Dieta

Węgiel aktywny na odchudzanie

Węgiel aktywny na odchudzanie

Źródło: pexels

Węgiel aktywny ma szereg zastosowań, które niekoniecznie kojarzą nam się z odchudzaniem. Jednakże warto dowiedzieć się, jak stosować węgiel aktywny oraz czy faktycznie wspomaga on proces odchudzania. Czy warto po niego sięgnąć? Czym się cechuje? Jakie właściwości posiada węgiel aktywny?

Węgiel aktywny na odchudzanie

Co ciekawe, węgiel aktywny jest przede wszystkim stosowany podczas problemów żołądkowych. Znajduje także zastosowanie do domowego wybielanie zębów i oczyszczania wody. Warto zauważyć, że już od dłuższego czasu węgiel aktywny wykorzystywany jest jako sposób na odchudzanie bez konieczności trzymania radykalnych diet. Okazuje się, że temat jest dosyć kontrowersyjny i ma szereg zalet, które są doceniane przez osoby chcące pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Składnik ten odznacza się głównie właściwościami oczyszczającymi. Może być stosowany jako suplement, który ma za zadanie absorbować kwasy tłuszczowe z danego posiłki oraz wpłynąć na zapobieganie ich wchłanianiu. W tym przypadku nie jest wymagane stosowanie diety, gdyż kilogramy dosyć szybko lecą w dół. Nie zapominajmy o tym, że węgiel aktywny pozwala usunąć toksyny z organizmu, co jest niezwykle ważne w procesie odchudzania. Wiele osób uważa, że jest to skuteczna metoda odchudzająca i w pełni bezpieczna, jednakże w dłuższym okresie może prowadzić do uciążliwych zaparć.

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny bardzo często nazywany jest także leczniczym lub aktywowanym. Produkowany jest z miazgi drzewnej w wysokich temperaturach, które sięgają nawet do 900 stopni Celsjusza. Najczęściej jest stosowany w formie niewielkich tabletek o czarnej barwie. Podczas spożycia dochodzi do aktywowania tej substancji, która ma zdolność adsorpcji, co pozwala przyciągać cząsteczki szkodliwych substancji, jakie znajdują się także w naszym organizmie. Węgiel tego rodzaju już w starożytności był stosowany do opatrywania zakażonych ran przez mieszkańców Afryki. Jego specyficzne właściwości zaczęto jednak doceniać dopiero w XIX wieku.

Jakie właściwości ma węgiel aktywny?

Stosowanie węgla aktywnego pomaga zwalczać przykre dolegliwości i oddziaływać pozytywnie na organizm ludzki. Jego właściwości są związane z:

  • ochroną układu pokarmowego przed wzdęciami, niestrawnością i działaniem szkodliwych substancji,
  • zwalczaniem zatrucia pokarmowego i biegunek za pomocą wychwytywania i wiązania bakterii, jakie wpływają na problemy z żołądkiem,
  • usuwaniem przebarwień na zębach, które powstają u palaczy lub miłośników sporej ilości kawy,
  • pomocą w zatruciach związkami chemicznymi i lekami, jakie powstają w wyniku zażycia zbyt dużej ilości różnorodnych lekarstw,
  • usuwaniem toksyn z organizmu ludzkiego, co pozwala skutecznie do oczyścić,
  • poprawą wyglądu skóry, która zostaje zmieniona przez trądzik czy też tłustą cerę,
  • łagodzeniem podrażnień i ugryzień za pomocą działania detoksykacyjnego, dzięki czemu skóra szybciej się goi.

Warto podkreślić, że węgiel aktywny jest stosowany nie tylko w celach zdrowotnych. Posiada bowiem zdolności do usuwania przykrych zapachów i zanieczyszczeń, co pozwala korzystać z niego jako absorbent w filtrach oczyszczających wodę.

Czy warto stosować węgiel aktywny na odchudzanie?

Węgiel aktywny ma liczne właściwości działające zbawiennie na szereg dolegliwości. Ponadto, w procesie odchudzania substancja ta oddziałuje na tkankę tłuszczową i pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów, które spędzają nam sen z powiek. Aspekt ten jest uzyskany za pomocą zdolności absorpcji – podczas regularnego stosowania tego środka, zabsorbowaniu ulegną także kwasy tłuszczowe, jakie mają wpływ na nadwagę. W tym przypadku węgiel aktywny zapobiega ich wchłanianiu, co jest szczególnie ważne w przypadku chęci zapobiegania odkładania się tkanki w danych partiach ciała. Nawet gdy nie zmienimy nawyków żywieniowych, węgiel aktywny pozwoli nam pozbyć się tłuszczyku.

Pamiętajmy o tym, że stosując dietę bazującą jedynie na fast foodach, cukrach prostych i zbyt dużej ilości pokarmów tłustych, regularne stosowanie węgla może niewiele zdziałać. Każdy, kto pragnie skutecznie wykorzystać działanie węgla aktywnego, powinien mieć na względzie to, aby każdego dnia dbać o aktywność fizyczną i zdrową, zbilansowaną dietę. Dzięki temu odchudzanie będzie znacznie bardziej skutecznie i przebiegnie szybciej, a my odczujemy zbawienne działanie węgla na nasz organizm.

Stosowanie węgla aktywnego na odchudzanie

Okazuje się, że węgiel aktywny najczęściej jest spożywany w dwóch formach. Pierwszą, najłatwiejszą formą są tabletki tworzone z tego składnika, które posiadają charakterystyczną czarną barwę i są dostępne powszechnie. Jeśli chodzi o cenę za opakowanie węgla aktywnego, oscyluje ona w granicach od 20 do 40 złotych za kilkadziesiąt kapsułek. Kolejną opcją jest wybranie węgla leczniczego na kilogramy, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Bez problemu dodamy go do lemoniady, do soku, a nawet do kawy każdego dnia. Miksturę przygotujemy samodzielnie lub zakupimy gotowe produkty w wielu sklepach.

Wygląd soku z węgla aktywnego nie jest zbyt zachęcający, jednakże dla wielu osób taki napój jest smaczny. Przygotowując taki sok, warto dodać do niego pół łyżeczki węgla aktywnego, sok z cytryny, jak i substancję słodzącą (np. syrop klonowy lub miód). Spożywanie takiej lemoniady regularnie szybko da pożądane efekty i będzie stanowić doskonałą alternatywę dla wielu lekarstw, jednocześnie dostarczając nam ciekawych wrażeń smakowych.

Czy stosowanie węgla aktywnego jest bezpieczne?

Nie istnieją żadne naukowe badania, które potwierdziłyby działanie aktywnego węgla w sposób niebezpieczny dla organizmu ludzkiego. Pamiętajmy o tym, że stosując takie rozwiązanie, nie powinniśmy przesadzać z ilością, tak jak w przypadku innych preparatów wspomagających na pozbycie się kilku nadprogramowych kilogramów. Zbyt częste stosowanie węgla aktywnego może bowiem doprowadzić do problemów z zaparciami. Zalecane jest zatem przyjmowanie go przed dany czas. Długotrwałe stosowanie węgla aktywnego może sprawić, że dojdzie do nadmiernego wchłaniania przydatnych dla organizmu substancji, takich jak enzymy i witaminy.
Nie zapominajmy o tym, ze węgla aktywnego nie należy spożywać wtedy, gdy przyjmujemy leki, gdyż może on absorbować substancje aktywne zawarte w tych lekarstwach. Nie zaleca się sięgania po ten środek w przypadku stosowania antybiotyków, środków antykoncepcyjnych lub przeciwzakrzepowych.

Gdzie można kupić węgiel aktywny?

Węgiel aktywny zakupimy w wielu miejscach w atrakcyjnych cenach. Znajdziemy go w aptekach, w drogeriach, a nawet w marketach z produktami spożywczymi. Atrakcyjna cena i powszechność tego produktu sprawia, że jest on coraz częściej stosowany jako środek wspomagający odchudzanie. Za opakowanie węgla zawierające 60 kapsułek zapłacimy około 30 złotych, natomiast za kilogram czystego węgla około 35 złotych. Innym ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na znany węgiel aktywny kokosowy, który także nie jest drogi i jest łatwo dostępny. Szczególnie sprawdzi się do sporządzania soków różnego rodzaju.

W sklepach znajdziemy także szereg wyrobów opartych na tym składniku. Możliwości jest bardzo wiele – od kosmetyków z węglem aktywnym, po kawę zawierającą ten składnik. Atrakcyjne ceny sprawiają, że z pewnością każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Zalety związane ze stosowaniem węgla aktywnego na odchudzanie

Odpowiadając na pytanie, czy warto stosować węgiel aktywny na odchudzanie, odpowiedź jest prosta – warto. Wpływa on nie tylko na zniwelowanie przykrych dolegliwości żołądkowych, lecz także wspomaga skutecznie proces pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej. To bardzo pomocna metoda, jednakże nie można zapominać o zdrowych posiłkach i aktywności fizycznej, która dodatkowo pobudzi organizm do pozbycia się tłuszczyku. Bez tych aspektów żadne preparaty nie zadziałają, nawet najbardziej cenione na rynku.
Węgiel medyczny nadaje się do rozpuszczania w wodzie, dlatego jest z powodzeniem stosowany w procesie tworzenia tak zwanej czarnej lemoniady. Jest to koktajl bazujący na dodatku w postaci węgla aktywowanego, który ma za zadanie wspomagać organizm w walce z toksynami. Po połączeniu wody z sokiem z  cytryny i z miodem można dodać dwie kapsułki węgla aktywowanego, tworząc napój wspomagający redukcję tkanki tłuszczowej.

Inne zastosowania węgla aktywnego

Węgiel aktywny jest na szeroką skalę wykorzystywany w kosmetyce i w medycynie. Bardzo często stanowi składnik past do zębów, które wpływają na usuwanie przebarwień wynikających np. z częstego spożywania kawy i herbaty. Niektóre osoby wykorzystują węgiel w celu wybielanie zębów, rozkruszając tabletkę na szczoteczce. Zabieg ten należy jednak stosować z umiarem, aby nie doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Węgiel aktywowany został doceniony podczas produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Coraz częściej jest składnikiem maseczek (np. algowych), które mają na celu ograniczać wydzielanie sebum, wspomagać gojenie się skóry po trądziku i skutecznie oczyszczać skórę. Maseczkę tego rodzaju bez problemu przygotujemy samodzielnie w domu, mieszając jogurt naturalny z rozkruszoną tabletką węgla aktywnego.

Podsumowując, węgiel aktywny jest skutecznym preparatem stosowanym także w celu redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej. To składnik wykorzystywany na szeroką skalę na rynku kosmetycznym i medycznym, który za pomocą specyficznych właściwości wpływa dobroczynnie na nasz organizm. Ponadto, możemy zakupić węgiel w dwóch postaciach – na kilogramy jako czysty węgiel lub w formie kapsułek. To pierwsze rozwiązanie z powodzeniem wykorzystamy jako dodatek do soków lub kawy. Druga opcja natomiast jest także pomocna w leczeniu biegunek lub zatrucia pokarmowego. Warto podkreślić, że węgla aktywnego nie należy spożywać długotrwale, aby nie doprowadzić do zaparć. Jako środek na odchudzanie warto zadbać o umiar, który jest niezwykle ważny w procesie pozbycie się zbędnych kilogramów. W połączeniu z ruchem i zdrową dietą węgiel aktywny może zdziałać bardzo wiele, pozwalając nam dążyć do wymarzonej sylwetki każdego dnia.

Więcej na ten i wiele innych tematów związanych zdrowiem znajdziesz na stronie https://dbamozdrowie.org/

Komentarze (3)

Zostaw komentarz