solanka-dar-natury

Solanka to nic innego jak rodzaj wody mineralnej. Nie mylmy jej jednak z powszechnie dostępną w sklepach wodą w plastikowych butelkach. Solanka charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością jonów sodowych, która odpowiada rozpuszczeniu 15 gramów chlorku sodu (soli) w 1 litrze wody.

Solanki wiążą się przede wszystkim z zabiegami zdrowotnymi. Zawierają sporo jodu, którego zbawienny wpływ na zdrowie jest znany od dawna. Mają ponadto działanie oczyszczające, przeciwzapalne i antybakteryjne. Wykorzystuje się je zatem w leczeniu wielu chorób i na wiele różnych sposobów. Do najpopularniejszych należą kąpiele solankowe, okłady, inhalacje oraz płukanie gardła rozcieńczoną solanką.

Działają pomocnie w chorobach skóry, takich jak grzybice, trądzik, alergie, łuszczyca, i chorobach górnych dróg oddechowych. Wspomagają leczenie nerwobóli i zmian zwyrodnieniowych stawów o podłożu reumatoidalnym. Kąpiele solankowe działają także uspokajająco, są więc wykorzystywane w stanach pobudzenia nerwowego i zaburzeniach snu.

Warto pamiętać, że skład chemiczny, a zatem i właściwości każdej solanki, jest różny. Bez względu jednak na skład, znajdujące się w nich pierwiastki są w formie jonów, dlatego się uważa, że są lepiej przyswajalne, niż te zawarte w soli skrystalizowanej. Ze względu na głębinowe położenie złóż solankowych są one wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Ireneusz Orzeł