Kultura Styl życia

Srebrna łyżeczka – Magdalena Witkiewicz

Srebrna łyżeczka – Magdalena WitkiewiczSrebrna łyżeczka – Magdalena Witkiewicz

Magdalena Witkiewicz słynie z tego, iż w swoich książkach potrafi świetnie nakreślić profil psychologiczny głównych bohaterów. Jej powieści obyczajowe nigdy nie są poświęcone błahostkom, lecz niosą ze sobą pewną wartość i treść. Nie inaczej jest w przypadku książki Srebrna łyżeczka. Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Tajemniczy ojciec

Lidia to kobieta, która wiele przeszła w swoim życiu. Nigdy nie miała łatwo. Wychowywała ją matka, która była uzależniona od alkoholu. Za jego pomocą zagłuszała smutek i tęsknotę za ojcem Lidki. Postać tego mężczyzny od początku jawi się dość tajemniczo. Sama Lidka niewiele wie na jego  temat. Gdy zapytała kiedyś swoją matkę o ojca, to dowiedziała się, że był uroczy, kochał muzykę klasyczną, ale też przywiązywał dużą wagę do danego słowa. Kobieta twierdziła, że mężczyzna zmarł. Czy jednak powiedziała córce prawdę? Matka Lidki skrywała mnóstwo tajemnic. Choć posiadała ogromny talent do projektowania i szycia ubrań, mogła zarabiać ogromne pieniądze na pokazach mody, to stoczyła się na samo dno.

Parentyfikacja, gdy dziecko musi odgrywać rolę rodzica swojego opiekuna

Lidce nigdy nie było łatwo. Jako córka alkoholiczki nie mogła liczyć na wsparcie osoby dorosłej. To musiała zapewnić nie tylko sobie, ale też matce. Stała się ofiarą parentyfikacji, czyli zjawiska, w którym to dziecko odgrywa rolę rodzica. To ona uiszczała wszystkie opłaty, sprzątała mieszkanie, gotowała i znalazła najemców na górne pokoje.

Pogoń za wiedzą

Matka całe życie powtarzała głównej bohaterce, że musi się uczyć, aby zdobyć dobry zawód i nie pracować jako roznosicielka ulotek czy sprzątaczka. Po latach Lidce udało się założyć własną firmę sprzątającą, która okazała się wielkim sukcesem biznesowym. Młoda kobieta tylko nią zarządzała. Jej firma sprzątała największe biurowce. Wszyscy byli zadowoleni ze świadczonych przez nią usług.

Niespodziewany udar matki, który zmienia życie Lidki

Pewnego dnia, gdy 18-letnia Lidka wraca z liceum, widzi pogotowie pod swoim domem. To zabiera jej matkę, która doznała poważnego udaru. Wtedy młoda kobieta poznaje Konrada, z zawodu medyka. Mężczyzna jest nią zafascynowany. Dziewczyna tak bardzo wpada mu w oko, że po dyżurze wpada do niej, aby porozmawiać o stanie jej matki. Choć wie o alkoholizmie swojej pacjentki, nie stygmatyzuje Lidki jako jej córki. Konrad ma obsesję na punkcie Lidki. Śledzi każdy jej krok. Jednak już na początku powieści Srebrna łyżeczka stwierdza, że dziś miałby większe szanse stworzyć z nią szczęśliwy związek niż przed laty. Uczucie do kobiety jednak nie wygasło. Choć Konrad ma narzeczoną, nie przestaje myśleć o Lidce.

Tajemniczy list – jakie sekrety zabrała do grobu matka?

Pewnego dnia Lidka otrzymuje tajemniczy list. Jego nadawcą jest Irena z Bydgoszczy. Ta zna jej matkę i bardzo nalega na rozmowę. Dlaczego szuka kontaktu z Lidką? Jaką tajemnicę chce jej wyjawić? Czy zdąży to zrobić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w najnowszej powieści Magdaleny Witkiewicz pt. Srebrna łyżeczka.

Srebrna łyżeczka – poruszająca powieść obyczajowa

Magdalena Witkiewicz nie boi się poruszać trudnych tematów. W Polsce wiele osób wychowuje się w rodzinach alkoholowych. Jednak uzależnienie rodzica wywołuje większy wstyd u dziecka niż u osoby, która powinna zachowywać się odpowiedzialnie, w końcu jest rodzicem.  W powieści Srebrna łyżeczka autorka świetnie ukazała, jak dzieci z rodzin alkoholowych muszą szybko dojrzewać, aby poradzić sobie w życiu, w którym brakuje chwil na beztroskę. To także doskonały obraz ukazujący podejście społeczeństwa do alkoholizmu. Wszyscy z otoczenia Lidki udawali, że nic nie wiedzą o chorobie jej matki. Jedynie dziewczyna wynajmująca pokój, która wezwała karetkę, owiedziała Konradowi, że pani Krystyna jest uzależniona od wina i go nadużywa. Niewątpliwie powieść Srebrna łyżeczka skłania do refleksji. To mocna historia, w której ważną rolę odgrywa też ojciec, który dość szybko zniknął z życia Lidki, a dziewczyna niewiele wie na jego temat.

Komentarze (5)

Goplana

5 miesięcy temu

Niestety, w Polsce wiele dzieci wychowuje się w rodzinach, w których brakuje poczucia bezpieczeństwa. Alkoholizm to ogromny problem, który się bagatelizuje. Państwo cieszy się, że akcyza zapewnia wysokie wpływy do budżetu.

Zostaw komentarz