uprawianie-sportu-wrogiem-osteoporozy

Lekarze zajmujący się profilaktyką schorzeń podają, że największym wrogiem osteoporozy jest ruch! Od wieków wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego uprawiajmy sport regularnie!

Wzmacnianie struktury układu kostnego polega nie tylko na wprowadzeniu właściwej diety oraz suplementacji. Kości są rusztowaniem całego organizmu i chronią przed urazami ważne narządy. Warto zatem, aby służyły nam jak najdłużej.

Zaskakujące wyniki badań

Naukowcy wykazali że u osób, które uprawiają sport doszło do zwiększenia masy kostnej nawet o 20-30%. W wyniku podejmowanego wysiłku fizycznego dochodzi o różnego rodzaju obciążeń układu kostnego. W ich wyniku kości ulegają ciągłej przebudowie, tworząc nową tkankę kostną po swej wklęsłej stronie i ulegając tym samym rozpadowi po stronie wypukłej. Dalsze etapy badań doprowadziły uczonych do wniosku, że w największym stopniu odpowiada za ten proces tzw. nacisk osiowy. Ma on miejsce wtedy, kiedy uprawiamy jakiś sport w pozycji pionowej np. nordic walking, wędrówkę górską lub jogging.

Biegaj na zdrowie

Regularny i wieloletni trening wytrzymałościowy przyczynia się do zwiększenia mineralizacji kości, zwłaszcza u osób które uwielbiają biegać. W ich przypadku zwiększa się również gęstość kośćca, szczególnie kończyn dolnych, w porównaniu z osobami nietrenującymi. Jednak nie tylko osoby zajmujące się sportem wyczynowo mogą cieszyć się mocniejszymi kośćmi. Ta zależność dotyczy każdej formy rekreacji ruchowej. Ponadto w wyniku uprawiania sportu zwiększa się wydolność tlenowa organizmu, co przyczyna się do poprawy krążenia oraz usprawnia transport substancji odżywczych do komórek ciała.

Uprawianie sportu w profilaktyce osteoporozy

Można więc powiedzieć, że w takiej sytuacji duet: suplementy + sport, jest połączeniem idealnym. Te dwa czynniki wzajemnie się uzupełniają oraz wspomagają swoje odziaływanie. Jeśli dołączymy do tego bogatą w witaminę D i wapń dietę – możemy być pewni, że we właściwy sposób chronimy swój organizm przed atakiem osteoporozy.

Podsumowując, uprawianie sportu skutkuje wolniejszą utratą gęstości tkanki kostnej wraz ze wzrostem wieku. Warto więc zacząć ruszać się już dziś!

Natalia Herzog