zapobiegają osteoporozie

wino-orzechy-i-czekolada-zapobiegaja-osteoporozie

Osteoporoza to niezwykle przebiegła choroba, rozwija się latami, nie dając żadnych objawów. Na szczęście można jej zapobiegać. Jak? Pijąc wino oraz jedząc czekoladę i orzechy!

Dotychczas o profilaktyce osteoporozy wspominało się w kontekście nabiału oraz ruchu na świeżym powietrzu. Wyroby mleczne stanowią bogate źródło wapnia, czyli podstawowego składnika budulcowego kości. Z kolei aktywność fizyczna sprzyja odkładaniu tego minerału w kośćcu. Wyniki najnowszych badań wskazują, iż do listy działań profilaktycznych należy dopisać konsumpcję orzechów, czekolady i … wina.

Wino, czekolada i orzechy w profilaktyce osteoporozy

Co łączy wyżej wspomniane produkty spożywcze? Resweratrol, zaliczany do antyoksydantów, czyli substancji zwalczających wolne rodniki. Te ostatnie to reaktywne cząsteczki, które uszkadzając biomolekuły takie jak białka, kwasy nukleinowe i węglowodany, przyspieszają procesy starzenia. Resweratrol występuje w winie, kakao i orzeszkach ziemnych. Oprócz właściwości antyoksydacyjnych, wykazuje on również działanie przeciwzapalne i tym samym chroni kości przed rozwoje groźnych chorób. Chcesz, aby osteoporoza omijała cię szerokim łukiem? Powinnaś regularnie spożywać wyżej wspomniane produkty spożywcze.

Resweratrol – najlepszy przyjaciel kości

Skąd wiemy, iż resweratrol wpływa korzystnie na stan kości? Hipotezę naukowców potwierdziły badania przeprowadzone na szczurach. Pomyślne wyniki skłoniły ich do zweryfikowania działania tego związku w eksperymencie, do którego zaproszono mężczyzn w średnim wieku. Uczestnicy badania przez 16 tygodni przyjmowali resweratrol lub placebo dwa razy dziennie. Po zakończonym eksperymencie ocenie poddano gęstość kości mężczyzn. Badania densytometryczne pozwoliły oszacować ryzyko wystąpienia osteoporozy. U panów, którzy przyjmowali resweratrol, stan kości uległ poprawie.

Choć czerwone wino stanowi bogate źródło resweratrolu, w przypadku tego trunku należy zachować ostrożność. O ile codziennie możesz sobie pozwolić na kostkę czekolady, szklankę kakao czy garść orzeszków ziemnych, o tyle wino niesie ze sobą potencjalne niebezpieczeństwo. Oprócz dobroczynnego resweratrolu zawiera ono również alkohol, który może uzależniać. Kieliszek czerwonego wina wypity w piątkowy wieczór z pewnością nam nie zaszkodzi. Na co dzień sięgaj jednak po orzeszki i czekoladę.

Irmina

Komentarze (11)

Emilly27k

8 lat temu

Czekolada jest pyszna, ale wino i orzechy robią swoje w sylwetce. Bardzo lubię czekoladę, Wino to musiało by być święto. :)))

elle@elle

8 lat temu

pyszne rzeczy ale niestety bardzo tuczace :)))ale i tak wolalabym zamiast suplemetow diety czekolade :)))

pati25

8 lat temu

Podoba mi się ten sposób przeciwko osteoporozie.:-X To sama przyjemność spożywać te produkty.Orzechy i kostkę czekolady jem codziennie,.Uwielbiam to.Winko od czasu do czasu 🙂

Tess

8 lat temu

Jakie przyjemne sposoby na dbanie o kości,wino, czekolada i orzechy, chyba nikogo nie trzeba namawiać 🙂

Mindi

9 lat temu

Portal przynosi nam coraz ciekawsze nowinki medyczne. Taką profilaktykę będę z chęcią stosowała, bardzo lubię orzechy i czekoladę a na lampkę czerwonego wina także mogę się skusić w piątkowy czy sobotni wieczór.

dulcynea

9 lat temu

Taka profilaktyka osteoporozy bardzo mi się podoba.
Będę ją chętnie stosowała, no może z winem zachowam umiar:-X

filodendron

9 lat temu

Czekolade bardzo lubie ,orzechy także, a dobre wino tez nie jest złe 🙂 bardzo smaczne składniki przeciwko osteroporozie 🙂

Emilly27k

9 lat temu

Nie będzie problemu z czekoladą, lubię ją z orzechami, białą i gorzką:) Polecam na zdrowie.:)))

Zostaw komentarz