Menopauza Przed menopauzą

Skąd zdobyć informacje o menopauzie?

skad-zdobyc-informacje-o-menopauzie

Kobieta nigdy nie jest gotowa na nadejście menopauzy. Ten moment zawsze jest zaskoczeniem, a dla niektórych z nas nawet szokiem. Mimo to możesz zrobić wiele, by zwiększyć swoją świadomość i jak najlepiej przygotować się do tego okresu w życiu. Warto dowiedzieć się o co zapytać ginekologa kiedy pojawią się pierwsze objawy menopauzy.

Sprawdzony lekarz

Jedną z najważniejszych spraw jest znalezienie dobrego ginekologa (najlepiej ze specjalnością endokrynologa), któremu będziesz mogła w pełni zaufać i którego nie będziesz się wstydzić. Przełamanie zażenowania jest podstawą do udanej współpracy z lekarzem i Twojego dobrego samopoczucia. W czasie menopauzy pojawiają się dość wstydliwe problemy, o których kobiety wolą milczeć – jak nietrzymanie moczu czy dolegliwości natury seksualnej. Ginekolog może wszystkie te problemy rozwiązać lub złagodzić, jednak najpierw musi o nich wiedzieć.

Wszystkie pytania są ważne

Uogólniając, można powiedzieć, że podczas wizyty u lekarza możesz pytać o wszystko, co Cię nurtuje, niepokoi czy ciekawi. Rozmawiaj z lekarzem o tym, co słyszałaś od koleżanek czy czytałaś w Internecie – weryfikuj swoją wiedzę u specjalisty. Ważne będą z pewnością sprawy, które dotyczą tego, co aktualnie dzieje się z Twoim organizmem, ale nie wahaj się mówić również o swoim samopoczuciu, psychice czy problemach w różnych dziedzinach zdrowia. W razie potrzeby ginekolog może również skierować Cię na konsultacje do innego lekarza.

Alicja Złotkowska

Kobieta nigdy nie jest gotowa na nadejście menopauzy. Ten moment zawsze jest zaskoczeniem, a dla niektórych z nas nawet szokiem. Mimo to możesz zrobić wiele, by zwiększyć swoją świadomość i jak najlepiej przygotować się do tego okresu w życiu. Warto dowiedzieć się o co zapytać ginekologa kiedy pojawią się pierwsze objawy menopauzy.

Trzeba rozmawiać

Przede wszystkim warto dowiedzieć się wszystkiego o profilaktycznych badaniach, które trzeba zrobić w tym okresie oraz o ich kolejnych terminach. Wiele kobiet nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że można skutecznie walczyć z przykrymi objawami menopauzy. Wystarczy spytać o HTZ (hormonalną terapię zastępczą). Lekarz wyjaśni wszystkie nurtujące kwestie, wykluczy przeciwwskazania i dobierze dawkę hormonów lub zaproponuje inną, niehormonalną kurację. Należy pamiętać, że HTZ nie zapobiega ciąży – to kolejna kwestia, o którą warto zadbać i zapytać o odpowiednią w Twoim przypadku antykoncepcję. Niewykluczone, że jeśli przechodzisz menopauzę zbyt wcześnie, a nie miałaś jeszcze dziecka, zechcesz zapytać o możliwość zajścia w ciążę. Na to też są sposoby!

Kto pyta – nie błądzi. Zastosuj się do tej starej mądrości, a zyskasz dużą wiedzę i samoświadomość. Jeśli zaś odczuwasz dyskomfort i lęk przed swoim ginekologiem, albo wydaje Ci się nie dość kompetentny, być może to znak aby poszukać lepszego specjalisty? Twoje zdrowie i komfort psychiczny są najważniejsze!

Alicja Złotkowska

Komentarze (15)

pati25

11 lat temu

Mój gin to naprawdę świetny lekarz.Dużo kobiet go chwali.Z wielką uwagą wysłucha swoją pacjentkę.,Podczas rozmowy cały czas patrzy na pacjentkę.Jest zainteresowany jej problemami.Potem sam wszystko dokładnie wytłumaczy.Podczas badania też jest bardzo delikatny

aniusia

12 lat temu

mejgosia, ja jak wchodziłam w okres menopauzy poszłam do ginekologa, który cieszył się niby super opinią w moim miasteczku. Ale dotyczyło to jedynie kobiet w ciąży, które co miesiąc uzupełniały mu konto bankowe… Powiedział, że menopauza w końcu przejdzie i nie ma się czym przejmować… Gdyby nie przyjaciółka, której odważyłam się o tym opowiedzieć, dawno miałbym depresję… Teraz dojeżdżam do lekarza, który kontroluje przyjmowani przeze mnie HTZ i nie uwierzycie, ale robi to na NFZ!

drobina

12 lat temu

Moim ginekologiem jest kobieta. Ma kontrakt z NFZ i pracuje w mojej przychodni. Jest po prostu świetna. Chodzą do niej babki w różnym wieku, takie jak ja i młodziutkie dziewczyny. Każda wizyta zaczyna się od długiej rozmowy. Najpierw pacjentka ma głos, a później ona. Jest bardzo bezpośrednia i nikt się nie wstydzi zapytać o cokolwiek. Zawsze sprawdza, kiedy pacjentka miała robioną mammografię czy cytologię. Jeśli przepisuje lekarstwa, to zawsze wyjaśnia, jakie i dlaczego, pyta czy pacjentka je brała, czy może jest na nie uczulona i.t.p. Menopauzowiczki także traktuje poważnie.

mejgosia

12 lat temu

Właściwie to poszłam do niego bo miał tytuł dr i przyjeżdża do naszej mieściny z dużego miasta, ale bardzo sie zawiodłam !!!

mjbz

12 lat temu

Dziewczyno, nie idź do niego więcej.Jest tylu lekarzy ginekologów, którzy mają kontrakt z NFZ, że naprawdę można sobie wybrać takiego, który zechce nam pomóc i którego można zapytać o wszystko, a przede wszystkim, który nie „cierpi ” podczas wizyty niepłatnej gotówką.

mejgosia

12 lat temu

a moja wizyty u gina wyglądała tak: weszłam i stoje, a on pyta czego od niego oczekuję, no to dukam ,że chyba mam meno.., nie wysłuchał do końca moich problemów tylko wali z grubej rury, że decyzja należy do mnie czy chcę HTZ ? Nic a nic mi nie wyjaśnił. dodam że wizyta była tzw.,, na kasę chorych”.Babka na korytarzu bardzo chwaliła doktora, ale nie dodała że płaci za wizytę 70 zł.Dobrze że mam internet to sobie poczytam , bo od lekarza to nic nie wiem!!!!

pati25

12 lat temu

Moim ginekologiem jest mężczyzna.Mogę z nim rozmawiac na wiele nurtujących mnie tematów.Nie mam wstydliwych problemów abym musiała się krępowac.A gdyby nawet to wychodzę z założenia,że przecież to lekarz,jego praca i na codzień spotyka się z różnymi problemami swoich pacjentek.Zresztą nie ja pierwsza i nie ostatnia.Więc nie ma się czego wstydzic

tereska56

12 lat temu

Na szczęście nie mam tych bardziej wstydliwych problemów, przyznam jednak, że trudno mi było rozmawiać z ginekologiem o moich objawach. Zwłaszcza, ze to mężczyzna. Większosć informacji czerpię z prasy i internetu oraz z rozmów z koleżankami. Ja wiem, ze najlepiej spytać specjalistę, ale nie zawsze mogę się przełamać.

irysek7

12 lat temu

Piszanko, tak nie postępuje profesjonalista. Przede wszystkim powinien Cię wysłuchać i odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania…Myślę, że po prostu chciał Cię zbyć, bo spieszyło mu się do kolejnego gabinetu.

aniusia

12 lat temu

piszanka to straszne! jak można być nie dość, ze tak nie wykształconym to tak cynicznym? Nie powinnaś tak tego zostawiać… Napisz do redakcji, może trzeba kłaść większy nacisk na edukację lekarzy!

pati25

12 lat temu

To dziwne o czym pisze piszanka48.Lekarz jest przecież nie tylko od tego,żeby badac,przepisac leki.Powinien też porozmawiac z pacjentem,odpowiedziec na pytania nurtujące pacjenta.Ja akurat mam ginekologa z którym mogę poiorozmawiac.Ze spokojem,bardzo uważnie wysłucha,odpowie na wszystkie pytania.U niego czujesz się jak byś nie była w gabinecie lekarskim

summer

13 lat temu

Przeraża mnie t, co piszecie! I nie sposób się z Wami nie zgodzić! Niby lekarz nie jest do pogadania tylko do leczenia, ale jeśli tak odpowiada na pytania pacjentki, jak pisze piszanka, to ja się już dziś boję tej menopauzy!:(

piszanka48

13 lat temu

bess22 masz rację. Ja dzisiaj byłam u ginekologa, bo mam duże uderzenia gorąca, problemy z seksem. Próbowałam pytać, niestety lekarz powiedział, że to on będzie mi zadawał pytania o rzeczy które go interesują. Wyszłam z gabinetu bez żadnej pomocy właściwie poza przepisaniem mi tabletek.

bess22

13 lat temu

To poszukiwanie dobrego lekarza może być dużym problemem.Moje doświadczenie pokazuje,że lekarz ginekolog nie chce wiedzieć zbyt wiele o pacjentce,a pytania zbywa byle czym.Przykro to mówić,ale taka jest rzeczywistość.Możemy ją zmienić tylko my same,właśnie swoją dociekliwością,pytaniami.

Zostaw komentarz