szyja-i-dekolt

Czy spotkałaś się z określeniem, że szyja i dekolt są   metryką wieku kobiety? Pewnie nieraz widziałaś znane, dojrzałe piękne kobiety, o zadbanych twarzach oraz zdradzających upływ czasu poziomych zmarszczkach na szyi.

Okazuje się bowiem że skóra w tym miejscu wykazuje skłonność do wcześniejszego starzenia w porównaniu ze skórą twarzy. Ulega ona wcześniejszemu zwiotczeniu, co oznacza, że rozluźnia się i traci elastyczność. Natomiast cienka skóra dekoltu, podobnie jak ta wokół oczu, niemal zupełnie pozbawiona jest podściółki tłuszczowej, co sprawia, że szybko odwadnia się i marszczy. Występuje tu również mniejsza ilość gruczołów łojowych, które mogły by zapewnić prawidłowe natłuszczenie i ochronę przed wysychaniem.

Skóra szyi i dekoltu a menopauza

Procesy starzenia skóry nabierają gwałtownego pędu w okresie po menopauzalnym. Zarówno skóra szyi jak i dekoltu kobiet dojrzałych jest szczególnie wymagająca i potrzebuje kosmetyków bogatych w składniki regenerujące i odżywcze. Jeżeli w wieku 45, czy 55 lat będziemy chciały pochwalić się imprezie pięknym i zadbanym dekoltem, o pielęgnację tego obszaru naszego ciała należy zadbać znacznie wcześniej.

Czynnikiem, który najbardziej przyspiesza wysuszanie skóry i procesy starzeniowe jest nadmierna ekspozycja słoneczna. Latem pamiętamy o ochronie naszej twarzy, którą przysłaniamy okularami, kapeluszami i kremami z filtrem. Zapominamy jednak, że delikatna skóra szyi i dekoltu nie lubi smażyć się na plaży. Lubi natomiast gimnastykę i ruch na świeżym powietrzu. Ćwiczenia oddechowe i wzmacniające mięśnie klatki piersiowej poprawią sprężystość szyi oraz wygląd naszego dekoltu.

Anna J