Mammografia Profilaktyka

Trójwymiarowa mammografia

trojwymiarowa-mammografia

Choć w obrazowej diagnostyce piersi nadal powszechnie wykorzystuje się mammografię, to również w tej dziedzinie stopniowo następuje postęp.

Konwencjonalna mammografia pozwala co prawda na wczesne wykrycie guzków oraz zmian w piersiach (nawet o średnicy poniżej 5 mm), jednak czasami wynik może być niemiarodajny (fałszywie pozytywny). Wykonanie 4 zdjęć piersi w dwóch projekcjach może być niewystarczające.

Trójwymiarowa mammografia z tomosyntezą może być tutaj rozwiązaniem. Ta technologia obrazowania piersi pozwala na dokładne jej prześwietlenie, oraz wykonanie setek zdjęć (przy niezwiększonej dawce promieniowania rentgenowskiego).

Na czym polega trójwymiarowa mammografia?

Otrzymane obrazy są po ich wykonaniu przetwarzane cyfrowo tak, aby osiągnąć trójwymiarowy obraz wewnętrznych struktur piersi kobiety. Zmiany w piersiach są jeszcze lepiej widoczne niż w przypadku mammografii tradycyjnej. Można rozpoznać nie tylko same zmiany, ale też ocenić ich rozległość i precyzyjnie je zlokalizować (dzięki czemu możliwy jest zabieg usunięcia nawet bardzo małej nieprawidłowości). Również dodatkowe ogniska złośliwe (np. w węzłach chłonnych) są wykrywane z większą dokładnością.

Dzięki użyciu mammografii z tomosyntezą liczba nierozpoznanych chorób nowotworowych, a także liczba wyników fałszywie dodatnich – ma szansę się zmniejszyć. Niestety, z uwagi na bardzo wysoki koszt aparatury wykonującej takie badania w Polsce można je wykonać tylko w nielicznych ośrodkach (np. w Lublinie, Warszawie).

Redakcja

Komentarze (3)

pati25

8 lat temu

No i mamy dokładniejsze badanie piersi.To bardzo ważne,aby jak najszybciej wykryć nawet najmniejszą nieprawiidłowość w piersiach..Szkoda,że jest dostępne tylko w dwóch miastach.Miejmy nadzieję,że to się zmieni

dulcynea

8 lat temu

To bardzo ważne , że do nas docierają nowe technologie , które wspomagają diagnostykę chorób piersi. Myślę , że z czasem ta diagnostyka będzie bardziej dostępna dla kobiet. Byle ten okres nie był zbyt odległy.

Mindi

8 lat temu

Czytając początek artykułu zaczęłam się zastanawiać gdzie można wykonać takie dokładne badanie piersi. Niestety jestem zawiedziona, że tak daleko trzeba byłoby się wybrać a koszty też są wysokie. Mam nadzieję, że ta nowa technologia w szybkim czasie rozpowszechni się i będzie dużo tańsza lub refundowana. Dużo kobiet zyskałoby życie.

Zostaw komentarz