Moda

Tkaniny idealne na lato i trwające upały

materiały idealne na lato

Wysokie temperatury prawdopodobnie utrzymają się do końca sierpnia. Niewykluczone, że początek września będzie równie upalny. W sklepach trwają właśnie wyprzedaże. Można podczas nich kupić naprawdę świetnej jakości ubrania w dobrej cenie. Warto jednak zwrócić większą uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Przedstawiamy tkaniny idealne na lato i trwające upały.

Bawełna

To w pełni naturalna tkanina, która zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Jest przewiewna, dlatego też nie grozi nam w niej przegrzanie. Niestety, w dzisiejszych czasach trudno o ubranie z czystej bawełny. Producenci bardzo często łączą ją z elastanem lub poliestrem, które zapobiegają gnieceniu się materiału. Ty wybieraj sukienki i bluzki uszyte wyłącznie z bawełny.

Wiskoza

Otrzymuje się ją z celulozy. Ta ostatnia to wielocukier, który naturalnie występuje w drzewach. Celuloza nie jest trawiona przez organizm człowieka, ale jest bardzo wytrzymała, dlatego znalazła zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle tekstylnym. Wiskoza też jest stosunkowo przewiewnym materiałem, pod którym nie odparzysz skóry.

Lyocell

To opatentowana tkanina, którą pozyskuje się z celulozy. Jest biodegradowalna, zatem kupując sukienkę wykonaną z Lyocell, nie zaśmiecasz środowiska naturalnego. Tkanina ta jest coraz częściej wykorzystywana zarówno przez sieciówki odzieżowe, jak i supermarkety szczycące się własną kolekcją ubrań. Wprawdzie Lyocell wymaga prasowania, ale nie gniecie się tak jak len czy bawełna. Pod tym względem najbliżej mu do wiskozy.

Modal

To także celuloza poddana licznym procesom chemicznym. Modal jest znany z tego, że skóra pod nim oddycha i nie poci się. Zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Bywa wykorzystywany przy produkcji odzieży sportowej, jak również letnich bluzek i sukienek. Jest mniej podatny na gniecenie niż bawełna.

Len

Najbardziej podatny na gniecenie, ale też najbardziej przewiewny. Sukienka z lnu nie musi dziś wyglądać jak szmaciana torba na zakupy. Len coraz częściej barwi się na różne kolory i wykrawa z niego dopasowane sukienki podkreślające figurę klepsydry. Odzież z lnu powoli powraca do łask. Jest idealna dla kobiet w okresie menopauzy oraz osób chorujących na nadczynność tarczycy, które w wyniku zaburzeń hormonalnych mają problemy z termoregulacją.

Komentarze

Mindi

5 lat temu

Wydawało mi się, że wiskoza nie jest dobrym materiałem, błędnie zakładałam, że to sztuczna tkanina i będę się w niej pocić. Oprócz wiskozy i bawełny nie znałam pozostałych tkanin, teraz będę wiedziała, że mogę wybrać z tych tkanin ubrania na lato.

Zostaw komentarz