uwazaj-na-falszywe-leki

Lekarstwa są drogie i nie wszystkie są refundowane prze NFZ. Mówi się, że na zdrowiu nie można oszczędzać, ale czasem czujemy pokusę, by kupić lek taniej. Czy jest to bezpieczne?

Jak bezpiecznie kupować leki?

Wydaje nam się, że to nic prostszego – kupić dobry lek – jednak czasem i apteka może paść ofiarą oszustwa. Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak, jest dużo niższa cena danego leku. Należy zapytać, co jest przyczyną obniżenia ceny, gdyż przyczyna może być całkiem niewinna, na przykład zmiany w systemie refundacji czy też adnotacja od lekarza o przyznaniu większej zniżki.

Jeśli kupujemy lek po raz pierwszy i jego cena wyda się nam podejrzanie mała, warto zawsze dopytać się, czy to jest cena standardowa.

Leki na receptę zawsze należy realizować w aptece, gdyż nikt inny nie ma prawa ich sprzedawać. Nie kupujmy od dalekiego znajomego resztek leku, pod żadnym pozorem nie kupujmy ich na bazarach i w Internecie. Żadna prawdziwa, porządna apteka internetowa nie sprzeda tego typu lekarstwa.

Nie musimy się jednak bać niskich cen! Często apteka może zaoferować nam zamienniki danych lekarstw. Są to leki innego producenta, również zatwierdzone przez ministerstwo, z identyczną ilością substancji czynnej. Często dotyczy to leków zagranicznych, które mają polskie odpowiedniki. W tym wypadku możemy się zdać na wiedzę farmaceuty.

Często ceny leków zmieniają się w zależności od tego, jakiego dostawcę ma dana apteka i jaką narzuca sobie marżę. Czasem warto sprawdzić w paru miejscach, ile kosztuje nasz lek – ceny mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt złotych.

Joanna Pastuszka-Roczek