test-na-rozpoznanie-andropauzy

Aby wstępnie rozpoznać zespół andropauzy, można poddać się prostemu testowi diagnostycznemu (kwestionariusz Morleya). Składa się on z dziesięciu pytań:

1. Czy obserwuje Pan spadek popędu płciowego?
2. Czy odczuwa Pan brak energii?
3. Czy obserwuje Pan spadek siły mięśniowej lub obniżenie odporności na wysiłek fizyczny?
4. Czy odnotował Pan spadek zadowolenia z życia?
5. Czy obniżył się Pana wzrost?
6. Czy jest Pan smutny i/lub w złym humorze?
7. Czy wzwody członka są słabsze?
8. Czy zauważył Pan ostatnio obniżenie aktywności ruchowej?
9. Czy chce się Panu spać po obfitym posiłku (obiedzie)?
10. Czy miał Pan ostatnio trudności w wykonywaniu pracy zawodowej?

Jeśli na pytania 1-7 lub trzy inne, odpowiedź brzmi TAK, podejrzewa się wystąpienie zespołu andropauzy. Aby być pewnym, należy poddać się jeszcze kilku badaniom. Jedno z nich polega na określeniu poziomu całkowitego testosteronu w krwi pobranej w godzinach rannych (8:00-10:00). Nie powinien on być niższy niż 350 ng/dL (jest to najniższa granica u zdrowych mężczyzn). Inne badania to badania urologiczne i andrologiczne.

Dolegliwości andropauzalne można złagodzić uzupełniając niedobory hormonalne poprzez podawanie preparatów testosteronu (HTZ). Zanim jednak zastosuje się taką terapię należy przeprowadzić kilka niezbędnych badań:

  • badanie gruczołu krokowego z określeniem poziomu PSA (prostaty) – poziom graniczny to 4,0 ng/ml
  • badania hormonalne
  • określenie poziomu hemoglobiny, hematokrytu i profilu lipidów.

Celem zastosowania terapii androgennej jest polepszenie jakości życia i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania seksualnego. Istnieją trzy sposoby podawania androgenów: doustnie (tabletki, kapsułki), domięśniowo, w plastrach i żelach skórnych.

Nie wszystkie zmiany fizyczne muszą wiązać się z przechodzeniem andropauzy. Na efekty starzenia mają wpływ różnego rodzaju czynniki, np. uwarunkowania genetyczne, styl życia, przynależność do grupy społecznej. Przez długi okres czasu uważano, że efekty starzenia się mężczyzn to proces nieuchronny. Teraz wiadomo, że w celu opóźnienia występowania zmian, wystarczy zastosować odpowiednią terapię.

Anna J