truvada-tabletka-zapobiegajaca-zakazeniom-hiv

Choć mogłoby się wydawać, że w Europie udało się zapanować nad zakażeniami wirusem HIV, z roku na rok zwiększa się liczba osób seropozytywnych. Naukowcy mają jednak dobrą wiadomość dla osób, które pragną ustrzec się przed tym groźnym wirusem. Zauważono, iż Truvada sprawdza się jako tabletka zapobiegająca zakażeniom HIV.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, Truvada nie jest nowo odkrytym lekiem. Tabletkę tę od lat podaje się nosicielom wirusa HIV w celu złagodzenia dolegliwości towarzyszącym osobom seropozytywnym. 3 lata temu FDA, czyli amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, dostrzegła w leku ogromny potencjał. Kilkuletnie badania wykazały, iż Truvada może być stosowana jako środek zapobiegający zakażeniom wirusem HIV.

Tabletka zapobiegająca zakażeniom HIV

Tabletki Truvada zostały dopuszczone do obrotu w 2004 roku, są one dostępne również w Polsce. Od lat wyżej wspomniany lek podaje się osobom zakażonym wirusem HIV, ponieważ dzięki połączeniu dwóch substancji czynnych – emtrycytabiny i dizoproksylu tenofowiru, utrudniają one namnażanie tego groźnego drobnoustroju. Truvada ma za zadanie nie tylko złagodzić dolegliwości u seropozytywnych pacjentów, ale też uchronić ich przed zachorowaniem na AIDS.

Najnowsze doniesienia naukowe wskazują na to, iż lek Truvada może być również przyjmowany przez osoby zdrowe, które pragną ustrzec się przed śmiercionośnym wirusem. To niezwykle dobra wiadomość dla osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Jeśli pozytywne wyniki badań zostaną potwierdzone w dalszych testach, przed wyjazdem do Afryki oprócz standardowych szczepionek będziemy przyjmowali również tabletki Truvada. Lek zapobiegający zakażeniom HIV może uratować miliony osób przed przedwczesną śmiercią. To także doskonałe rozwiązanie dla pracowników służby zdrowia i osób pracujących w laboratoriach z materiałem zakaźnym.

Badania na lekiem chroniącym przed HIV

Choć w USA tabletki Truvada są dopuszczone do obrotu jako lek dla osób zdrowych, które pragną uchronić się przed HIV, dopiero niedawno badania potwierdziły prewencyjne działanie tego medykamentu.

Do badań nad skutecznością leku Truvada w zapobieganiu zakażeniom wirusem HIV zaproszono 657 zdrowych mężczyzn w wieku od 20 do 68 lat, z czego większość stanowili geje. Przez 2,5 roku uczestnicy eksperymentu profilaktycznie przyjmowali wyżej wspomniane tabletki. Choć w trakcie badań wielu z nich zaraziło się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym chlamydiozą, u żadnego z mężczyzn nie wykryto wirusa HIV.

Irmina Cieślik