sezon-na-meteopatie

Zmiany otaczającego świata wpływają na nas, nawet jeśli czasem nie do końca jesteśmy tego świadomi. Wiele mówi się o szkodliwym wpływie, jaki wywierają na nasze zdrowie przemiany cywilizacyjne, jednak często zapominamy, że również naturalny cykl pór roku może osłabiać lub wzmacniać organizm. Tymczasem zależność samopoczucia od pogody zauważyli już starożytni.

Nie tylko sercowcy mogą mieć problemy wynikające ze zmian pogodowych. Gdy dochodzi do mieszania się ciepłego i zimnego powietrza, gorzej czują się także cukrzycy. Dzieje się tak w wyniku wzrostu wilgotności powietrza, co prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi. Tego rodzaju zmiany atmosferyczne mają też negatywny wpływ na pracę tarczycy. Ciepły front obniża jej aktywność, zaś zimny – pobudza działanie.

Chociaż nie ma jednoznacznych wyników badań, obrazujących w jaki sposób pogoda działa na nas, to jednak fakt, iż zmiany atmosferyczne mają wpływ na organizm ludzki, wydaje się bezsprzeczny. Pomimo sceptycznego podejścia medycyny tradycyjnej do zagadnienia meteopatii, która często wiąże to zjawisko z hipochondrią, w Wielkiej Brytanii oraz kilku innych państwach Unii Europejskiej powstały prywatne kliniki dla meteopatów. W Polsce jeszcze nie przewidziano możliwości zasięgnięcia specjalistycznej pomocy w zakresie leczenia dolegliwości pogodowych. Musimy radzić więc sobie same, dlatego w dziale NATURA już teraz znajdziecie artykuł traktujący o naturalnych, domowych sposobach zwalczania i łagodzenia objawów meteopatii.

A. Złotkowska