Natura i eko Teraz EKO

Segregacja odpadów

segregacja-odpadow

Spomiędzy różnorakich problemów, jakie postęp cywilizacyjny sprawia środowisku naturalnemu, wyróżnić można kilka, w których swój udział mają nie tylko rozwinięty przemysł i potrzeby gospodarki, ale też dosłownie każdy z nas. Pośród nich zaś tym, którego znaczenia chyba najbardziej nie doceniamy, jest kwestia wytwarzania i składowania śmieci.

Dwa łyki statystyki

Statystyki mówią wprost – z roku na rok ilość śmieci produkowanych przez ludzi rośnie i będzie w najbliższym czasie rosła nadal, jako efekt wzmożonej konsumpcji społeczeństwa. Obecnie w Polsce ilość wyrzucanych śmieci komunalnych, czyli tych, które my sami wytwarzamy w codziennym życiu, szacuje się na blisko 11 milionów ton, co daje około 300 kg śmieci rocznie na jednego mieszkańca. Dużo, prawda? Co gorsza, zaledwie 5% tych odpadów trafia w naszym kraju do wtórnego przetworzenia, czyli recyklingu. Cała reszta zalega latami na wysypiskach, albo wręcz na obrzydliwych, „dzikich” stertach, które wszak każdy z nas nie raz napotkał w lesie czy nad wodą.

Pomóżmy naturze – pomóżmy sobie

Tymczasem, przy naprawdę minimalnym wysiłku, możemy z łatwością sami pomóc środowisku, we własnym domu wprowadzając i stosując metody segregacji odpadów. Gdy już do nich przywykniemy, nie jest to czynność ani nadmiernie praco- ani czasochłonna, za to w ogromnym stopniu ułatwia proces odzyskiwania energii i wtórnego przetwarzania śmieci. Pamiętać musimy jedynie o tym, na jakie „frakcje” dzielić segregowane odpady i co możemy, a czego nie powinniśmy w każdej z kategorii umieszczać (nazwy pochodzą od kolorów pojemników, tradycyjnie używanych do zbierania danego typu śmieci):

Frakcja „niebieska” – papier

Wrzucamy: gazety i czasopisma, katalogi, książki i zeszyty (po usunięciu zszywek i twardych okładek), papier biurowy, do pakowania, tekturę, karton.

Nie wrzucamy: papieru brudnego i tłustego (tłusty papier w ogóle nie nadaje się do przetworzenia), papieru z folią, kartonów po mleku i napojach, pieluch, podpasek i innych artykułów higienicznych, tapet, worków po gipsie, cemencie itp.

Ł.P.

Spomiędzy różnorakich problemów, jakie postęp cywilizacyjny sprawia środowisku naturalnemu, wyróżnić można kilka, w których swój udział mają nie tylko rozwinięty przemysł i potrzeby gospodarki, ale też dosłownie każdy z nas. Pośród nich zaś tym, którego znaczenia chyba najbardziej nie doceniamy, jest kwestia wytwarzania i składowania śmieci.

Frakcja „żółta” – plastik i metal

Wrzucamy:* puste butelki po napojach, płynach do mycia, plastikowe zakrętki, torebki i reklamówki, koszyczki po owocach, puszki po napojach i konserwach, drobny złom żelazny, kapsle. Zwróćmy uwagę, aby pojemniki były czyste (dobrze wypłukać je wodą) i zgniecione.

Nie wrzucamy: butelek i pojemników z zawartością (wcześniej je opróżnijmy), po olejach, lekarstwach, zabawek, sprzętów AGD, styropianu, puszek po aerozolach i farbach, baterii.

Frakcja „biała” – szkło bezbarwne

Wrzucamy: bezbarwne szklane butelki po napojach, alkoholach i innych produktach spożywczych, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. Pamiętajmy, aby pojemniki były puste i czyste, nie tłuczmy ich także przed wyrzuceniem.

Nie wrzucamy: szkła stołowego, porcelany i ceramiki, fajansu, doniczek, szyb, luster, żarówek i świetlówek, reflektorów, szkła żaroodpornego i okularowego.

Frakcja „zielona” – szkło kolorowe

W tym przypadku zasady są dokładnie takie same jak w przypadku szkła bezbarwnego, z tą różnicą, że oczywiście wrzucamy odpady ze szkła kolorowego.

Ł.P.

Spomiędzy różnorakich problemów, jakie postęp cywilizacyjny sprawia środowisku naturalnemu, wyróżnić można kilka, w których swój udział mają nie tylko rozwinięty przemysł i potrzeby gospodarki, ale też dosłownie każdy z nas. Pośród nich zaś tym, którego znaczenia chyba najbardziej nie doceniamy, jest kwestia wytwarzania i składowania śmieci.

Pamiętaj!

W każdym przypadku zwracajmy uwagę na opisy na pojemnikach, zdarza się czasami, iż producenci zmieniają kolory według własnego widzimisię, miejmy to zatem na uwadze. Ponadto pamiętajmy także, aby nie wyrzucać do kontenerów, ani nie ustawiać obok nich sprzętów AGD takich jak lodówki czy pralki, a także elektro-śmieci – telewizorów, komputerów, odtwarzaczy. Jest to nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również nielegalne i narażamy się w ten sposób na karę grzywny. Istnieją specjalne placówki, które tego typu odpady przyjmują i przekazują do utylizacji.

Droga Czytelniczko, nawet jeśli wciąż czujesz się zabiegana i mimo szczerych chęci musisz decydować się na produkty nieekologiczne, pamiętaj o tych kilku prostych zasadach segregacji. To nic trudnego, a możesz wspólnie z całą rodziną pomóc nie tylko środowisku, ale również i sobie, bo przecież każdy z nas chciałby żyć w czystym, zdrowszym i przyjemnym dla oka otoczeniu.

Ł.P.

Komentarze (12)

Emilly27k

7 lat temu

Dzięki temu,że istnieje segregacja odpadów śmieci nasze środowisko może lepiej funkcjonować, a my jesteśmy szczęśliwsi ,że mamy świeższe powietrze.:)))

pati25

7 lat temu

Są to proste zasady segregacji śmieci.Nie powinno to być trudne.Problemem jest natomiast to,że nie wszędzie znajdują się odpowiednie pojemniki.Pod moim blokiem były ale niedawno je zlikwidowano.

Danusiate

7 lat temu

Pojemniki do segregowania do tej pory znajdowały się na innym osiedlu – nosiłam tam szkło i plastik, ale jest to dość uciążliwe. Teraz będą również na moim osiedlu, więc będę mogła bez problemu być eko 🙂

filodendron

7 lat temu

Moja rodzina segreguję odpady ,szczególnie mąż i syn sa bardzo ekologiczni.Czasem ,gdy wyrzucam papier razem z resztkami – zwracaja mi uwage ,że źle robię:(

Mindi

7 lat temu

Wiele ważnych wskazówek w tym artykule. Segreguję śmieci w worki, jedynie puszki pakuję w osobną reklamówkę bo przychodzą po nie biedni i pewnie zanoszą do skupu. Tyle się mówi o ekologii i tym jak powinno się postępować a tak wiele osób wyrzuca butelki zakręcone do koszy a co gorsze wiele razy spotkałam takie wysypiska nawet w lesie.

Tess

7 lat temu

Nie mam problemu z segregowaniem śmieci, ponieważ pod blokami mam specjalne pojemniki. I razi mnie gdy widzę, że pomimo tego ludzie wyrzucają do tych ogólnych kontenerów butelki plastikowe i to z zakręconym korkiem :'(

drobina

7 lat temu

Segregacja śmieci pięknie wygląda w…artykułach. Tyle już na ten temat pisano i dyskutowano, że gdyby każdy wziął sobie to do serca, mielibyśmy posprzątane jak w przysłowiowym pudełeczku.
O segregcji śmieci trąbi się od lat. W moim mieście już dawno postawiono te kolorowe pojemniki. I co? Jest ich po prostu za mało, a z wielu miejsc po prostu je zabrano (może „był” kłopot z osobnym wywożeniem?). Pod moim blokiem podobno znowu mają się pojawić. Będziemy jednak je trzymać „pod kluczem”, żeby ludzie nie wrzucali niesegregowanych śmieci. Czy to pomoże? Nie wiem, bo wielu osobom wciąż nie chce się chcieć:(

sirena46

7 lat temu

Co z tego, że ja chce dbać o środowisko jak nie mam gdzie tych posegregowanych śmieci wyrzucić. Tam gdzie mieszkam jest jeden zbiorczy pojemnik. Żeby wyrzucić np. słoiki czy butelki muszę to nieść bardzo daleko. To samo jest z makulaturą. Staram się jednak zbierać butelki czy gazety i później to zawożę do pojemników. Tak samo stary telewizor, komputer czy inne sprzęty wywożę na gratowisko. Więc nie zawsze segregacja śmieci jest taka prosta nawet dla ludzi, którzy chcą dbać o środowisko. 🙂

mejgosia

7 lat temu

Ja również segreguję śmieci, ale do niedawna paliłam znaczną część w piecu!:( Była to swego rodzaju …,,oszczędność” ! Nie wywoziłam specjalnie do pojemników czy na śmietnisko, bo jak wrzuciłam do pieca, było ciepło !(woot)Niestety wykończyłam piec, zanieczyszczałam środowisko! Od lipca dostanę worki i bardzo mnie to cieszy, trochę mniej mnie zachwyca cena tej usługi ( 12 zł.od osoby), ale za te lata przez któreszkodziłam trzeba zapłacić!:-d

aneczka

8 lat temu

Segreguję śmieci już od dłuższego czasu i nie sprawia mi to żadnego problemu. Uważam, że od nas wszystkich zależy w jakim środowisku żyjemy. ^_^

dulcynea

8 lat temu

Również zgadzam się w pełni z tym tekstem.
Segregacja śmieci jest dla nas koniecznością . W tej chwili wygląda to źle. Mam nadzieję , źe zmieni się od lipca.
I będą to zmiany na lepsze(devil)

stazyz

8 lat temu

Podpisuję się pod artykułem obiema rękami:P Szkoda tylko, że nie do wszystkich to dociera(sick) Wystarczy popatrzeć co się dzieje nie tylko w otoczeniu śmietników ale na trasach turystycznych, plażach czy nawet w przydrożnych rowach…Żal patrzeć(devil)

Zostaw komentarz