sztuka-jedzenia

Już w starożytnych czasach interesowano się wpływem żywności na funkcjonowanie organizmu. Bardzo istotne jest byśmy znali podstawowe zasady prawidłowego odżywiania, i wykorzystywali je podczas przygotowywania posiłków.

Sztuka jedzenia odnosi się do trzech podstawowych aspektów przygotowywania żywności:

  • sztuki wyboru pożywienia – dojrzałych, smacznych produktów
  • sztuki przyrządzania potraw – doprawiania, komponowania
  • oraz najbardziej lubiany element – sztuka delektowania się przyjemnością płynącą z konsumpcji przygotowywanych potraw. Odbiór przez wszystkie zmysły: węch, smak, dotyk, wzrok a nawet słuch sprawia, że jedzenie jest tak ogromną przyjemnością.

W codziennym pospiechu często zapominamy o odpowiedniej oprawie posiłku, jemy w pośpiechu, często nie zwracając uwagi co jemy lub jemy zbyt szybko, a w konsekwencji zbyt dużo. To wszystko wpływa na stan naszego zdrowia, figurę a zatem i na samopoczucie.
Bardzo zachęcam byśmy bardziej dbali o to co jemy, byśmy czerpali przyjemność z przygotowywania posiłków – wybierania najlepszych produktów, dobierania odpowiednich kompozycji ziół, dekorowania potrawami, bo przecież to sama przyjemność zasiąść do tak przygotowanych pyszności wśród bliskich nam osób. Delektując się zdrowymi przysmakami. Próbując potraw a nie opychając się nimi, na dłużej zachowamy w pamięci ich smak oraz przyjemność jaka się wiązała z ich jedzeniem.

Pamiętajmy, że prawidłowo skomponowana dieta, dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb jest kluczem do tego byśmy czuli się zdrowi, zadowoleni i piękni, a zdrowe produkty wcale nie muszą być niesmaczne, wręcz przeciwnie.

inż. Marzena Grobelna