Czy wiesz że...? Zdrowie

Truvada – tabletka zapobiegająca zakażeniom HIV

truvada-tabletka-zapobiegajaca-zakazeniom-hiv

Choć mogłoby się wydawać, że w Europie udało się zapanować nad zakażeniami wirusem HIV, z roku na rok zwiększa się liczba osób seropozytywnych. Naukowcy mają jednak dobrą wiadomość dla osób, które pragną ustrzec się przed tym groźnym wirusem. Zauważono, iż Truvada sprawdza się jako tabletka zapobiegająca zakażeniom HIV.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, Truvada nie jest nowo odkrytym lekiem. Tabletkę tę od lat podaje się nosicielom wirusa HIV w celu złagodzenia dolegliwości towarzyszącym osobom seropozytywnym. 3 lata temu FDA, czyli amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, dostrzegła w leku ogromny potencjał. Kilkuletnie badania wykazały, iż Truvada może być stosowana jako środek zapobiegający zakażeniom wirusem HIV.

Tabletka zapobiegająca zakażeniom HIV

Tabletki Truvada zostały dopuszczone do obrotu w 2004 roku, są one dostępne również w Polsce. Od lat wyżej wspomniany lek podaje się osobom zakażonym wirusem HIV, ponieważ dzięki połączeniu dwóch substancji czynnych – emtrycytabiny i dizoproksylu tenofowiru, utrudniają one namnażanie tego groźnego drobnoustroju. Truvada ma za zadanie nie tylko złagodzić dolegliwości u seropozytywnych pacjentów, ale też uchronić ich przed zachorowaniem na AIDS.

Najnowsze doniesienia naukowe wskazują na to, iż lek Truvada może być również przyjmowany przez osoby zdrowe, które pragną ustrzec się przed śmiercionośnym wirusem. To niezwykle dobra wiadomość dla osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Jeśli pozytywne wyniki badań zostaną potwierdzone w dalszych testach, przed wyjazdem do Afryki oprócz standardowych szczepionek będziemy przyjmowali również tabletki Truvada. Lek zapobiegający zakażeniom HIV może uratować miliony osób przed przedwczesną śmiercią. To także doskonałe rozwiązanie dla pracowników służby zdrowia i osób pracujących w laboratoriach z materiałem zakaźnym.

Badania na lekiem chroniącym przed HIV

Choć w USA tabletki Truvada są dopuszczone do obrotu jako lek dla osób zdrowych, które pragną uchronić się przed HIV, dopiero niedawno badania potwierdziły prewencyjne działanie tego medykamentu.

Do badań nad skutecznością leku Truvada w zapobieganiu zakażeniom wirusem HIV zaproszono 657 zdrowych mężczyzn w wieku od 20 do 68 lat, z czego większość stanowili geje. Przez 2,5 roku uczestnicy eksperymentu profilaktycznie przyjmowali wyżej wspomniane tabletki. Choć w trakcie badań wielu z nich zaraziło się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym chlamydiozą, u żadnego z mężczyzn nie wykryto wirusa HIV.

Irmina Cieślik

Choć mogłoby się wydawać, że w Europie udało się zapanować nad zakażeniami wirusem HIV, z roku na rok zwiększa się liczba osób seropozytywnych. Naukowcy mają jednak dobrą wiadomość dla osób, które pragną ustrzec się przed tym groźnym wirusem. Zauważono, iż Truvada sprawdza się jako tabletka zapobiegająca zakażeniom HIV.

Niedoskonała metodologia badań

Choć wyniki są bardzo obiecujące, naukowcy przestrzegają przed popadaniem w hurraoptymizm. Warto zwrócić uwagę na metodologię badań, która daleka jest od doskonałości. W eksperymencie nie brała udziału grupa kontrolna, toteż nie mamy punktu odniesienia, z którym moglibyśmy porównać uzyskane wyniki. Ponadto nie wiadomo, czy uczestnicy badań mieli jakikolwiek kontakt z wirusem HIV. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności mogli oni uprawiać seks z partnerami niebędącymi nosicielami wirusa HIV. Ponadto nie każde zbliżenie z osobą seropozytywną kończy się infekcją.

Chcesz uchronić się przed zakażeniem HIV? Zachowaj zdrowy rozsądek

Choć badania przeprowadzone z wykorzystaniem leku Truvada nie dały nam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy tabletki chronią przed zakażeniem wirusem HIV, osoby z grupy ryzyka mogą profilaktycznie przyjmować medykament. Zawarte w nim substancje czynne w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem redukują niebezpieczeństwo zakażenia do minimum. Jednocześnie warto podkreślić, iż zażycie leku Truvada nie oznacza, że możemy podejmować ryzykowne zachowania seksualne i korzystać ze wspólnych strzykawek czy golarek. Nawet jeśli skuteczność tabletek zostanie dowiedziona ponad wszelką wątpliwość, zawsze istnieje ryzyko, że wirus zmutuje, co w przypadku retrowirusów, do których należy HIV, jest dość częstym zjawiskiem. W związku z tym warto pamiętać o korzystaniu z prezerwatyw, czystych, sterylnych igieł i niepożyczaniu nikomu przedmiotów takich jak golarka.

Kuracje lekiem Truvada w Polsce

Zła wiadomość dla mieszkańców Polski jest taka, iż nad Wisła lek Truvada jest dopuszczony do obrotu jedynie jako medykament łagodzący dolegliwości u nosicieli wirusa HIV. Wszystko wskazuje na to, iż sytuacja nieprędko ulegnie zmianie, ponieważ miesięczny koszt kuracji środkiem Truvada stanowi koszt rzędu 1000 dolarów.

Choć o wirusie HIV coraz częściej wiedzą nawet uczniowie szkół podstawowych, z roku na rok przybywa osób zakażonych. Paradoksalnie odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy ponosi postęp, jaki dokonał się w medycynie. Świadomość, iż istnieją leki, które pozwalają osobom seropozytywnym dożyć sędziwej starości, sprawia, iż bagatelizujemy niebezpieczeństwo i dopuszczamy się ryzykownych zachowań.

Irmina Cieślik

Komentarze (10)

Danusiate

8 lat temu

Świetna wiadomość, szkoda tylko, że w Polsce – jak to często bywa – urzędnicy wolą wydawać zgodę na to, by leczyć ludzi, którzy już zachorowali, zamiast zapobiegać kolejnym zarażeniom…

Mindi

8 lat temu

Nie pomyślałam o nowym leku od strony dostępnosci i finansowania. Faktycznie, że to trudna sprawa aby dopuszczono lek do obrotu i zwykle te nowe leki sa bardzo drogie. A chorzy zwykle nie mogą pracować i to duży problem w naszych realiach.

Emilly27k

8 lat temu

Niestety tu jest problem Drobinko. Czekanie w kolejce to dla mnie czekanie na śmierć. smutne i prawdziwe realia.

drobina

8 lat temu

Szkoda, że w naszym kraju, wiele nowych leków – w tym Truvada – musi często czekać „w kolejce” na dopuszczenie do obrotu.

Mindi

8 lat temu

Fantastyczne doniesienia, ten lek to duża szansa zarówno dla zarażonych jak i zagrożonych zarażeniem. Oby więcej takich pozytywnych osiągnięć 🙂

elle@elle

8 lat temu

Mialam dokladnie to samo napisac ale nie chce sie powtarzac ,dobrze ze medycyna odniosla sukces w zapobieganiu tej strasznej choroby:)))

Zostaw komentarz