szafiarki-modowe-szalenstwo-w-sieci

Szafiarki – jeżeli ta nazwa brzmi dla Ciebie obco, to przypomnij sobie jak byłaś małą dziewczynką, która podkradała ubrania swojej mamie i prezentowała własne, małe kolekcje, a potem jako nastolatka dokonywałaś wymiany typu „ciuch za ciuch” z koleżankami. To właśnie robią współczesne szafiarki – wymieniają się ubraniami, wymyślają nowe stylizacje. Wszystko po to, aby moda była bardziej „ludzka”, a nie tylko dyktowana trendami ze światowych wybiegów.

Szafiarki – skąd taki pomysł?

Szafiarki to społeczność internetowa, skupiająca przede wszystkim kobiety, prezentujące w internecie swój styl ubierania się poprzez wklejanie na blogi i portale swoich zdjęć w różnych zestawach ubrań. To kobiety z pasją, które kochają modę i mają wiele pomysłów, którymi chcą się dzielić.

Pomysł na prezentowanie w internecie swojej prywatnej kolekcji strojów rozpropagowała Amerykanka Cory Kennedy, która zyskała popularność dzięki codziennym sesjom zdjęciowym, wykonywanym przez związanego z nią fotografa Marka Huntera. Jej kariera, początkowo rozwijająca się jedynie w internecie, później związana z innymi mediami była inspiracją dla wielu blogów i innych nieprofesjonalnych inicjatyw poświęconych modzie.

W 2007 powstał pierwszy polski blog tego typu – Szafa Sztywniary, na którym po raz pierwszy pojawiła się nazwa “szafiarki”. W 2009 podobnych blogów było już ponad 200, a ich liczba ciągle rośnie.

Na fali popularności szafiarstwa i mody ulicznej (street fashion) wyrosło wiele forów i portali internetowych opartych na formule prezentowania swoich zestawów kreacji przez zarejestrowane użytkowniczki.

Dokąd zmierzają?

Moda na szafiarstwo to już pewien styl życia. Szafiarki nie tylko prezentują swoje ciuchowe zakupy i stylizacje, ale i komentują swoje zdjęcia, wymieniają się ubraniami, rozmawiają na szafiarskim forum, informują, gdzie można zdobyć dany ciuch czy dodatek.

Zuzanna Górka