sposoby na jesienną depresję

Jesień jest porą, w czasie której łatwo o pogorszenie nastroju. Żeby chłodne miesiące nie stały się udręką, warto znaleźć dobry sposób na jesienną depresję i spędzić ten czas w dobrym humorze.

Więcej słońca

Jednym z głównych powodów, przez które łatwo o jesienną depresję jest zmniejszona ilość światła słonecznego. Poranki są ciemniejsze i chłodne, wieczory nadchodzą szybko, a do tego wydają się ciągnąć w nieskończoność. Dostarczenie dodatkowej porcji światła wpłynie pozytywnie na nastrój. Najlepiej, jeżeli jest to możliwe, wyjechać do ciepłych krajów, gdzie nabierze się dodatkowej energii oraz zaopatrzy się organizm w większą ilość witaminy D. Jeśli z powodu braku wolnego lub z powodów finansowych nie ma się takiej możliwości, można wybrać się do solarium na 5-10 minut raz na tydzień. Światło z lamp używanych w gabinetach potrafi dopieścić ciało niczym promienie słoneczne.

Sport na jesienne smutki

 

W czasie chłodnych miesięcy ciężko wchodzi się z domu, więc myśl o uprawianiu sportu również nie wydaje się zachęcająca. Trzeba ubrać się i wyjść z domu albo zmobilizować się do ćwiczenia we własnym pokoju. Na początku jest to ciężkie, lecz jest to doskonały sposób na jesienną depresję. Podczas ruchu wytwarza się dużą ilość hormonów szczęścia, endorfin, które zapobiegają stanom depresyjnym. Dodatkowo podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu dochodzi do lepszego dotlenienia mózgu i poprawy krążenia krwi, a to wiąże się z większą ilością energii.

sposoby na jesienną chandrę

Dobre jedzenie – sposób na jesienną depresję

Jedzenie również stanowi sposób na jesienną depresję, jednak nie oznacza to jedzenia bez opamiętania. Takie coś mogłoby się skończyć poważną nadwagą i depresją na początku wiosny, gdy lekkie ubrania okazałyby się za małe. Aby poprawić sobie nastrój niezbędne jest takie komponowanie posiłków, żeby znalazły się w nich niezbędne dla organizmu witaminy i składniki mineralne. Ich brak może skutecznie obniżyć nastrój. Do ważnych elementów należą produkty z witaminą B, która wpływa na układ nerwowy oraz dodaje energii. Bardzo dobrze sprawdzają się również owoce morza oraz ryby. Zawarty w nich kwas omega-3 jest korzystny dla mózgu.

W czasie jesiennych długich popołudni warto pozwolić sobie również na 1-2 kostki gorzkiej czekolady. Koi ona nerwy, poprawia samopoczucie i dostarcza cennego magnezu.

Zdrowy spacer

Jesień daje wiele pretekstów do tego, żeby nie wychodzić z domu. Brzydka pogoda, mgła, deszcz, ciemność, jednak dobrze jest przemóc zniechęcenie i wychodzić na półgodzinne spacery albo co rano, wysiadać wcześniej z autobusu, żeby przejść jeden przystanek do pracy. Dzięki temu sposobowi na jesienną depresję. Dotlenia oraz pozwala dostrzec przyjemniejsze strony jesieni. W końcu ta pora roku to nie tylko chłód i słota, lecz również kolorowe liści oraz kasztany.

Rozśmieszaj się

Śmiech to zdrowie, wiadomo o tym od dawna. Czasami dobrze popłakać sobie i zrzucić z siebie ciężar smutku, jednak sposobem na jesienną depresję nie jest płakanie, a rozśmieszanie samego siebie. Zamiast oglądać filmy wojenne i łzawe dramaty, lepiej sięgnąć po komedie pełne zwrotów akcji i gagów albo po książki z dużą dawką humoru. Nie tylko poprawią one stan ducha, ale sprawią, że wieczory nie będą nieprzyjemnie się dłużyć.

Karolina Skrzek